Scoala postliceala asistent farmacie

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Eu nu vreau sa va descurajez, insa ca asistent de farmacie tb sa fiti pregatite pt un salar mic, max 1500 cu tot cu bonuri. Bonus, weekenduri, sarbatori, inclusiv craciun sau revelion, 1 mai etc la munca. Tb sa fiti constiente de programul nu tocmai standard.
Ca farmacist, salariul este dublu dar tb facultate. In rest si el are acelasi program.


Plus ca un farmacist se poate descurca bine-mersi fara asistent (daca nu-si permite) dar invers nu se poate. Eu stiu o farmacie mica, detinuta de 2 colege ambele farmaciste. Nu au asistenti farmacisti, ca nu-si permit, profit au ceva, dar programul este cel de mai sus. Un asistent farmacist nu poate detine o farmacie si nu poate face nimic fara semnatura farmacistului. Raspunderea este a farmacistului. Dar este o meserie buna si cine stie, poate se mai schimba ceva in timp.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@dana vio, eu inteleg ce vrei sa spui, ca asistentul de farmacie are activitate limitata. Dar el poate face multe lucruri fara "semnatura farmacistului", de asemenea poate conduce o drogherie care, conform legii farmaciei, este unitatea care, alaturi de farmacie, realizeaza asistenta farmaceutica a populatiei. Si, pentru ca traim in tara nimanui, cele mai multe farmacii eludeaza legea, care specifica clar prezenta unui farmacist in unitate in tot timpul programului de functionare. Sunt chiar cazuri in care, la controale( f. rare!) s-a gasit in farmacie, fata in fata cu pacientul, nici macar asistentul de farmacie, ci consultantul cosmetic, singurul prezent la momentul acela in farmacie.
Parerea mea e ca este o meserie ce nu si-a stabilit inca locul si rolul exact, dar pentru cele catre va ganditi sa incepeti, grabiti-va, piata este deja suprasaturata de cand scolile particulare scot absolventii pe banda.




"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuna

@dana vio, eu inteleg ce vrei sa spui, ca asistentul de farmacie are activitate limitata. Dar el poate face multe lucruri fara "semnatura farmacistului", de asemenea poate conduce o drogherie care, conform legii farmaciei, este unitatea care, alaturi de farmacie, realizeaza asistenta farmaceutica a populatiei. Si, pentru ca traim in tara nimanui, cele mai multe farmacii eludeaza legea, care specifica clar prezenta unui farmacist in unitate in tot timpul programului de functionare. Sunt chiar cazuri in care, la controale( f. rare!) s-a gasit in farmacie, fata in fata cu pacientul, nici macar asistentul de farmacie, ci consultantul cosmetic, singurul prezent la momentul acela in farmacie.
Parerea mea e ca este o meserie ce nu si-a stabilit inca locul si rolul exact, dar pentru cele catre va ganditi sa incepeti, grabiti-va, piata este deja suprasaturata de cand scolile particulare scot absolventii pe banda.




"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Deja s-au scos si suficienti farmacisti pe banda si salariile in domeniu vor reveni cat de curand la cote normale pentru sistemul sanitar romanesc.

Mergi la inceput