Motive pentru nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns domneasca spune:

fetelor am si eu o intrebare la voi mare tare de tot eu sunt insarcinata in 39 de saptamani si 2 zile am burtica cam mare si toata lumea ami spune cas prea mica de statura la un metru si 59 de centimetri si ca nu o sa pot naste normal ca o sami faca cezariana eu nu vreau sa fac asa ceva mie frica pentru ca dupa e complicat si suferi pana ati revii.eu vreau nastere normala bebele meu are cam in jur de 2700 kg si nus ce sa cred oare ami va face cezariana?
va rog spunetimi si mie cam asa un sfat ce sa fac sa ma duc sa vb cu vreun medic sa ami provoace nasterea sau sa stau si sa ast dar mie frica sa nu fie prea tarziu cand am sa ma trezesc eu.vreau sa nasc acuma cat e mai mic in greutate daca oi putea ca sa nu apuce sa creasca mai mult sa nu pot naste normal.astept sfaturi de la voi va rog mie frica de mor.dar vreau sa iasa mai repede asta mica ca mam saturat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

domneasca...fara frica.....nasterea in afara se provoaca in mom in care ai depasit termenul de 42 sapt....e o stupizenie sa iti provoci nasterea inainte daca tu si bebe sunteti bine....eu de cand sunt in afara, pt ca nu sunt in Romania, nu am auzit de nici o nastere provocata aici, de nici o cezariana....fie ca au nascut romance (si sunt multe) fie alte natii, sa fim serioase....da ce are aerul din Romania ceva de se provoaca nasteri inainte sau cezariene pe banda???!!!!.....uite-te la sarcina 40 sapt....bebe nu e mare delok, ba chiar e micut, zici ca ai 159 cm...esti micuta, de aceea burtica pare mare, rabdare, si eu sunt nerabdatoare ca si tine, si eu tot 39 sapt am, si eu vreau ce e mai bine pt mine si bebe...mai e un topic unde ai intrebat, uite-te si acolo.
stiu ca e greu, si pt mine e greu, ma simt ca o balena gestanta esuata, asta e, asta e sarcina....are si mom ft placute, de care numai noi femeile beneficiem dar si neplacute. mai e putin, nu ceda tocmai acum, mai ales ca esti la a 2 a nastere. si ia si te informeaza cat mai mult...am sa citez pe cineva care a nascut razand..."informatia e putere"
nastere usoara si fara frica
39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui domneasca

fetelor am si eu o intrebare la voi mare tare de tot eu sunt insarcinata in 39 de saptamani si 2 zile am burtica cam mare si toata lumea ami spune cas prea mica de statura la un metru si 59 de centimetri si ca nu o sa pot naste normal ca o sami faca cezariana eu nu vreau sa fac asa ceva mie frica pentru ca dupa e complicat si suferi pana ati revii.eu vreau nastere normala bebele meu are cam in jur de 2700 kg si nus ce sa cred oare ami va face cezariana?
va rog spunetimi si mie cam asa un sfat ce sa fac sa ma duc sa vb cu vreun medic sa ami provoace nasterea sau sa stau si sa ast dar mie frica sa nu fie prea tarziu cand am sa ma trezesc eu.vreau sa nasc acuma cat e mai mic in greutate daca oi putea ca sa nu apuce sa creasca mai mult sa nu pot naste normal.astept sfaturi de la voi va rog mie frica de mor.dar vreau sa iasa mai repede asta mica ca mam saturat.

si eu vroiam nastere provocata, pana sa apuc sa vorbesc cu dr., si-a provocat bebe singur, dar tot la cezariana am ajuns: motive medicale.
Totul e bine cand se termina cu bine!

Foarte bun articolul:

Carpe diam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandyprs spune:

Fetele daca ai avut miopie forte(- 17) si ai facut implant de cristalin se impune cezariana? A mai intrebat cineva pe aici dar nu a raspuns nimeni...O zi buna.




21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui sandyprs

Fetele daca ai avut miopie forte(- 17) si ai facut implant de cristalin se impune cezariana? A mai intrebat cineva pe aici dar nu a raspuns nimeni...O zi buna.




