Gravidute prin FIV (42)

Gravidute prin FIV (42) | Autor: Moniland

Link direct la acest mesaj

Un capitol dedicat proaspetei mamici


BULUNA, din 12 iunie 2009
de MIHAI ANDREI de 3850 gr si 55cm



Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1;cap.2;cap.3;cap.4; cap. 5;cap.6;cap.7; cap.8; cap.9;cap.10;cap.11; cap.12; cap.13; cap.14;cap.15; cap.16; cap.17; cap.18; cap.19; cap.20; cap.21; cap.22; cap.23; cap.24; cap.25; cap.26; cap.27;cap.28;cap.29; cap.30; cap.31; cap.32; cap.33; cap.34; cap.35; cap.36; cap.37;cap.38;cap.39;cap.40; cap.41



Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.




simona2
ET: 3 iunie, DPN 21 februarie 2010 ,FIV 1 cu dr. Albu Dragos, Medlife


OneFineDay
ET: 26 mai 2009 cu blastocisti, DPN: 11 februarie 2010, FIV 5 in Suedia.


bulinanico
ET: 23 mai 2009, DPN: 08 februarie 2010, FIV in Austria-Wels, dr. Loimer


huski
ET: 18 mai 2009, DPN: 04 februarie 2010, FIV3 la Giulesti cu echipa: Prof. Marinescu + Cocei, Giulesti


marriam
ET : 6 mai 2009, DPN: 23 ianuarie 2010, FIV in Autria-Wunschbaby Viena


iana_mari
ET: 21 mai 2009, DPN: 16 ianuarie 2010, FIV Giulesti,dr.Codreanu Dorina


pen
ET: 19 martie 2009; DPN: 06 decembrie 2009, FIV la Giulesti cu profesorul Marinescu si cu dr. Cocei


dear_bambie
Et cu blastocisti - 16 martie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 1 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu


Li_am
ET 09 martie 2009 cu blastocisti, DPN 25 noiembrie 2009, FIV 3 Austria Clinica Kinderwunschzentrum, Viena, dr. Obruca


Avalon
ET 09 martie 2009, DPN 27 noiembrie 2009, FIV Clinica Kaali Budapesta- dr. Kovacs


doris 71
Et 09 martie 09, DPN 27 noiembrie 2009, FIV 5, Clinica Humanitas Milano


miramar
ET: 28 februarie 2009,DPN noiembrie 2009, FIV 2, Kaali -Szeged, dr. Zadori,


lorelai_lorelai
Et 24 februarie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 3, Giulesti, dr. Marinescu+Dascalescu


Laura Garner
Et - 24 februarie 09, DPN 12 noiembrie 2009, FIV2, dr. Kovacs, Kaali Budapesta


many_bani
ET - 18 februarie 2009 cu embrioni criogenati, DPN 09 noiembrie 2009, MNL, prof. Ron-el


betty78
Et - 18 februarie 09, DPN 09 noiembrie 2009, FIV, dr. MNL


pishko
ET- 14 februarie 09 cu blastocisti , DPN 05 noiembrie 2009, FIV Viena Goldenes Kreuz, dr. Obruca


Evy30
Et 3 martie 2009, DPN 28 octombrie 2009, FIV Gynera


hepilica
UM 14 decembrie 2008, DPN 20 septembrie 2009, reusit natural dupa 3 incercari de FIV,


ralucapaun
ET: 18 decembrie 2008, DPN: 07septembrie 2009, FIV 2 la Kaali Budapesta, dr Peter Kovacs


dariaioanaxx
Et cu blastocisti - 06 decembrie 08, DPN 24 august 2009, FIV Giulesti, dr. Laura Dracea + dr. Monica Dascalescu


missy
Et 04 decembrie 08, DPN 25 august 2009, FIV 3 Ungaria - Szeged, dr. Zadori


vally
Et 22 noiembrie 08, DPN 15 august 2009


KLU1973
Et 23 noiembrie 08, DPN 14 august 2009, FIV Ungaria - Szeged


ayda_m
Et 28 oct 08, DPN 15 iulie 2009, FIV 3 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu


Elenada
ET 10 noiembrie 2008, DPN 12 iulie 2009,
FIV-Austria-Viena


Moniland
Et 10 noiembrie 08, DPN 07 iulie 2009, ET cu blastocisti, FIV 5 Kinderwunsch Klinic Wels,


ana_p
Et 31 oct 08, DPN x.x. 2009, FIV Gynera, dr. Dracea
din 05 iunie 2009 ora 23,55 de Victor 1900 gr si Horia 1600 gr


nusy
Et 10 oct 08, DPN 30 iunie 2009, FIV Gynera, din 09 iunie 2009 de INGRID CRISTIANA 3.100 gr. 50cm, scor Apgar9, prin cezariana


kineta[size=3]
Et 3 oct 08, DPN 23 iunie 2009, FIV Giulesti
din 01 iunie 2009 de REBECA NICOLE 2380GR si de DAVID NICOLAS 2350 GR


Buluna
Et 29 sept 08, DPN 22 iunie 2009, FIV, Szeged,
din 12 iunie 2009 de Mihai Andrei de 3,850 kg si 55 cm


Katykaty
Et 11 sept 08, DPN 04 iunie 2009, FIV, Sibiu


Raloucoutza
ET cu blastocisti - 16 sept 2008, DPN mai/iunie 2009, FIV Gynera (Dracea+Dascalescu)
din 04 iunie 2009 ora 9,30 de Ilinca Maria - 51 cm si 3.500 gr.


Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: burtici_fiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa-i dati un PM lui Pussi[/red]


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

[size=1]1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro



33+Laura Ioana Irina Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Sunt prima, am intrat sa va zic noapte buna burtici si mamici.

Doris 15+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pen spune:

Buna!
FELICITARI DIN TOT SUFLETUL TUTUROR PROASPETELOR MAMICI! SA AVETI PARTE DE COPII SANATOSI, FRUMOSI SI MANCACIOSI!
Va multumesc pentru primirea calduroasa!
Da, Moniland, as vrea si eu in listuta.
Am 38 de ani si am obtinut sarcina prin FIV (primul cu ajutorul lui Dumnezeu), dupa o odisee luna si plina de chin si dezamairi (a inceput in 2005), pe care le-am uitat intr-o clipa cand am aflat MAREA VESTE. Vreau sa va spun ca am fost sustinuta moral si cu sfaturi bune de toate fetele de la FIV si in special de NUSY, pe care o cunosc de acum 3 ani, de cand am impartit o rezerva in Polizu. Le mai multumesc inca odata!!!
Am facut FIV la Giulesti cu profesorul Marinescu si cu dr. Cocei. Am avut punctia pe 17 martie a.c. si ET pe 19 martie. Au fost doar 2 ovocite care s-au fertilizat si au fost transferati ambii embrioni. Unul sinur s-a prins de mami, dar sunt cea mai fericita. Acum bebe are 14 saptamani si 3 zile si e foarte bine conform ecorafiilor, inclusiv a ecorafiei morfofetale de trim I. Toate masuratorile sunt bune si conforme varstei estationale, toate analizele mele sunt OK, doar DT a iesit cu risc de SD. Voi face si TT si apoi voi lua o decizie in privinta amniocentezei. Sper din tot sufletul sa nu fie nevoie, dar cum o vrea DD!
Va doresc toate cele bune si multa liniste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Am carucior in sfarsit
Il vedeti www.flickr.com/photos/monicahhh/3619014312/in/set-72157619627729450/" target="_blank">aici


33+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marriam spune:

Buna dimineata fetelor!!Am sunat acum 10 min la cei din Austria sa le comunic despre ecografia de ieri.Astept sa ma sune dr cred in vreo 15-30 min.Ieri am cam avut niste greturi.....Mai ales cand am ajuns acasa de pe drum...am certat wc-ul pana la urma.Doctorul de la bucuresti(dr Pirvu Ioan) mi-a zis sa-i intreb pe doctorii de la viena daca as putea lua cele 6 pastile de Utrogestan pe cale vaginala ca ar fi mai bine.Astept sa vedem ce zic ei.Cica cel pe cale orala ,o mare parte se arde in ficat si restul se duce in sange pe cand pe cale vaginala se depune exact unde trebuie.Sitti ceva despre asta?Eu zic ca s-ar putea sa aiba dreptate.Plus ca as mai scapa si eu de starile de ameteala de la el.In fine acum asteptam.
va pupic pe toate si va multumesc pentru raspusurile si sprijinul vostru.

