Incepem scoala-2009-2010

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hi_lara spune:

Buna fetelor,

si noi incepem scoala in sept. Implinim 7 ani in 18 sept.
Am luat proba la uniforma...inca nu cunoastem invatatoarea si din cate observ majoritatea celor de aici, le cunosc deja pe "doamne".
Incep sa am emotii in privinta ei, fiindca din nefericire nu am avut sansa sa cunosc pe cineva si sa intervin direct la o invatatoare recomandata.
Cand am fost pentru proba la uniforma am intrebat si mi s-a spus ca nu s-au repartizat in clase...aiurea, mi-am spus eu.
Asta e, sper sa avem noroc.
Ne auzim,

Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Sabina, m-am intors din concediu dar nu am anjuns la scoala. Asa ca nu am ce vesti sa-ti dau. Eu am optat pentru o invatatoare dar sa vedem listele. Oricum unde va fi, va fi bine.
Voi v-ati gandit la un after/school ? Stiti vreunul care colaboreaza cu scoala 56? Imi puteti recomanda vreunul?
Eu inca nu am cumparat nimic. Voi astepta lista de la invatatoare.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Diana,legat de after-school este un alt subiect mai jos care priveste un after-school in zona Dacia cu Calea Mosilor.
In ceea ce priveste invatatoarele,nici la noi nu s-a facut inca repartizarea.Peste cateva zile ca sa se lamureasca directoarea cine vine la scoala asta si cine a bifat n scoli si a ales in final alta decat a ei.
Noi am demarat operatiunea ghiozdanul unde optiunile sunt dierite:eu vreau din ala dreptunghiular,dar nu prea gasesc,fiica-mea l-a ochit deja pe cel cu printese la diverta si ma intreaba suav cand mergem sa il luam ca incepe scoala si nu are ghiozdan
In acest moment colectionam camasi albe,cat mai multe ca am vazut lista cui rechizite:acuarele,plastilina,creioane colorate,ce sa mai vorbim de stilou si cerneala mai ales ca insista sa schimbe singura rezerva-eu nu mai sunt bebelus,nu-mi spui ca trebuie sa ma descurc ?- si apoi jumate este la ea pe maini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Diana, Sabina - azi sotul meu a trecut pe la scoala si nu era decat o secretara intr-un birou demolat (se zugraveste). Nu a fost prea vorbareata secretara, dar tot a aflat ca directoarea e in concediu, consiliu profesoral cu impartirea pe clase va fi facut dupa 1 septembrie, iar pana atunci nu ai ce si cu cine sa discuti.

Eu am luat doar ghiozdan - dreptunghiular, cu wall-e robotelul. Restul cand incepe scoala.

Am inteles ca vor avea sacouri rosii pe care le vor face in toamna, dupa ce incepe scoala. In rest nu stiu cum va fi uniforma. Presupun ca pantaloni/fusta bleumarin si camasa alba. Voi stiti exact?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Cam peste tot e inca vacanta.Dupa 1 septembrie invatatorii/profesorii sunt la scoala dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Noi intre timp am mai bifat diverse rechizite de pe lista primita in iunie.
Nu am gasit planseta pentru modelaj si husa pentru banca necesara probabil la orele de desen/pictura.
Pantofi albi trebuie sa mai procur,dar nu este o problema mare pentru ca,intamplator,avem o pereche potrivita acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Oare incepe scoala pe 14 septembrie?Umbla vorbe ca s-ar amana cu doua saptamani.
Lista noastra de rechizite suna in felul urmator:
*1 caiet cu foaie velina
*2 caiete matematica
*2 caiete abecedar tip I
*bloc mic de desen
*creioane /creioane colorate/carioci
*acuarele,pensule,paleta culori,recipient apa,husa plastic pentru banca
*stilou cerneala albastra
*pix cu gel verde
*coperti caiete/carti/etichete
*penar
*ghiozdan de spate
*dosare plastic/mape plastic
*betisoare
*numaratoare
*plastilina/planseta modelaj
*hartie glasata/creponata/lipici/foarfeca/cartoane colorate/coli de scris
*echipament sportiv:trening,tricou alb,pantof sport,sac de sport

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Cred ca incepe pe 14 totusi.Fetita mea mi-a cerut sa ii fac un grafic cu cate zile mai sunt pana la scoala,si taie de zor ,seara, ziua ce tocmai a trecut.Stie ca mai e putin pana incepe.Sper sa inceapa scoala si sa inceapa bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Salutam si noi mamicile cu emotie...

Am cumparat toate rechizitele, ghiozdanelul, le tot aranjam, le tot scoatem din ghiozdan ca sa avem unde le baga iar, dar na...

Azi avem sedinta la scoala, ne-a sunat doamna invatatoare.
O sa revin ca sa va povestesc ce si cum.

Ines nu are emotii, dar vrea sa treaca zilele astea mai repede pana va incepe scoala, e curioasa, vrea sa-si cunoasca colegii...

Bunica mea si strabunica ei, ieri plangea, asa...de emotie...a fost prezenta si la mine cand am inceput clasa 1, si va fi prezenta si acum, la stranepoata ei... e ceva...




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet Povestea unui Licurici!

BLOG DC-Impreuna Timisoara


Caut cu lumanarea orice:)) ...uneori chiar gasesc!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele
POZE CU NOI

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:)), www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">Christmas 2007 by INES, www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj INES, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdima spune:

Salutare mamici cu emotii de viitori scolarei

Ne inscriem si noi pe lista, Alex face 7 ani pe 14 Noiembrie si avem si noi emotii ca incepem scoala (mai mult eu decat el, cu siguranta).

Noi am avut prima sedinta prin iunie si ne vedem vineri iar sa venim cu variante de banci - trebuie sa le comandam noi ca sunt varza cele vechi.

Ce ma sperie e un comentariu al Doamnei la prima sedinta: ne-a aratat foarte mandra o culegere de matematica unde scrie ea si ca ai nostri copii vor aparea ca rezolvatori!...pentru ca, nu-i asa? toti (noi, parintii adica) vrem performanta!! Am vrut sa ma ridic in momentul ala si sa spun ca eu nu vreau performanta, vreau doar sa ii invete sa le placa scoala in primul rand, nu il vreau olimpic din clasa I...dar cum nimeni n-a comentat nimic (=aprobare), n-am mai facut-o (si acum regret enoorm).

Dar deocamdata, asteptam cu nerabdare prima zi de scoala, vom merge toata familia...eu chiar mi-am luat concediu toata saptamana de inceput scolar.



Cris si Alexutzu


"Tinteste spre luna, chiar daca nu reusesti macar vei fi printre stele."

Mergi la inceput