Motive pentru nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iudita16 spune:

buna,
Eu am doi copii, unul nascut natural si celalalt prin cezariana asa ca pot compara foarte usor
- primul copil 3500 g nascut natural la 39 saptamani dupa 8 ore de travaliu, mi-am revenit f repede - desi a durat atat de mult este cea mai frumoasa amintire din viata mea
- al doi-lea copil 2500 g desi era mult mai mic, s-a nascut prin cezariana de urgenta la 38 saptamani dupa 5h de travaliu. S-a apelat la cezariana pentru ca nu aveam contractii asta dupa 2 perfuzii cu oxitocina. Dupa operatie s-a vazut si motivul- bebe era incolacit efectiv de cordonul ombilical si o alta chestie era ca placenta mea avea numerose calcifieri existand astfel riscul de a se "crapa" efectiv. Copilul a fost ok, a crescut f frumos in schimb eu am reactionat f urat la anestezie, am avut niste dureri ingrozitoare pe care nu le doresc nimanui, mi-am revenit f greu desi sunt tanara
Concluzia: apelati la cezariana doar daca este cazul. Un medic bun (cum a fost al meu) isi da seama cand este cazul sa intervina cu cezariana.
Nu critic pe nimeni, inteleg pe mamele care apeleaza la cezariana de teama pt ele si pentr copil, de aceea medicul este fff important

Multa sanatate va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus

si Rh-ul negativ este un motiv sa faci cezariana...daca sotul are pozitiv

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

20+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE


De ce? Adica nu inteleg la ce ar ajuta ca in fond de imunoglubin anti d tot ai nevoie dupa nastere daca bebe are rh pozitiv, nu? Deci ce rezolvi?

Cori 36+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

camy cine te-a pacalit? Rh are alte impliatii, in nici un caz nu iti impune ceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreeadeea spune:

Buna tuturor
Si mie mi s-a recomandat cezariana din motive oftalmologice, pentru ca am hipermetropie cu combinatie cilindrica + 5.
Mi s-a spus ca in cazulk in care va fi vorba de o sarcina mai grea , dioptriile pot creste.
Important e sa fie bebelu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Fetelor - eu am avut toate motivele sa nasc prin cezarina: copil obtinut prin FIV dupa ani de chin (deci copil "pretios" cum este denumit in termeni medicali), apoi 39 de ani si ca sa fie treaba completa la cezariana au descoperit ca aveam placenta accreta (lipita de uter). Deci nici vorba de nastere naturala.

Cami lui Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gazzica spune:

Buna! Eu am nascut prin cezariana pt ca am probleme cu ochii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Scrantinica spune:

Ba se impune cezariana la incompatibilitate de Rh, doar daca titrul de anticorpi este marit. Se fac mai multe analize pentru determinare, ultima pe la 32 saptamani, daca nu ma insel. Daca titrul de anticorpi e ok, nu e nevoie de cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Eu am 40 de ani, bebe e obtinut dupa ani de tratamente, prin vitro.
Asa ca i-am spus doctorului ca vreau sa nasc natural fara anestezie ca sa traiesc experienta.

Am citit tot felul de sfaturi psihologice de control al durerii si mi s-ar parea un cadou f frumos sa pot face asta.

Dar cum socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa, pe la 6 luni am descoperit vasa praevia.
Adica vasele care alimenteaza copilul sunt plasate intre capul copilului si col. Sanse de supravietuire a copilului la nastere naturala 5%.

Asa ca acum imi doresc sa duc sarcina cat mai aprope de termen, da nu plec mai departe de 30 de min de spital si voi face cezariana cu cateva saptamani inainte de termen ca sa nu risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

eu am nascut natural, copil 4 kg, nastere indusa. nu a vrut doctorul sa imi faca cezariana.

tot ce imi aduc aminte sunt niste dureri ingrozitoare, de nesuportat - am lesinat de durere, mi-a scazut tensiunea la 7.

si sentimentele pe care le-am trait atunci - mi-as fi dorit sa fac infarct si sa mor, doar sa scap de dureri.

cand in sfarsit am nascut, nu am vrut sa vad copilul, l-am respins de la inceput, timp de cateva zile. eram prea socata, tot corpul imi tremura, ii repetam sotului ca vreau sa mor, ca nu pot trai cu asa amintiri.

pe langa durerile ingrozitoare, m-am simtit umilita, dezumanizata. ce am dorit eu nu a contat.

ideea unui alt copil mi se pare o agresiune fizica si psihica la adresa mea. daca as fi facut ceza, poate ca durerile ar fi fost la fel de mari (desi ma indoiesc), dar nu as mai fi trait o asa drama emotionala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Citat:
citat din mesajul lui libelula

eu am nascut natural, copil 4 kg, nastere indusa. nu a vrut doctorul sa imi faca cezariana.

tot ce imi aduc aminte sunt niste dureri ingrozitoare, de nesuportat - am lesinat de durere, mi-a scazut tensiunea la 7.

si sentimentele pe care le-am trait atunci - mi-as fi dorit sa fac infarct si sa mor, doar sa scap de dureri.

cand in sfarsit am nascut, nu am vrut sa vad copilul, l-am respins de la inceput, timp de cateva zile. eram prea socata, tot corpul imi tremura, ii repetam sotului ca vreau sa mor, ca nu pot trai cu asa amintiri.

pe langa durerile ingrozitoare, m-am simtit umilita, dezumanizata. ce am dorit eu nu a contat.

ideea unui alt copil mi se pare o agresiune fizica si psihica la adresa mea. daca as fi facut ceza, poate ca durerile ar fi fost la fel de mari (desi ma indoiesc), dar nu as mai fi trait o asa drama emotionala.




Domane ce iti e si cu doctori astia... Pentru tine nasterea a fost o trauma si-mi pare rau ca a trebuit sa treci prin asta..nu stiu de ce gandesc unii doctori ca e bine sa te lase sa te chinui..
Si pe mine m-au chinuit in spital ca deh la prima nastere cica intotdeauna travaliu e mai lung si dureros...si nu intervin decat in momentul in care ar aparea ceva complicati. La mine a facut sotul scandal sa-l cheme pe ginecolog si asa au hotarat intr-un final sa-mi faca cezariana. Copila a avut foarte mult de suferit dupa un travaliu asa lung, incat daca mai ma tineau, o pierdeam . A primit nota 1 la nastere...asa ca la bb2 am discutat deja cu ginecologul ca vreau cezariana..nu mai risc sa pun viata copilului in pericol..mai bine sa fiu taiata de 10 ori si sa sufar eu din cauza durerilor in loc sa sufere copii mei.


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 15+
Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Stefaniei
*********************

Mergi la inceput