de ce limba germana ?

de ce limba germana ? | Autor: AYSHA 2

Link direct la acest mesaj

Care au fost ratiunile pentru care v-ati inscris sau v-ati inscrie copiii la gradinite/scoli cu predare in limba germana ?
Va propun o discutie pe argumente PRO si CONTRA

Din punctul meu de vedere:
PRO
e o limba rara, fiind foarte grea pentru cei care nu sunt nativi sau nu traiesc intr-un mediu in care se vorbeste
Germania e cae mai mare putere economica din Europa

CONTRA
limbile ofciale in UE sunt engleza si franceza
e o limba foarte grea
personal nu stiu germana, deci nu pot sa constat ce a invat
nu imi este clar, in concret, la ce il ajuta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

De am vrut eu ca fiica-mea sa faca germana intensiv la gradi si acum o transfer de la grupa de engleza intensiv la cea de germana (pana acum nu s-a putut)?

Pentru ca e o limba grea cum ai spus si tu si nu se stie cand va avea nevoie de ea si ii va fi mai greu sa o invete mai tarziu. Sotul meu a trebuit sa o invete la 30 de ani si i-a fost foarte greu, desi mergea la cursuri in Austria nu stie foarte bine. Iar eu nu stiu deloc, uite asa poate ma motivez si eu sa o invat ... de dragul ei.

Si pentru ca avem ocazia sa mergem in Viena de cate ori putem fara sa platim cazarea si ar avea unde sa o exerseze, chiar daca noi nu stim. Si chiar ma gandesc cand va sti mai bine sa o inscriu acolo la niste activitati de vacanta o saptamana, doua cu alti copii sa consolideze ce stie - ar fi mai ieftin decat sa o trimit in tabere le limba organizate din Romania, desi exista si varianta asta.

Pentru ca alternativa ar fi fost intensiv engleza, ori engleza oricum o va invata si a si facut o doi ani.

Pentru ca am vrut sa o invete acum cat e mica si invatarea se face usor, la nivel inconstient, se asimileaza ca si limba materna aproape si nu cu efort si constient ca mai tarziu. Si chiar daca nu va sti foarte multe, cel putin va ramane cu ceva si cu credinta ca EU stiu limba germana, sau Eu am invatat limba germana, care o va ajuta ulterior sa invete mai usor decat daca ar avea o atitudine de genul Aaa, limba germana e foarte grea, e dificil sa o inveti si sa invete greu sau sa nu se apuce (cum nu-mi vine mie acum ...). Plus ca daca s-ar reapuca mai tarziu isi va aduce aminte si ce a invatat cand era mica (asta daca n-ar mai continua dupa gradi, desi eu vreau sa continue).

Si pentru ca eu consider ca e bine ca sa te descurci in viata sa stii limbi straine ... ti se deschid alte porti care acum sunt deschise de fapt. Nu ca atunci cand am facut eu scoala si invatam franceza, dar ma gandeam Eee, la ce-mi trebuie? ca oricum nu o sa ajung in Franta! ... inainte de revolutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

mara a terminat acum clasa 1 la liceul german.
noi nu vorbim acasa germana, eu stiu cate ceva, suficient cat sa ma prind daca scrie/citeste gresit si cat sa pot face lectii cu ea. de vorbit, ea este deja fluenta.
a mers la gradi germana de la 3,10 ani, la 7 ani a intrat la scoala. la varsta asta, copiii nu o percep ca pe o limba grea. o vorbesc pur si simplu. si ii vor nvata regulile in scoala, asa cum fac si cu limba romana.

de ce germana? pentru ca este o limba grea, care se invata usor si natural in prima copilarie dar foarte greu cand esti adult si care cred eu ca te va diferentia la un moment dat. stiind germana, engleza vine de la sine. facand scoala in lb germana ca lb materna va fi expusa si culturii germanein plus fata de cea romana, va citi la fel de mult in germana si in romana, va asimila un vocabular mai dezvoltat in mod natural...

in plus, austria este cel mai mare investitor din Rom, Germania este una din cele mai puternice economii europene, tot austria /elvetia/germania exceleaza pe zona de ski, viena/germania sint o alternativa de luat in calcul pentru continuarea studiilor)

ar mai fi si alte motive, cam astea sint printre cele semnificative

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Si romana este o limba oficiala a UE.Iar Comisia isi desfasoara activitatea interna in engleza,franceza si germana.
Eu am avut-o la clasa de engleza,dar a fost printre putinii copii care au avut optionala de germana timp de 3 ani.
Engleza se invata oricum si este relativ usoara,germana este mai dificila si ,dupa parerea mea,e bine sa inceapa de mica.
De descurcat se descurca (zice sotul meu)desi nu a fost la intensiv:numere,culori,legume,fructe.,corp uman,ore,zile,luni etc.Leaga si dialoguri,se prezinta,deci are baza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

engleza este o limba usoara, asta e clar, dar are si ea regulile ei, deci trebuie invatata in cadru organizat, pt ca urechita dauneaza

adaug si eu, ca o experiente personala, atunci cand am fost in Austria si Germania, atat eu cat si sotul ne-am descurcat f. bine in engleza, atat in cadru oficial cat si personal. Germanii vorbesc f. corect engleza. Niciunul dintre noi nu stie germana, dar inclusiv in magazinele pentru copii am gasit vanzatoare care vorbesc engleza.

