Anii de Facultate pentru pensie?

Anii de Facultate pentru pensie? | Autor: linasobolina

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare:
anii de facultate intra in calcul pentru pensie?

Si inca ceva,daca eu am inceput la zi si am terminat la seral ce si cum se socoteste?

Pentru ca am inteles ca as putea sa ma pensionez pe caz de boala cu dianosticul meu-neoplasm mamar si trebuie sa imi adun ani cat mai multi

Si daca tot suntem la momentul adevarului, eu nu am fost tocmai cel mai student model, ca pe vremea lui "Impuscatu" era frumoasa viata de student, asa ca am mai "prelungit-o" putin, adica cu un an...
Oare anul repetat se pune??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Lina,
Parintii mei si-au tecut demult anii de facultate ca vechime,au luat adeverinta de la facultate si au dus-o la casa de pensii.Nu cred sa fie vreo problema forma de invatamint,important e citi ani ai facut si ca ai terminat studiul.

Eu iti doresc sanatate multa!


Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Eu am lucrat inainte sa intru la facultate exact un an. Intodeauna la salariu, dupa absolvire, la vechime mi se calculau si anii de studiu. Nu stiu cum e cu anul repetat....

Sanatate multa, Lina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Eu stiu ca la vechimea pentru pensie se iau in calcul doar anii de studii din cadrul facultatilor militare sau cu specific, facultati in cadrul carora ai un anumit statut, venituri, obligatii etc. Si nici acei ani nu se pun la numarul anilor de studiu ci efectiv la perioada "lucrata". Adica, de exemplu, 4 ani de Academie Militara inseamna 3 ani si cateva luni de vechime la pensie. Perioada lucrata inainte de facultate se pune, evident la vechimea pentru pensie.
Tzuni, cred ca la tine e vorba de fapt de gradatia pentru vechime pentru perioada lucrata inaintea facultatii, asta fiind cea care conteaza la salariu. Anii de studiu pot conta la salariu in aceeasi ipoteza descrisa de mine: ex. sporul acela de fidelitate pentru militari care se acorda de la data admiterii in institutie (inclusiv facultate).
In rest, eu nu stiu/ nu am auzit sa se puna anii de facultate la vechimea pentru pensie (firesc, de altfel, ca nu cotizezi nimic la stat, nu ai nici un raport de serviciu cu statul).Cel putin asa stiu eu, poate ma insel.
Multa sanatate, Lina!

Edit: chiar m-ati facut curioasa si sper sa intre cineva cine se pricepe mai bine la domeniul acesta al pensiilor. Eu una sincer ma indoiesc ca ar fi posibil. Va dati seama cata vechime ar avea deja medicii dupa absolvirea facultatii?


Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Pai cred ca trebuie sa fii angajat inainte sa incepi facultatea, ca sa se ia in considerare anii de studiu la vechime.... Ca asa, faci medicina si la final nu profesezi, vinzi ziare la negru...

Si, interesant ce spui, eunice, eu am si grad militar. Sa fi fost si asta de vina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni

Pai cred ca trebuie sa fii angajat inainte sa incepi facultatea, ca sa se ia in considerare anii de studiu la vechime.... Ca asa, faci medicina si la final nu profesezi, vinzi ziare la negru...

Si, interesant ce spui, eunice, eu am si grad militar. Sa fi fost si asta de vina?

Tzuni, daca ai grad militar cu certitudine iei sporul de fidelitate la care intra anii de studii. Dar daca nu ai trei ani lucrati inainte de facultate acel singur an nu intra la gradatia de vechime (deci pentru salariu), dar va intra la vechimea pentru pensie. La gradatia pentru vechime ar fi intrat perioada dinaintea facultatii daca ai fi avut 3 ani lucrati inainte. Ca eu asa am: un an lucrat inainte de facultate, apoi patru ani facultate, apoi serviciu efectiv. Si am o reglementare expresa care zice ca daca pana la data inceperii facultatii nu am beneficiat de nici o gradatie, neavand vechimea de necesara de trei ani, atunci intru in activitate fara gradatie si mi se va acorda prima gradatie la 3 ani de la data inceperii activitatii (sincer nu prea mi se pare corect, dar asta e dispozitia legala, nu am ce sa ii fac, mie corect mi s-ar fi parut sa imi ia in calcul acel an si sa primesc prima gradatie la doi ani dupa inceperea activitatii, adica 3 ani per total, cat prevede legea pentru prima gradatie). Dar si anul respectiv, si anii de studii (facultate militara) se pun la vechimea pentru pensie.

Scuze, Lina, pentru of topic.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Anii de facultate se considera stagiu de cotizare la pensii, ca perioada necontributiva, INDIFERENT daca e militara sau nemilitara. Reglementarea este facuta prin art. 38 lit. b) din Legea 19/2000, cu modificarile ulterioare.
Conditia este insa ca sa fie cursuri de zi, si pe durata normala a cursurilor respective (deci fara ani repetati). Perioada nu poate fi valorificata in cazul pensionarii anticipate, in schimb pentru cea de invalididate, da.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Marius, ai perfecta dreptate.
Acesta e textul:
ART. 38
(1) In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiaza de drepturi de asigurari sociale, cu exceptia celor prevazute la art. 40 lit. a)-c) si e);
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat.
(2) Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.
(3) Persoanele prevazute la alin. (1) beneficiaza de perioadele asimilate, daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.
(4) Perioadele asimilate prevazute la alin. (1) se valorifica pentru obtinerea prestatiilor de asigurari sociale prevazute de prezenta lege.
(5) Se excepteaza de la prevederile alin. (4) pensia anticipata si pensia anticipata partiala, in cazul carora nu se valorifica perioadele asimilate prevazute la alin. (1) lit. b) si c), precum si perioadele in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate.
------------
Doar ca esti nitel indragostit, ca e vorba de legea nr. 19/2000 si nu de 17/2009 care e pentru pentru ratificarea Protocolului dintre Guvernul Romaniei si Guvernul Republicii Cehe, semnat la Praga la 22 ianuarie 2008, privind amendamentele la Acordul dintre Guvernul Romaniei si Guvernul Republicii Cehe pentru promovarea si protejarea reciproca a investitiilor, semnat la Bucuresti la 8 noiembrie 1993.


Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai dreptate - scuze - este vorba de celebra Lege a Pensiilor-

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Nu m-am luminat decat partial
Eu am facut primii 3 ani la zi si am repetat medical un an, deci ar iesi 4 ani la zi si din cauza ca aveam un "celebru" profesor Floarea- la facultatea de chimie a anilor '80, care nu ma trecea si pace, am trecut la seral unde am facut din nou anul4, si apoi 5 si 6 ca asa era modelul
Practic ar trebui sa imi socoteasca 3 ani,dac nu il calculeaza si pe cel medical

Am sa merg mai intai la facultate sa iau acea adeverinta si apoi la oficiul de pensii, insa pana una alta mai tre sa bag o chimio la vena
mai vorbim sa va zic ce am facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Am vorbit la facultate si ei sustin ca nu elibereaza adeverinte decat pentru cei ce au terminat la zi!
Nu conteaza ca am absolvit 3 din 5 ani la zi, sunt ani pierduti, cica s-au echivalat materiile cu cele de la seral si uite asa...
Sii nu se considera la vechime decat anii absolviti= promovati, restul nu conteaza, chiar daca ai terminat la zi
Asta e

Mergi la inceput