21+


eu stiam ca da...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

si eu stiu la fel, ca da....si iti dau un citat dintr-un articol
"Diferite afectiuni ale mamei care trebuie supravegheate si impun ca nasterea sa se faca prin cezariana. Aici intra bolile cardiace, bolile renale cronice, bolile de ochi (inclusiv miopia grava care poate duce in timpul nasterii normale la complicatii severe, chiar la dezlipire de retina), herpes genital activ (bebelusul se poate infecta la trecerea prin canalul de nastere), mama seropozitiva (infectata cu HIV)."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Dezolanta totusi replica unui cadru mnedical ca dreptul la sanatate este un privilegiu. platim foarte multi bani din salariile noastre pentru a sustine asemenea oameni cu asemenea mentalitate si cu toate acestea conditiile din spitale sunt jalnice. iar spaga din pacate nu prea este o optiune ci o necesitate in spitalele din ro. am fost in spital si daca nu am dat spaga nici macar nu au venit pentru un a face un calmant ,dar pentru 10 lei mergeau asistentele ca pe rotile. iar stimata doamna doctor cucveaua, nu doar meseria de doctor necesita studii superioare. multe alte meserii necesita studii superioare. sunt multi ingineri sau economisti de exemplu care castiga mai putin decat un medic rezident si cu toate acestea nu stau cu mana intinsa dupa spaga, ci isi fac datoria fara sa se planga.
fiecare mama are dreptul sa nasca cum doreste si cel mai important este ca ea si bebele sa fie sanatosi. dar din pacate dr nostrii docenti nici macar nu se obosesc sa explice viitoarei mamici care sunt riscurile si avantajele fiacarui tip de nastere si atunci normal ca intrebam vecinele, mamele sau fetele de pe forumuri in speranta ca vom primi un sfat cat de cat linistitor. apropo... in unele spitale nou nascutii sunt denumiti tigarete sau lingouri in functie de banii parintilor. asta vi se pare normal? mie nu. si nu mi se pare normal ca un om care a cauzat moartea unui bb sau a unei mame sa nu plateasca pentru raul facut dar se pare ca la noi orice e posibil.
multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandyprs spune:

Va multumesc pt raspunsuri. Intre timp am luat legatura si cu medicul meu si a zis ca nici nu discuta facem cezariana.O zi buna.




22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

Citat:
citat din mesajul lui cucuveaua
CAND O SA INTELEGETI CA SANATATEA NU ESTE UN DREPT, CI UN PRIVILEGIU????



Cu tot riscul de a primi avertisment, nu pot sa ma abtin: Femeie, tu te numesti fiinta umana? Traiesti cumva in anii 1500? Tu esti constienta de ceea ce ai spus? Daca nu esti multumita de meseria ta, renunta la a o practica in RO! Ai sansa sa iti alegi destinul, du-te la particular, du-te in strainatate, dar nu iti bate joc de noi prin ceea ce spui, prin ceea ce faci. Multe am facut facultate si mai mult de atat, multe am rabdat din lipsa banilor, multe am facut sacrificii, dar nu venim sa spunem ca sanatatea e un privilegiu, ca unele suntem superioare celorlalte. Esti o fiinta frustrata si iti versi naduful cauzat de neajunsuri pe noi; trist este ca probabil o faci si in realitate, nu doar virtual.

Si ca sa fiu on-topic: uite de-aia ROMANCELE (am scris cu caps ca sa se inteleaga ca femeile din alte tari isi permit sa aiba incredere in sistem) aleg sa nasca prin cezariana, pentru a fi sigure ca nu incap pe mana unor nenorocite care gandesc ca tine, care pot distruge o mama, un sufletel si familii intregi.

Din punctul meu de vedere iti meriti soarta.

************************************************************************
Ana-Maria de David pufosu' (11.01.2008)si cel mai fericit tatic, Andrei
Albumul nostru: mama, tata si copilul
Aventurile lui David
Mutzupusha
************************************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Si daca primesti avertisment? So what? Credeam ca exista un alt drept (si nu privilegiu), si anume acela de a-ti exprima liber opinia, observ ca pe acest forum, exista un comportament de copil de gradinita care "raporteaza la moderator" si acesta se conformeaza rapid, dar mai ales in cazurile in care opinia personala difera de cea a persoanei "de avertizat"... si conform art bla bla bla din regulament, sectoristul aplica avertismentul si poate char sa te excluda de pe forum... hm! mi-e frica! nu dam avertisment medicului care ne striga, sa ne intre bine in cap, ca suntem toti inferiori si ca nu avem dreptul la sanatate?! ci prin bunavointa lor, un privilegiu...

