Admitere in clasa a 5-a

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Acolo unde sunt doar 2,3 copii cu medii la teze (fiindca media pe V-VIII nu mi se pare deloc relevanta...) peste 9-9,5 mi se pare ca lucrurile sunt cam putrede. Daca meditezi copilu din greu la materiile de examen, probabil ca va lua notele astea. Normal ar fi sa nu trebuiasca sa pui meditator nici macar in clasa a VIII-a, iar copilul, daca e silitor si il duce mintea, sa poata obtine cu usurinta note mare (peste 9). Asadar, mie scolile in care exista 2, 3 varfuri si restul pleava imi suna a scoli cu profi prosti sau rau voitori
Nici Lazarul nu sta nemaipomenit anul asta, dar...oricum e mult mai bine decat in alte parti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Matahut, cam asa gandeam si eu, dar dupa ce m-am informat am tras urmatoarea concluzie...
Indiferent daca este la o scoala sau la liceu, tot va trebui meditat din clasa a V-a. Diferenta intre scoli o fac copii din clasa si implicit parintii care au posibilitate sa mediteze sau nu copilul si sa stea dupa el, sa-i explice si chiar sa predea.

Noa eu iti multumesc pentru postarea ta, mi-a intarit inca o data convingerea sa las copilul la scoala care este acum.

Am un copil bun, dar care are nevoie sa faca activitati extrascolare, iar intr-o clasa foarte performanta imi este clar ca aceste activitati vor disparea, ceea ce nici eu si nici el nu ne dorim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Eu sper sa ne putem ocupa, noi, parintii, macar pana intr-a VIII-a.

Ati vazut ce rezultate are scoala 11???? Cred ca le bate pe toate la "popou" Acolo geniali Aproape 80% dintre elevi au obtinut note peste 9 la teze!!! Si aproape 40% note peste 9,5!!! Hm....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Matahut in ce clasa sunteti?
EU va doresc sa va puteti ocupa de el pana in clasa a VIII-a.
Programul meu (desi ajung acasa la 17) nu-mi permite. Am observat ca rezultate (la nivelul de invatamant primar) au cei care au parintii acasa dupa ora 13. Ma gandesc insa la parintii care ajunga acasa la ora 20.

Ce as mai puncta eu contra liceu...tentatiile mai mari. Cel putin din pucntul nostru de vedere. Colegiu/liceu inseamna centrul orasului = baruri, terase. Scoala la care este acum (nu foarte buna, dar undeva in primele 10) inseamna coltul blocului = cartier fara baruri, oameni care il cunosc pe fiimiu si-mi vor atrage atentia daca-l vad facand ceva dubios...ori nu. Spre exemplu am aflat ca ieri cauta impreuna cu o colega de clasa la magazinele din cartier parfum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Filofteia, copila noastra abia intra in clasa I...dar noi speram ca vom reusi - deja ne-am impartit materiile: sotul - lb straine, romana, istorie, biologie, geografie; eu - mate, fizica, chimie. Nu venim la 20 acasa, cel putin unul dintre noi e acasa dupa ora 13...asta nu inseamna ca e si liber de orice treburi, dar ne vom stradui cat vom putea.

In cazul nostru, care stam in Centru, riscul cu barurile...vezi Cismigiul la 2 pasi de Lazar...exista oricum. Dar ma gandesc sa o dus-aduc de la scoala pana printr-a VIII, daca o sa ma mai lase ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Filofteia, copila noastra abia intra in clasa I...

De aici entuziasmul.
Nu te speria, daca unul dintre voi este acasa la ora 13 este foarte bine, chiar daca nu este liber, ideea este de a indruma copilul corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Am incercat sa fac un top al colegiilor care au clase V-VIII in functie de mediile finale pentru admiterea la liceu(2009):

colegiu/medii peste 9.5 /medii peste 9.0
SCOALA NR. 11 "ION HELIADE RADULESCU" 51.85% / 85.19%
COLEGIUL "TUDOR VIANU" 50.00% / 80.00%
COLEGIUL "GHEORGHE LAZAR" 28.57% / 67.86%
COLEGIUL "ELENA CUZA" 33.33% / 66.67%
COLEGIUL "GEORGE COSBUC" 15.29% / 63.53%
LICEUL TEORETIC "JEAN MONNET" 5.71% / 32.86%
LICEUL TEORETIC "ION NECULCE" 4.88% / 31.71%
LICEUL TEORETIC "DANTE ALIGHIERI" 12.50% / 31.25%
COLEGIUL NATIONAL "SPIRU HARET" 6.90% / 31.03%

Desi scoala 11 nu este colegiu, am pus-o in lista pentru ca este in top, are cel mai mare procentaj de note pente 9.5 si peste 9.00.

Multumesc loryi1974, matahut si filofteia pentru sugestii!
Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Iulia, e vorba despre mediile de admitere? Eu cred ca mai relevante sunt mediile de la tezele nationale. Acolo Vianu, de ex, sta fff prost. Doar vreo 3, 4 copii din 28 cu medii peste 9,5.
Media din generala la multe scoli sau Colegii cu prestanta este umflata artificial...
Nu am timp acum sa fac o ierarhie a Colegiilor date de tine dupa media tezelor, dar cred ca alta iese ierarhia.

Oricum, voi stiti ceva despre noua metodologie de admitere in licee? Unii spun ca de la anu se va introduce examen de admitere...A aparut ceva concret, o lege, o ordonanta, un proiect??? Sper sa se revina la examen si sa nu mai conteze media V-VIII. Oricum...in 8 ani pana ajungem noi in situatia asta, se pot schimba multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Mata,
Media am calculat-o dupa formula: (MediaTezeNa#355;ionale + MediaDeAbsolvire)/2

Sper si eu ca si tine sa revenim la un sistem sanatos de selectie, adica concurs de admitere.

Si eu cred ca media de absolvire este supraevaluata in multe scoli. Se vede din difenta mare intre notele de absolvire si notele de la teze. Asa cum ai sesizat, la Vianau din 30 copii, 28 au medii de absolvire peste 9.5 si doar 4 au teze peste 9.50
Cu toatea astea clasamentul arata cam la fel, doar procentele difera putin.

Iulia

Mergi la inceput