Motive pentru nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

Buna,

Eu nu ma bag in discutia despre nasterea naturala sau porin cezariana, desi personal am nascut natural fara macar sa imi pun problema de cezariana. A mers totul bine, am avut anestezie (pusa la dilatatie 6), am putut sa colaborez cu moasa, etc.
Intrebarea mea este de ce in Romania se considera neaparat necesar sa te asiste medicul la nastere? De ce unul din principalele criterii pt. alegerea unui medic este daca vine la 3 dimineata sa te asiste sau nu? Am citit de fete care din motivul asta au schimbat "n" medici, care erau desperate ca medicul pleaca in concediu cand trebuiau ele sa nasca. Ba mai rau, care in loc sa nasca natural cum isi doreau au ales facut cezariana pt ca medicul lor...pleca in concediu...
Din cate stiu eu (Cucuveaua, poate poti sa confirmi sau sa infirmi), o moasa este PERFECT CAPABILA sa asiste la o nastere normala, sa faca epiziotomie, sa o coase, etc. Medicul se cheama numai in situatii de urgenta, cand ceva merge prost, etc. La mine a venit doctorita de garda pentru ca nu iesea placenta si mi-a extras-o manual. Dupa care a plecat si a lasat-o pe moasa sa termine cu cusutul.
In alte tari (de ex. Olanda) se naste acasa cu moasa fara probleme, si se merge la spital la fel doar in caz de complicatii.
Asa ca va rog, fetele din Romania, sa imi spuneti de ce TREBUIE sa vina medicul, de ce trebuie sa dati milioane de lei loa cabinetul particular ca sa va asigurati prezenta lui in sala de nasteri?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

pentru siguranta si moral eu cel putin asa simt ....
la nasterea ALESSIEI care a fost foarte rapida era ora 3 30 noaptea am ajuns la spital la ora 2 moasa nu m a lasat sa nasc pana nu a intrat doctorul meu chemat de spital de acasa o tinea cu degetele sa nu iasa cand a intrat doctorul am impins de doua ori si a iesit
acum nu ash vrea sa nasc fara el nici moarta mai am doua saptamani si sper sa fie de fata
cusatura nu am simtit o deloc dupa doua ore eram in stare sa fac dush
a venit in fiecare zi la mine m a consultat si s a asigurat ca e totul ok un profesionist desavarsit
am nascut si in ro nu comentez a fost destul de greu experientele nu se compara

Tudor ,Ale ,si 36+ KEVIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cucuveaua spune:

stiti de ce nu asista moasele nasteri?adica asista, pe alea fara doctori.pt ca e mai bine ca medicul sa ia malaiuil, nu?
no comment
mi se pare aiurea sa te astepti de la medic sa fie non-stop la dispozitia ta, zi, noapte, sa vina buimac de somn la ora 3 dimineata si pana atunci moasa sa tina capul bebelului sa nu iasa afara, ca altfel o fugareste doctoru'
dar, traim in romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela_r spune:

Am citit toate paginile de la acest subiect.
Si pot sa spun ca nu sunt de acord nici cu doctorii care fac cezariana pentru ca primesc mai multi bani,dar nici cu cei care tin cu dintii de nasterea normala.
Eu am nascut acum o luna.
Din luna a 3-a am fost la control la aceeasi doctorita.
La inceput mi-a spus ca s-ar putea sa ajung sa nasc prin cezariana pentru ca placenta este jos inserata. Mi-a spus acelasi lucru pana m-am internat in spital cu 10 zile inainte de nastere.
Deja acolo mi-a spus ca este ok placenta ca pot naste normal. La 3 zile dupa internare mi-a spus la ecograf ca bbl are cordonul in jurul gatului, dar de aceea pot naste normal si nu exista riscuri pentru ca este mic(2,900 kg).
M-am speriat, normal. Dar nu am putut cere cezariana stiind ca nu am sa-i dau o avere.In urmatoarele zile la urmatoarele ecografii , acelasi lucru, si am insistat cu intrebarea: " chiar nu va fi vreo problema daca nasc normal"...raspunsul acelasi " Ai 21 de ani, esti tanara, nu as vrea sa iti las o cicatrice daca nu este nevoie,si nu este nici un risc".
Pe 22 iunie aveam data posibila a nasterii. La ecograful din 23 iunie mi sa spus sa nu mananc nimic in urmatoarea zi, imi va face iar ecografie si daca nu este bine se ajunge la cezariana. In urmatoarea zi ,la ecografie. Acelasi lucru, cordonul in jurul gatului + fatul nu mai are lichid. Ma mai tine pana in urmatoarea zi,ca sa ma vada prof.
Pe 25 nu am mancat nimic, ma dus pe sala, ma tinut cateva ore pana a venit prof. M-a vazut, i sa spus situatia mea la care replica lui a fost: " Nu ma intereseaza cand,cum faci, astazi o bagi la cezariana pt ca nu mai poate sta o zi asa".
Tin sa mentionez ca nu am avut dureri decat cu 3-4 zile inainte, in rest deloc.iar din 23 am fost dilatata 2 centimetri...
In timpul operatiei am auzit: " are dublu circulara in jurul gatului si in jurul mainii, asta nu am vazut la ecograf "