Da, este un motiv foarte bun pentru a OPTA pentru cezariana acela de a evita pe cat posibil medici care considera ca pruncul tau nu are un drept la viata, ci un privilegiu (depinzand desigur de disponibilitatea fizica - sa ma deplasez la ora asta?, emotionala - nu am chef! si de ce nu financiara - nu am primit mare lucru! a medicului in cauza). Pentru ca in caz de cezariana, riscurile pentru copil sunt minime, ne asumam noi riscurile de a fi anesteziate, taiate, cusute, etc., dar sa ne stim puii in siguranta... Stimata Doamna Cucuvea, v-ati pus vreodata intrebarea de ce se intampla in Romania atat de multe "accidente" la nastere? De ce atat de multi copii dezvoltati absolut normal care sunt traumatizati la nastere ajungandu-se pana la hipoxii grave (deunazi bebelusul unor cunostinte s-a nascut la CMU si din cauza incompetentei medicilor timp de ora a ramas blocat "pe canal" (iertati-mi Va rog ignoranta, am studiat dreptul si nu medicina), Medicul nu a considerat oportun sa intervina cu cezariana de urgenta si astazi mama are in brate un copil care fara droguri intra in convulsii, cu creierul atrofiat in proportie prea mica pt a muri, dar prea mare pt a avea vreo speranta la o viata normala. Acea mama probabil ar avea astazi destule motive sa aleaga cezariana, daca i s-ar mai oferi o sansa... Si a propos, ambii parinti sunt juristi, studii superioare, MBA, LLm, cu nimic mai prejos decat stimabila Cucuvea. Ma rog, era o paranteza, exact asa cum intelegeti Dumneavoastra dreptul (privilegiul?) la viata, ca o paranteza la actul maret pe care-l infaptuiti...) Pai de-aia mor copilasii nascuti prematur la 34-36 de saptamani (da, o spun ironic, pentru ca in lumea civilizata, de la 27-28 de saptamani de sarcina copilul are sanse de aproape 100% sa traiasca fara malformatii, fara boli grave - imi bazez spusele pe statistica pe 2008, sectia NICU AKH Viena daca doriti sa ma contraziceti), ca Domnul/Doamna Dumnezeu=Doctor nu da doi bani, justificand simplu, cum spunea stimata Doamna Cucuvea, ba ca sanatatea e un privilegiu, ba nu ca si-au primit sporurile (poftim?) pe trei luni, ba ca n-o sa fie Domnul Doctor "la cheremul" pacientului...

Imi e scarba. Imi vine sa vomit. Si nu din cauza sarcinii de care beneficiez (ca e tot un privilegiu, atata vreme cat nu puteam ramane pe cai naturale si vaginale cum a lasat dumnezeu sa se intample ci printr-un act medical asemanator cu cezariana, daca doriti, pentru care am optat). Imi e scarba.

A, intreba stimabila Cucuvea daca vreodata am fost prost tratati daca nu am dat spaga... DA. S-a strigat la mine in camera de garda la spitalul universitar "-Ce mi-ai adus-o mie daca are cancer? Ce sa fac eu cu ea, du-te la oncologie!" de fata cu nenorocita care avea cancer, stadiu IV, cu metastaze la coloana (dar alesesem sa nu-i spunem adevarul), nimeni alta decat mama mea, umilita in urma cu cinci minute pe culoar de un brancardier care i-a smuls scaunul cu rotile de sub fund pe acelasi motiv - nu era o urgenta... si da, am fost umilita in fel si chip in alte mii de imprejurari in asemenea masura incat am respirat usurata cand la doar 56 de ani, mama mea a murit, sa nu mai fie chinuita si batjocorita de Dumneavoastra si de restul sistemului imputit la care noi, muritorii de rand cotizam. Poate pentru ca nu avea studii superioare... Dar din nou era doar o paranteza, ce e o viata pierduta, cand tu nu ti-ai primit sporurile de trei luni?...

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 28 fix! AMR 10 sapt

poze

Mergi la inceput