Admitere in clasa a 5-a

Admitere in clasa a 5-a | Autor: iuliacm

Link direct la acest mesaj


Ma gandesc serios ca sa iau in calcul varianta de a-mi muta baiatul la unul din colegiile Lazar sau Tudor Vianu in clasa a 5-a.
Acesta decizie nu e usor de luat, trebuie cantarita bine din multe puncte de vedere: acomodarea intr-un liceu, stresul unui examn de admitere, transportul la/de la liceu etc.

As vrea sa stiu daca aveti copii in clasale 5-8 la unul din aceste colegii si daca sunteti multumiti de alegere sau credeti ca era mai bine la scoala din cartier.

Din cate am auzit se organizeaza concurs de admitere din matematica engleza sau matematica - romana.
Este un exam dificil? Este necesara o pregatire suplimentara?
Poate cineva sa-mi arate un model de probleme care s-au dat in anii anteriori ca sa pot evalua gradul de complexitate al examenului?

Multumesc,
Iulia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Si pe mine ma tenteaza ideea. Mai sunt si alte licee care au 5-8, unul chiar langa locuinta mea.
In cazul meu e un liceu care are intensiv italiana. Oare ce examen s-o da? Doar limba italiana?
Pe de alta parte ma handesc ca intra V-a e destul de mic si va intra in contact tineri de 17-18 ani, aproape adulti, cu alte preocupari si idei si nu mi-e clar deloc cum e mai bine.


Sorana si Monica (6 ani)

Teledon pt Mihaitza in reteua Romtelecom

0 900 900 320-pt 10 euro
0 900 900 325-pt 5 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Buna Sorana,

Eu m-am gandit la Vianu pentru ca cel mai aproape de mine si la Lazar penru ca am auzit numai lucruri bune despre acest liceu. Mi-ar fi utila o lista cu colegiile care au V-VIII. O sa caut pe net, poate gasec ceva pe siteul Inspectoratului, desi au site facut la Casa pionierlor!

Si eu ma gandesc ca va intra in contact cu copii mai mari dar in acelasi timp cred ca e o provocare atat pentru mine ca parinte cat si pentru el. Mai devreme sau mai tarziu tot va intalni in viata tot felul de comportamente si as vrea ca discearna singur ce e bine si ce e rau.
As vrea, ma stradui sa-i imprim niste principii, nu stiu daca voi reusi.

Cinstit, acum grija cea mai mare e transportul catre/de la scoala. Din cauza distantei vom consumam mult din timpul liber al copilului si al nostru, ca insotitori. Si timpul liber e asa de pretios!

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Iulia,
Daca Vianu e aproape de casa, de ce nu alegi varianta asta? Mi se pare nefericit sa pierdeti atat timp pe drum, prin trafic, caldura/ploaie...nu stiu daca castigul e mai mare. La Lazar clasele care invata dimineata incep la 7:30!!! E cam barbar sa scoli copilul de la 6...sa il plimbi prin tot orasul (acum, depinde unde stai). Apoi pana in 12 trebuie sa mergi sa il iei...iarna pe la 11:30 parca (ca au program redus, cu ore de 45 min si pauze de 5 min)
Si eu ma gandesc la Lazar pt gimnaziu. Dar stam relativ aproape de Lazar si tot imi fac probleme cu drumul (15 minute pe jos in pas vioi....).
Despre examenul de adimitere din Lazar am inteles ca e destul de dur pentru cei care nu au ...pile Adica fb toti cei 4 ani integral...si abia apoi examenul de limba scris si oral, unde tot asa, exigentele sunt mari, intrandu-se cu 90 de puncte din 100. Acum, asta e ce am auzit de la mamici cu copii in Lazar. Nu am vorit personal la secretariat.
Nivelul insa nu e nemaipomenit, avand in vedere criteriile draconice de admitere. De asta, mai mult ca sigur, intra multi prin dos.
Dar...spre deosebire de o scoala de cartier, e mult mai bine. Profii sunt cei de la liceu (si aici unii spun ca nu ar fi bine, fiindca profii nu sunt dispusi sa se coboare la nivelul de predare de calsa a V-a) si chiar daca e mai greu la inceput, se pare ca cei care fac si gimnaziul in Lazar se adapteaza mai usor regimului de liceu de mai tarziu.
Din culise, pot sa iti spun ca in curtea interioara a scolii fumeaza cot la cot...cu totii...Acum, depinde de ce copil ai, cum il educi, ce autoritate ai sau ce personalitate are el. De fumat sau alte alea se poate apuca oriunde. Eu nu cred ca Lazarul l-ar strica.
Am mai auzit (de la o profa din Lazar) ca cica cei mari i-ar sicana pe cei mai mici...ca ar intra peste ei la baie, dar nu stiu cat e basm...sau daca asta nu se intampla si in generale intre elevii de-a V-a si cei de a VIII-a.