Noroc ca nu am fost dilatata destul,si nu a vrut sa iasa...
Daca asteptam sa nasc normal cum vroia doctorita mea, iesea normal?
Va rog sa imi spuneti asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Raluca, voi raspunde la ce ai intrebat: eu am avut "noroc" de-o moasa care s-a crizat ca mi s-a rupt apa taman in momentul cand m-a preluat a inceput sa urle si mai tare cand i-am spus ca bb e pelvian si sa caute inima in alta parte - cum vazusem zi de zi ca o gasea medicul si sa nu mai insiste sa nasc natural ca nu pot din motive medicale, nu din fitze ! Ei bine, acea moasa mi-a displacut profund.
De obicei mergi la cabinetul particular al medicului sa fii tratata uman, acolo poti merge pe banii tai si de 10 x daca vrei.
In spital nu comentez ce conditii sunt si cum esti tratata, fetele din Romania stiu foarte bine.
Si da, face bine la psihic sa stii ca vei naste cu medicul care te-a supravegheat 40 de saptamani si nu cazi pe mana cuiva care nu vrea sa fie trezit din somn cand e de garda !!!
Uite, eu nu am putut deranja doctorul de garda dimineata la 3 cand deja imi era al naibii de rau si asistentele se enervau ca le deranjam si le rugam sa asculte inima copilului, si era sa nu ajung cezariana

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

Citat:
citat din mesajul lui cucuveaua

stiti de ce nu asista moasele nasteri?adica asista, pe alea fara doctori.pt ca e mai bine ca medicul sa ia malaiuil, nu?
no comment
mi se pare aiurea sa te astepti de la medic sa fie non-stop la dispozitia ta, zi, noapte, sa vina buimac de somn la ora 3 dimineata si pana atunci moasa sa tina capul bebelului sa nu iasa afara, ca altfel o fugareste doctoru'
dar, traim in romania

am nascut in franta si ma astept si sa fie langa mine la ce onorariu ii platesc luna de luna de doi ani de zile nici el niciodata nu si a pus problema sa nu fie langa mine ....
omul asta suna acasa sa vada daca ma simt bine eu si copila
am incredere totala in el si cred ce face bine la moral
e un tip total relaxat am impresia ca nimic rau nu mi se poate intampla
daca o mama se sinte confortabil sa faca ceza nu vad de ce sa i sariti in cap;;;;; eu am nascut natural si sunt la a 3 a sarcina mai am un pic si nasc tot natural sper
tine de pshihic de confortul mental ca ala fizic e la pamant oricum
mama mi a zis fata doare ca naiba cineva trebuie sa ti zica nu e lapte si miere pe masa de nasteri
ok bucuria intalnirii e mare de ce sa nu recunoastem ca exista foarte multe riscuri la ambele proceduri
primul copil nascut in ro a avut fisura de clavicula
nascut sambata pana luni nu a fost vazut de nici un pediatru nu ma lasa nimeni sa stau cu el decat la alaptat l am adus acasa fara un stat de piele pe fund de la grija deosebita

cand faci prima vizita aici medicul te asigura ca o sa fie langa tine ori de cate ori ai nevoie asta inscris ...dimineatza si noaptea cu exceptia concediului
nu m am basicat deloc cand m am dus la o programare si asistenta mi a zis ca azi nu se poate ca i a nascut o pacienta mi se pare firesc
pt unii se pare ca nu i normal sa te asiste medicul am trait sa o aud si pe asta
de ce ne mai ducem la dentist oare ca poate si tanti jana sa scoata o masea cu patentul

