Top 10 gradinite in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna ziua,

M-ar interesa informatii de la parinti care au copii la urmatoarele gradinite:#
1. Camy - e pe str. Mihail Foisoreanu
2. Happy Time - str Papazoglu
3. Mell - str. Vlad Dracul

Pe primele 2 le-am vizitat deja, dar mult mai utile mi-ar fi inside info.

La Mell e cu programare ptr vizitat gradi, iar asta mie imi arata lipsa transparentei si imi trezeste suspiciuni. Inteleg sa se specifice un interval in care se poate vizita gradinita, pt a nu tulbura masa copiilor, dar cu programare? Si nu oricum, am fost joi si abia joia urmatoare avea timp directoarea sa ma primeasca

Daca mai sunt si alte gradi in perimetrul Nerva Traian - Unirii - Timpuri Noi, va rog sa-mi spuneti.

Am gasit info si despre alte gradi in zona, dar sunt vechi opiniile de prin 2008/2009. M-ar interesa ceva mai recent.

Va multumesc anticipat.
K.

37+ cu DPN 02.10.2011 si mamica de Iannis 2 ani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns burtika spune:

Alemna, vrei sa duci fetita la program scurt sau prelungit? Eu nu am fetita la gradinita 217, ea este la 94, dar gradinita 217 este chiar langa blocul nostru si multi copii din bloc merg acolo. La program scurt , grupa pregatitoare stiu ca este doamna educatoare Lolea Lina, este noua in gradinita dar o vecina care are fetita acolo zice ca este ok, ca fetita o iubeste ca este mai buna decat cealalta doamna care era rea. Din pacate nu pot sa-ti spun o parere in cuostinta de cauza, iti spun doar ce zice vecina . Cand ma mai intalnesc cu mamica fetitei am sa-i cer mai multe informatii. Si noi cautam o educatoare buna in zona, inca nu am gasit-o dar eu sper ca exista si o s-o gasim noi pana la urma. Cati ani are fetita ta?La ce gradinite a mai fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia_itl spune:

Pt Kora_B,as vrea sa iti spun ca eu am avut baietelul la gradinita Happy Time,care pana acum ceva timp se chema si Kinder planet,si dupa appx 7-8 luni de mers,am fost invitati la o sedinta,prima pana atunci cu parintii.
Educatoarea fostei grupe mici,si anume Miss Emilia,si parte din conducere,a fosta acuzata de parntii unui baietel de 3 ani si 3 luni,ca,copilul lor ar fi fost batut si legat de picioare,pe scaunelul acestuia.Dansa nu a recunoscut bataia,desi parintii aveau o poza cu fata vanata a copilului,in plus si probe Iml,dar in schimb a recunoscut ca a legat copilul cu o banda adeziva de scaun si nu de picioare.Ceea ce in orice caz este un comportament inadmisibil.
La aproximativ o luna dupa acest incident,am fost sunata intr-o dim caci baietelul meu a facut pipi pe el de 3 ori consecutiv ,in numai 30 min.Ceea ce mi s-a parut suspect este faptul ca de 3 ori in 30 min era extrem de mult,pe cand baiatul meu nici seara in patut nu mai facea pipi de ceva vreme. Atunci am ajuns la gradi pt a aduce schimburi si a vedea care e situatia.Pe drum cand am plecat baietelul mi-a aratat si explicat cum a fost batut de doamna lui educatoare.
Am vb cu dansa imediat dupa,bineinteles ca nu a fost de acord cu ce am spus,dar a doua zi am venit cu baietelul meu la gardi pt a-mi arata exact cine l-a batut. A arata-o doar pe doamna educatoare si nu a zis absolul nimic de altcinva sau de vreun copil sau un probabil accident.Dansa nu a mai vrut sa-mi primeasca copilul in grupa sa ,pe motiv ca s-a saturat sa fie acuzata.In prezent si Dna educatoare si conducerea gradinitei,inclusiv restul personalului au fost luati la sectia de care apartine pt declaratii,privind incidentul anterior .
Eu stiu ca in acea gradinita in mare majoritate sunt copii apropiatilor si cunoscutilor directoarelor,parinti ce sunt angajatii unor institutii precum Politia capitalei,Sectii de politie,protectia copilului ,etc,deci in fond va duceti copilul acolo,si nu veti putea avea siguranta ca copilul va fi in regula.Cel putin la aceasta educatoare pt ca cu restul nu am avut treaba.
Asa ca parerea mea ar fi sa evitati aceasta gradinita.
Va multumesc si imi cer scuze pt o eventuala inducere,este doar parerea si experienta mea vis-a-vis de aceasta unitate de invatamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

din septembrie fetita noastra de 2 anisori a inceput gradi, dar a trebuit sa renuntam asa ca cautam alta gradi: clar nu o voi alege usor dupa experienta avuta!
mamici, va rog sa ma ajutati cu pareri despre gradinitele: Arc en Ciel(Bucuresti Noi), Gradinita mea(Damaroaia), Geneseis sau Butterfly (Baneasa) sau despre alte gradi bune din Bucuresti Noi, Damaroaia, Baneasa, Pajura.