Sa nu ma intelegeti gresit, eu nu mi-am format o parere, de aceea am si deschis subiectul, vreau sa stiu ce v-a determinat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Dupa cum spuneam,noi am ales grupa de engleza si optionala de germana.Poate ca asta este solutia si pentru tine.Noi vom merge mai departe tot asa,puternic engleza,moderat germana.Si la un moment dat franceza,ca avem in familie cunoscatori si e talentata la limbi straine,spun profesorii.
Ai dreptate, engleza trebuie sa se invete in cadru organizat.O perioada au avut un vorbitor nativ de engleza si se cunostea.
Sfatul meu este o gradi cu engleza si,ca optional sau in particular,germana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

germana e o limba ce se invata tare usor de catre copii, eu am fost la gradinita germana si apoi am facut la scoala dintr-a 5-a, apoi am facut o postliceala cu predare in germana, acasa la noi nimeni nu vb decat romana. Mie mi-a placut tare mult, franceza insa nu. Iar engleza mi-e greu de pronuntat, nu am facut la scoala deloc, ce am invatat am invatat de la tv, si citind carti in facultate

Ca motiv pro as adauga ca daca vrei sa lucrezi ca translator, ghid turistic, traducator, germana e mai cautata decat franceza, parerea mea.
Plus meditatiile, se cauta profesori de germana.

Contra chiar nu am nimic sa zic. Poate la inceput copilul mic fiind si timorat de inscrierea la gradi va fi stresat si de faptul ca i se vb intr-o limba ce n-o intelege dar nu e ceva permanent, pt ca educatoarele mai vb si in romana si explica ce spun, invatarea se face in si prin joaca

in plus alta faza, eu de la 1 la 2 ani am crescut cu o familie de unguri, aveau 60 de ani, ce nu vorbeau in romana decat sa salute, nu ca nu stiau, ci ca nu vroiau, cate 6 ore pe zi cat erau parintii mei la serviciu, si in acel an am deprins si maghiara, asa mi-au povestit parintii, ca vorbeam amestecat si acasa cu ei, maghiara+romana, iar cu cei doi batrani vorbeam cat puteam eu la 1 an jumate numai maghiara, evident ca daca de la 2 ani am intrat la gradi si n-am mai folosit-o, am uitat-o...Si pana la 1 an, adica de la 3 luni la 1 an, am crescut prin alte familii, in care se vorbeau tot felul de limbi, inclusiv saseasca, asa ca ...eu am fost dresata de mica pt limbi straine :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

lory, cati ani are copilul tau ? si de cand preconizezi franceza ?

dorsilia, cazul tau e cu totul special, e o experiente de viata pt tine exceptionala, sa cunosti in mod firesc mai multe limbi si implicit culturi !. Aici, in Bucuresti, e mai greu de realizat asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Noi am inceput cu gradi germana din urmatoarele motive:
Germana e o limba grea, in scoala se invata, in general, la nivel scris, tradus bun dar conversational mai prost. La varsta gradinitei, in schimb copilul invata mai "din mers" exact partea conversationala, care, dupa mine e cea mai grea in germana. Topica e altfel iar declinarile sunt un cosmar. Apoi stiati ca, ca numar de vorbitori, in europa, germana e a doua limba dupa ...rusa ? Eu am facut in scoala germana/engleza si folosesc (cu eforturi) la serviciu germana. Stiu cat am cautat sa angajez vorbitor de germana si cat costa asta. De aceea eu o consider un avantaj in viata. Iar 2 limbi straine eu zic ca sunt deja obligatorii aporoape indiferent de domeniul spre care se indreapta copilul.

Daca e sa luam comparativ cu engleza eu cred ca engleza este ideala ca a doua limba straina pentru ca e mai usor de invatat. In Romania sunt si numeroase "stimulente" de invatare : filmele care nu sunt dublate, muzica, meniurile calculatoarelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Franceza-in cadrul programei scolare,din gimnaziu.Pana atunci,e timp de aprofundare pentru celelalte doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

aysha, si noi suntem tot la germana.

am intrat doar ca sa-ti zic sa nu te sperii de faptul ca nu cunosti limba germana...pentru noi a fost foarte motivant. sotul a studiat germana in scoala si liceu dar nu mai stie mare lucru, iar eu n-am invatat-o deloc, pana acum.

acum primesc lectia saptamanala, printata, o googalesc si mi-o traduc cantecel cu cantecel, ca sa stiu despre ce cant, tocesc in trafic.

mai mult, ne-am luat CD-uri cu invatati limba germana si sunt pe baza de dialoguri...asa ca eu sunt un personaj, sotul altul, si in weekend, cand circulam impreuna, stam si ne hlizim ca fraierii la Frau Schmidt, haben Sie reserviert?...una din primele lectii.

deci eu zic ca se poate, ca e funny si instructiv si pentru voi parintii si nu e necesar sa continuati cu scoala in limba germana. poate merge la scoala normala si aveti pe cineva care sa o invete acasa; sau oricum, o baza pusa la varsta asta, inseamna un invatat mult mai usor cand va fi mai mare.

noi am vrea si limba rusa dar din ce-am gugalit nu prea exista in Bucuresti...daca stie cineva...dar ar trb sa fie si in sectorul nostru, ca sa nu chinuim copilul pe drumuri...

engleza se invata din filme, desene animate, computer, scoala, ceva lectii optionale, o vacanta de studii cand va fi mai maricica. eu stiu engleza si franceza asa ca pot sa mai fac cate ceva cu ea pe planul asta.



Mergi la inceput