Sorana, eu stiu ca liceul acela de care vorbesti tu este cam prost cotat (vezi rezultatele pe edu), nu stiu daca merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:

E foarte ridicat nivelul la Vianu.Nu-ti trimite coplul acolo decat daca e ff bun la matematica si informatica.Cerintele profesorilor sunt exagerat de mari si pun o presiune enorma pe umerii copiilor.
Repet, daca ai un copil foarte bun,care este stimulat de un mediu competitional unde predarea se face la nivel foarte ridicat, merita.Daca nu,cred ca nu faci decat sa ii distrugi copilaria.
Eu am un nepot care e foarte destept(premii la olimpiade de matematica, Cangurul pana in faza de baraj, etc)si care a intrat prin concurs la Vianu in clasa aV-a.
Bucurie mare pe toata lumea! Pot sa va spun ca dupa doi ani e obosit psihic,tanjeste dupa vechea scoala(chiar s-a dus sa-si viziteze fostii colegi si povestea cu nostalgie ce fericit a fost sa-si vada din nou scoala si cat de normal si relaxant i s-a parut mediul de acolo,fata de atmosfera de la Vianu.).De unde dincolo era aproape primul din clasa(si nivelul clasei era unul bun),aici e printre ultimii, in conditiile in care aproape toti colegii lui sunt olimpici pe tara la diferite materii si nu fac altceva decat sa invete,alte preocupari nu au.Teme foarte ,foarte multe, nu mai are timp de nimic aproape si ce sa spun, desi e un copil extrem de inteligent, il simt foarte nefericit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Noa, daca e cum spui tu la Vianu, e clar ca doar copiii puternici pot fii fericiti acolo. Fiindca pana la urma conteaza ca cel mic sa fie fericit, nu noi, parintii.
La Lazar nu este chiar asa de dur, dar intr-adevar unii profi au pretentii mai mari, decat cei de la generala. EU nu cred ca exista scoli bune si scoli proaste, ci doar profi buni (competenti, cu metoda, cu har!!!)/prosti (fie incompetenti, fie pedagogiprosti, fie plictisiti de-a dreptul) si copii interesati/neinteresati de scoala. Poate scoala X are rezultate mai bune, dar daca copilul pica intr-o clasa la care nu predau profii "cei buni" ...atunci oarecum degeaba este la scoala respectiva (bine, am spus ca e important si mediul).
Noi luam in calcul toate astea si la momentul respectiv (peste 4 ani) om vedea catre ce inclina balanta. Daca ar fi sa aleg AZI unde sa isi continue gimnaziu fiica-mea, as alege Lazarul (asta daca ar intruni toate conditiile de a se putea inscrie la probele de limba....oricum, mi se pare exagerat sa ceri fb pe linie I-IV...)

Alte Colegii cu gimnaziu mai sunt, din cate stiu, Spiru Haret, Cosbuc, Basarab, Hasdeu si multe licee (le gasesti pe edu http://admitere.edu.ro/2008/staticRepI/j/), dar cele de top sunt Vianu, Lazar, Cosbuc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Mata, cea mai aproape de casa e scoala din cartier :) Vianu este cel mai apropiat liceu.
Nu am luat decizia finala de a-l da la Vianu sau alt liceu. Acum sondez, analizez.

Da, este bun la stiintele exacte, nu straluceste , dar este un copil bun, de aceea m-am gandit la Vianu, plus ca este cel mai apropiat, noi stand in Aviatiei.

Mata, nu m-as fi gandit ca se intra e pile ! Stiu ca pe pile si sponsorizari se fac inscrierile la scolile bune, in clasele bune!
In naivitatea mea, mi-am inchipuit ca un liceu cu renume va organiza un examen corect. Of, pai daca e asa, atunci mai exista si varianta de a muta copilul intr-o scoala f. buna, cu pile bineinteles!