multumesc din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.carol spune:

Fetita mea cea mare este la gradi 7 ani, particulara, sector 4.
- mancare 5-se gateste acolo, mancare sanatoasa, cu multe legume,fructe, carne de pui si vita, pateu facut de ele cu unt, prajituri la fel
-curatenie 4
-jucarii-5 jocuri fff interesante ,la fel si activitatile, fetita mea nu prea se mai joaca cu jucarii, ii place sa citeasca, sa invete
-educatie 5
-locatie 5, este aproape de mine
-comunicare cu parintii 4
-raport calitate pret 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara_p spune:

al meu merge la Puiutul Pufos, sector3, zona dristor, eu sunt foarte multumita

Punte ce clasificare - 1 din 5
- curatenie: 5
- educatie: 5
- hrana: 5
- comunicare cu parintii: 5
- locatie: 5
- jucarii educative: 5
- raportul pret/calitate 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_lady spune:

despre kids first are cineva informatii? Mi-au facut o pareer buna insa pe internet am gasit ca au fost candva pe fabrica de glucoza iar acum apar pe langa stadionul national - cu alte nr de telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns busymummy spune:

Azi am fost si am vazut Gradinita nr.271 de langa Facultatea de Medicina - gradi de stat:
-mancare 5-se gateste acolo, mancare sanatoasa, meniu pe baza principiilor nutritionale adecvate varstei
-curatenie 5 - m-a impresionat faptul ca se intra doar cu botosi protectori, si orice urma e stearsa imediat cu mopul dar si cu o carpa uscata, sa nu alunece copiii
-jucarii-5 - mai dotata cu jocuri educative decat gradinita privata la care a mers baiatul cel mare
-educatie 5 - tocmai aveau o luna de lectii cu tema "limitele - cum le respectam/cum ne ajuta ele sa evitam situatii neplacute"
-locatie 5 - zona de vile, curte, aproape de Gradina Botanica
-comunicare cu parintii - 5 cu felicitari!
-raport calitate pret 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IvanCatalin spune:

Este cea mai infecta gradinita unde a fost copilul meu, Seby. De acolo a luat hepatita si conditiile igienice sunt foarte proaste. Se aplica taxa in functie de ochi si de cit de simpatic ii esti Dna Eliza Grama (din familia de securisti Grama).
Nu se fac optionale, desi se platesc.
Se fumeaza in incapere
Copii stau toti impreuna, din lipsa de spatiu.. ce poate invata un copil de 5 ani de la unul de 3 ani, decit sa plinga si sa vb prost.
Copii servesc masa in vase prost spalate, nu exista control igienic. A fost foarte surprins copilul meu cind l-am schimbat si i-a fost ceruta periuta de dinti sa se spele dupa ce maninca. Cu alte cuvinte un NU hotarit.
Totul este improvizat si rezultatele se vad.
Sunt in zona gradinite la aceiasi bai mult mai bune unde copii nu stau cu familia patroanei in aceeleasi camere.




Citat:
citat din mesajul lui claudia75

Eu dau punctaj maxim gradinitei Angel's Place, o gradinta noua care s-a deschis langa parcul Circului. Mi-am dat baietelul de 2 ani si 3 luni acolo (program lung), dupa ce am incercat alte doua gradinte care m-au dezamagit.

Comunicarea cu directoarea e foarte buna (imi povesteste in detaliu tot ce face el), mancarea zic ca e buna... vad asta in felul in care arata fii-miu. Curatenie fara reprosuri. Educatie-Excelent cu plus. Pretul e cel obisnuit pe piata.

Nu sunt exagerata cu pretentiile, dar pentru mine important este ca baiatul meu sa fie fericit cand se duce la gradinita. Sunt foarte atenta la reactiile lui si in functie de acestea iau masuri.

Cand se afla la gradinita anterioara era nervos, protesta de fiecare data cand trebuia sa il duc, era irascibil seara dupa ce il luam, adoptase un comportament violent fata de ceilalti copii si chiar fata de noi parintii, il luam flamand de acolo etc. Pe scurt, nu-i era bine si chiar imi spunea ca nu mai vrea acolo. La prima gradinia a fost OK, insa au scumpit peste noapte cu 100 de euro, asta in conditiile in care gradinita era oricum destul de scumpa.

Dupa ce a ajuns la Angel's Place lucrurile s-au schimbat. A invatat enorm de multe lucruri in doar 3 luni. La 2 ani stie sa vorbeasca la fel de bine ca un copil de 3 ani. Imi vorbeste chiar si in engleza. Si-a dezovoltat imaginatia foarte mult. Isi poate imagina povesti in care isi implica jucariile si explica in detaliu actiunea, pune intrebari cand nu intelege ceva, de genul: de ce, unde e, ce face, cine etc.

Sper sa fie bine in continuare...

Mergi la inceput