Sangerare de la anticonceptionale

Sangerare de la anticonceptionale | Autor: bubulina1

Link direct la acest mesaj

Sunt mamica de 2 luni si inca alaptez. Mi-a venit menstruatia si am inceput sa iau anticonceptionale Cerazette la recomandarea medicului ginecolg. Problema cu care ma confrunt e ca mi-a venit o alta menstruatie la 2 saptamani dupa prima si vad ca nu se mai opreste, desi au trecut 6 zile. Nu stiu daca sa opresc pastilele sau sa le iau in continurae, insa mi-e teama sa nu ma anemiez.

A mai patit cineva asa ceva?

Mamica fericita de Radu Stefan (11.04.2009)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Am singerat si eu de la primele anticonceptionale ce mi-au fost recomandate, Microginon. Am fost la doctor imediat si mi le-a schimbat. Te sfatuiesc sa faci la fel.

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

www.youtube.com/watch?v=3msaH1ET56s&eurl=http%3A%2F%2Fforum%2Edesprecopii%2Ecom%2Fforum%2Ftopic%2Easp%3FNORED%3D1%26topic%5Fid%3D137464&feature=player_embedded/" target="_blank"> Come Back

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Si eu am patit acelasi lucru, intre prima si a doua mensturatie a fost un interval de 2 saptamani. Nu ar trebui sa opresti AC dar mai bine discuta cu un medic, el e in masura sa iti dea o parere avizata.
Am luat ac Micronor (doar pe baza de progesteron) in timp ce alaptam (si acum tot micronor iau) si am avut spotting destul de serios si inca mai am, plus ca menstruatia care a venit prima oara la 3 luni de la nastere, apare cam la 3-4 saptamani acum.
Acest tip de AC au o concentratie foarte scazuta de hormoni de aceea apar sangerarile, plus ca tb mare atentie, eficacitatea lor este mai scazuta ca a altor AC (95%-96% dc sunt luate corect).
Acesta este raspunsul pe care l-am primit de la medic.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Cezarette sunt numai pe baza de progesteron, dar nu-mi dau seama de ce provoaca asa sangerari. O alta varianta ar fi steriletul dar mi-e cam teama si nu prea stiu incotro sa o iau...

Mamica fericita de Radu Stefan (11.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

acelasi lucru il patesc si eu. la o saptamana dupa ce am inceput cerazette mi-a venit menstruatia. dupa doua saptamani a mai inceput o menstruatie foarte anemica. deja am 2 zile.
sa vad cat mai tine si-mi sun medicul.
eu oricum voi trece la sterilet, ca deja am 2 copii si altul nu mai vreau.

Mergi la inceput