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Moniland sa il stapaneasca sanatoase piticele tale. E foarte frumos caruciorul.

Marriam multe fete au luat utrogestanul intravaginal. Nu vad de ce sa nu il poti lua. E mai bine asa. Daca nu ai sangerari atunci merge foarte bine vaginal fara probleme. Au fost multe fete care l-au pus intravaginal pana au nascut.



elena +32 Ana Maria & Matei Stefan AMR 6 sapt
Burtica mea la 28 sapt
Lucrusoare bebelusi
Camera piticilor

Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Marriam - dr. Parvu are dreptate. Ma mir ca tie ti l-au recomandat oral. Eu una luam oral doar pastilele pe care le luam cand nu eram acasa si nu puteam sta intinsa o ora dupa administrare. Restul doar vaginal. Acum mai am doar 2 pe zi si dr. de aici mi-a spus ca o sa ramanem cu ele pana la sfarsit. Le administrez intravaginal inainte de culcare.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Moniland foarte frumos caruciorul si foarte frumoasa toata camera. De unde ai luat mobilierul? Imi place foarte mult ideea cu tavitele alea.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KLU1973 spune:

Moniland, multumim de capitol...foarte frumos caruciorul! Sa-l folositi sanatoase!

Marriam, eu utrogestanul l-am luat de la inceput vaginal cu exceptia celui de la pranz atunci cand lucram sau cand am avut sangerari...acum inca mai iau 2/zi numai intravaginal...

Elenada, cum te mai simti...ce mai fac piticii ???


Klu 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Mara, eu doar pe cale vaginala am luat utrogestanul.
Elena, multumesc. Am inteles ca sunteti mai bine, ce mult ma bucur. Hai ca a mai trecut inca o zi si vor mai trece multe. Deci secretul e sa stai in pat cat poti de relaxata?
Miramar, toata mobila (mai putin canapeaua) e de la Ikea. Tavitele acelea (roz si verde, nu? ) sunt cutii de plastic si le-am luat cu scopul sa stea acolo ascunse jucariile. Ma gandesc ca le iau cu bratul si le var in cutii si e gata curatenie in camera.
Klu


Cred ca ati observat ca doar Bulunei i-am dedicat acest capitol. Deci puiuti mici ca nu va grabiti si sa va asteptati randul.


33+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Evy30 spune:

buna fetelor
ce mai faceti ? in sfarsit am schimbat si eu si compania de net asa ca acum va citesc cu drag din urma.
vad ca ati fost cumintele , ati cumparat carucioare .....foarte frumos imi place
felicitari Nusy si de la mine .
apropo sa stiti ca este foarte bine,se simte bine si cred ca azi ,maine ne scrie pe forum,n deorece iese din spital.daca ma gandesc bine la ora asta cred ca este acasica.

vesti nu prea am . baiatul meu nu vrea sa miste, avem 17 sapt si o zi . sa vedem ,sper ca in curand. nu l-am vazut de doua saptamani si mi-e tare dor de el .si mai am de asteptat ca merg abia la sf lunii la eco .dar rabdare ....
aseara sotul stea si asculta burtica, si imi zice sa nu mai respir .asculta el si zice ...mai bolboroseste ceva prin burtica ...si nu cred ca sunt matele.m-a bufnit rasul .
i-am zis ca nu stiu , ca e prima oara cand sunt gravi , insa sper sa fie bebe.

apropo de utrogestan eu iau si acum 6 . o sa -l intreb pe doctor , insa am impresia ca merg asa pana spre sfarsit .toate vaginal. la pranz stau foarte tolanita pe scaun ...parca as fi acasa.
pupicei
bun sosit noilor venite .sarcini usoare

Evy 17+

Mergi la inceput