Tudor ,Ale ,si 36+ KEVIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

am uitata sa zic ca de la macrameul moasei in ro nu am putut sta in fund 3 saptamani
aici nu am simtit ca am fost taiata si cusuta

Tudor ,Ale ,si 36+ KEVIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Meseria de moasa este vazuta total gresit in Romania.
Nu stiu cum este acolo, dar aici moasele au studii superioare, unele din ele chiar master si sunt perfect capabile sa asiste un travaliu si o nastere vaginala fara complicatii.
De ce ar fi trebuit sa stea doctorul 30 de ore la capul meu cat a durat travaliul, cand mare parte din travaliul respectiv l-am petrecut vorbind cu fetele de pe DC:))?? In cazul meu doctorii au venit, m-au consultat la interval de 3-4 ore, in rest am avut o nurse permanent la dispozitie si o moasa care m-a asistat in momentul in care am inceput sa imping. Nici macar nu a fost vorba de doctorul care mi-a urmarit sarcina, cel cu care am nascut a fost doctorul de garda la momentul respectiv. Cand lucrurile s-au complicat, doctorul a fost chemat si mai departe am luat deciziile impreuna.


www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Miere, noi am mai povestit pe la Odisee ce si cum...Si aici (UK) e cam la fel. In general se naste (vaginal)cu moasa, sarcinile sunt in mod normal urmarite de medicul de familie si moasa... eu pana sa ajung la spital sa nasc nu am vazut nici un medic in afara de GP-ul meu la vizitele lunare si de un ginecolog de la clinica la primul control,care mi-a urat ca nu vrea sa ma mai vada - adica sa am o sarcina usoara, fara probleme. Si asa s-a si intamplat, am avut o sarcina fara greturi, ameteli, complicatii de nici un fel...singurele neplaceri au fost arsurile stomacale de cateva ori.

Am vrut sa nasc vaginal (nu ca as fi putut alege, aici nu exista cezariana la cerere in sistemul de stat, doar la clinicile particulare unde costa totul muuult... si platesti nu doar cezariana, ci si urmarirea sarcinii de la inceput pana la sfarsit, caci altfel nu prea se poate) dar, ca si Miere, am ajuns "la cutit". Motivul: apa rupta si rozosina, contractii zero...deci a fost nevoie de inducere...iar in final, dupa cateva ore de contractii (traiasca epidurala!), la dilatare 9 medicul nu era multumit de oscilatiile inimii lui bebe (asa cum se vedeau la monitorizare). In concluzie, i s-a luat sange din capsor si au verificat nivelul oxigenului... care era la limita dintre OK si ingrijorator...deci posibila suferinta fetala, posibile probleme cu cordonul, mi s-a explicat despre ce e vorba, care sunt riscurile, si ce optiuni am: incercam vaginal daca nu, C-section. Bineinteles ca mi-am dat acordul. Deja se adunase o armata pe langa mine: in afara de moasa care ma supraveghease non-stop din momentul in care ajunsesem acolo si doctorul care ma controlase (am aflat ca era seful de sectie) cu o rezidenta (imi dadusem in prealabil acordul pentru asta), a mai aparut inca cel putin unul, anestezioloaga (nu cel care imi pusese epidurala, cred ca-si terminase schimbul), neonatologul si cel putin inca 1-2 moase/asistente + tati lu' bebe care a fost cu mine de la inceputul travaliului pana la sfarsit (el a fost primul care l-a tinut in brate pe bebe). Rapid am fost luata pe sus si dusa in sala, am incercat sa imping vreo 5-10 minute (cred eu) dar cum nu eram dilatata deajuns devenise deja clar ca nu pot naste vaginal...obstetricianul voia "sa scoata" bebele cat de repede... si am ajuns la cezariana. Totul a decurs bine, bebe a fost cu mine de la inceput, m-am recuperat repede si frumos, dar laptele a venit dupa 4 zile...totusi cezariana e o operatie serioasa. Sper ca pe bebe2 (planificat peste 2 ani si jumatate) sa-l pot naste vaginal (VBAC) - medicul care m-a operat a zis ca am sanse foarte mari sa o pot face (bineinteles, daca e nevoie de cezariana, asta este, dar totusi prefer sa nu mai trec printr-o operatie majora cu consecintele de rigoare).