Noa, mi se par cam dure conditiile de liceu, nu as vrea sa supun unor astfel ce conditii. Eu vreau doar sa faca o scoala buna, sa aibe profesori buni, nu tin neaparat sa-l fac olimpic.
Ai mare dreptate cand spui ca nu exista scoli bune sau scoli proaste ci doar profesori buni si mai putin buni....
Cum ii nimerim pe cei buni?

Mai analizez...

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Iulia, nu stiu sigur ca se intra pe pile...dar mi-a ajuns cate ceva la ureche...Si apoi, ce te astepti, doar stii cum stau lucrurile pe aici. Dar ma uit la rezultatele de la testele nationale la cei care termina gimnaziul in Lazar si...din an in an sunt mai slabe (astept maine sa vad rezultatele de anul acesta pe edu.ro...aviz amatorilor). De ce oare? Doar conditiile de intrare sunt...cat se poate de aspre...Se prostesc pe parcurs? Adica in gimnaziul de la Lazar? Sau...vin gata prostiti Adica eu ma asteptam ca cei care fac gimnaziul in Lazar sa aiba sanse in proportie masiva sa intre la liceele de top. Or nu se intampla asa. Cel putin anul trecut au avut rezultate nasoale. Doar 10 din 28 au avut medie de intrare in Lazar sau in Sava (adica peste 9,43). Ceea ce nu se pune pr la Vianu...unde clar papa copiii mate pe paine (arunca un ochi pe notele la tezele nationale).
Wow, din Aviatiei sa vii in centru pt Lazar???? Nu cred ca merita. Chiar sunt scoli bune in zona la care ajungi muuult mai repede iar copilul are sanse sa fie la fel de bine pregatit (poate chiar mai bine...cine stie...intereseaza-te). Nu am acum in minte harta scolilor...dar stiu ca se vorbea chiar aici pe forum mai demult de o scoala buna in zona (una cu numar mic, dar nu mai stiu care). Apoi, de la 14 ani...cand o merge la liceu, poate sa plece si ceva mai departe de casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Ai dreptatea, matahut , din pacate, functioneza sistemul de pile , relatii si in invatamant, m-am lovit de el .

Scoala de cartier este una mediocra. As vrea o scoala buna pentru copii mei si pentru asta eu vad patru solutii, fiecare cu avantaje si dejavantaje:
- caut pile, relatii, mita pente a-l inscrie la o scoala/colegiu renumit
- pregatire pentru un examen dur, intr-o scoala/liceu unde primeaza performanta
- bani pentru o scoala privata
- continua studiile la aceeasi scoala, care nu e nici buna, nici rea, e pe la mijloc.

Deocamdata sunt in tatonari si as vrea un model de subiecte de admitere in clasa a V-a, indiferent de liceu. Ma poate ajuta cineva?

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

S-au afisat mediile de admitere la liceu 2009.Dupa parerea mea,sunt rezultate dezamagitoare la Vianu(daca se munceste asa de mult cum se scrie pe aici)-asa se intampla cand se baga politicul in admitere si la Scoala europeana(700 euro /luna plus optionale plus diverse excursii pentru urmatorul rezultat:din 9 inscrisi 1(unul) a luat peste 9.5 la teze nationale si 3(trei) in total peste 9(din care unul 9.02).Rezultate bune la Lazar(da,matahut,se pare ca o parte chiar a intrat pe bune)Rezultate bune la Barbu daca intri la o clasa buna,rezultate bune (desi cred ca se puteau si mai bune) la Cosbuc,rezultate bune la Scoala Centrala.Dar primii doi vin de la scoli/licee la care ,in afara de ei,doar 1-2 mai au peste 9.Deci ,se poate performanta in conditii nu tocmai favorabile
Iulia ,varianta cea mai corecta cred ca e colegiul.Prima varianta presupune un avalansa de .....dupa intrare si presiune pe notele copilului;scoala privata ,dupa parerea mea(si am avut copilul la o gradinita privat)merita doar daca ai bani de British School sau poti sa faci rost.Nici ultima varianta nu e de neglijat,primii doi clasati anul acesta ,dupa cum spuneam,vin din scoli in care doar ei si inca vreo 1-2-3 au trecut pragul mediei 9.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Lory multumesc mult pentru in informatii.
Studiez http://admitere.edu.ro/2009.
Iulia

Mergi la inceput