Am auzit multe povesti despre nasterea in UK, multe frumoase, destule urate... ca peste tot, sunt si bune si rele... Atata timp cat lucrurile au mers bine, s-au ocupat moasele de mine (si aici moasele sunt licentiate, unele cu specializare, master etc), in momentul in care au aparut probleme, a intervenit medicul. Si a fost bine. Le-am multumit frumos... iar cand am plecat din spital - am nascut miercuri la amiaza, pe 31 dec si am plecat acasa duminica la amiaza pe 4 decembrie - le-am oferit cu drag o felicitare, o cutie mare de bomboane si multe multumiri.



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_i_s_s_y spune:

Citeam intamplator...dar m-a socat un comentariu care, cu atat mai trist, pare ca vine din partea unui cadru medical..
Cucuveaua ne tipa, nu ne spune, ca sa ne intre bine in cap: "CAND O SA INTELEGETI CA SANATATEA NU ESTE UN DREPT, CI UN PRIVILEGIU????"


Ei, o asemenea atitudine rezuma in fapt atitudinea pe care o au cadrele medicale din Romania fata de pacienti...in mod poate surprinzator pentru d-voastra, stimata doamna, si alte profesii presupun terminarea unei facultati, master, stagiatura, examene de intrare in profesie, examene de definitivat...si multa munca mai apoi pentru fiecare banut castigat...din acea munca si acei bani traieste sistemul bugetar din Romania..din bani nostri, ai celor care muncim si contribuim la buget..informativ doar, venitul declarat al unui director de spital este de 80 de milioane lei vechi, (fara spagile aferente profesiei)din banii nostri, ai contribuabililor...lucru oricand verificabil...Si mai surprinzator e ca cineva considera ca servicul oferit de un medic ar trebui sa fie din punct de vedere al profesionalismului proportional cu salariul pe care medicul il primeste...trist e ca raspunderea medicului atunci cand da gres (si cazurile sunt tot mai mlte si tot mai grave) e proportionala cu ...interesul pe care Colegiul medicilor il da victimelor....adica 0...din nou, nu vorbesc din filme...e realitatea...
Stimata Doamna...cucuveaua....imi cer scuze ca am pretentia ca sanatatea este un drept al meu, al persoanei care munceste ca sa contribuie la salariul dumneavoastra...sau poate ar fi trebuit sa ma simt privilegiata intr-un spital din romania in care orice notiune minima de igiena a locatiei sau de profesionalism al cadrelor medicale lipsea cu desavarsire...de vina...am crezut ca sistemul...dumneavoastra insa m-ati luminat..de vina sunt oamenii cu o mentalitate ca a dvs.

Ca sa nu fiu total off-topic...am la activ 7 ani de tratamente hormonale in 3 centre universitare din Romania fara a avea un diagnostic, un HSG, o laparoscopie facuta degeaba, 2 inseminari artificiale, 3 FIV-uri...ultimul reusit, din fericire...in Ungaria ...pentru ca REFUZ sa mai sustin prin spagi absolut necesare cadre medicale de genul celor citate mai sus, fac un efort si voi naste la o clinica privata din Romania...unde medicul ales de mine mi-a prezentat riscurile ambelor posibilitati de a naste...nu tineam neaparat sa nasc prin cezariana...poate ca nu va fi cazul, cine stie ce are de gand micuta mea...dar dupa ce mi-am injectat singura hormoni timp de un an de zile, am facut naveta in Ungaria, am luat hormoni pentru sustinerea sarcinii, am renuntat aproape de tot la profesie pentru a avea un bebe...cred ca e dreptul meu, si nu un moft, sa aleg ca fetita mea sa vina in lume in siguranta, chiar daca asta presupune ca abdomenul meu sa fie taiat si sa-mi revin ceva mai greu..ea va fi in siguranta si asta e tot ce conteaza...

Va doresc tuturor sarcini usoare si o viata in care sa va cunoasteti drepturile si sa luptati pentru ele!


saptamana 37 cu pitica noastra scumpa TIMEEA MARIA

ce mare sunt
MAREA INTALNIRE - 08.08.2009

Mergi la inceput