Top 10 gradinite in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

O mamica obisnuita ar povesti altfel experienta, oricat de pozitiva ar fi si oricat de entuziasmata ar fi ea. Ar povesti-o ca o mamica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcandrei10 spune:

Buna tuturor.
Vad aici discutii aprinse, sicane si pareri fel de fel. Iubita mea (fetita mea) este la gradinita Elite de aproape 1 an, este fericita cu colegii ei, iar eu sunt multumit cu ce primeste aici. Spun asta pentru ca se vede nivelul Ilincai, intre noi fie spus coborise un pic stind acasa cu bona - deci, nu ma mai pasioneaza ideea de bona de cochil. Acum o sa incerc sa punctez si eu pe criteriile voastre:
1. CURATENIE: eu consider o chestiune de bun-simt profesional ca o gradinita sa fie curata (coooome on, se mai intimpla si mici accidente probabil dar nu e un capat de tzara). Elite e ok.
2. EDUCATIE: personalul sa fie calificat (pardon, asta e o banalitate), sa fie deschis la minte, implicat si dedicat, si sa iubeasca cochii; e clar ca mai intervine si rutina, insa acoloshea undeva tre' sa existe ceva. Musai engleza. Elite e ok, insa, pentru ca stiu ca o sa citeasca si ei, as zice ca as vrea un pic mai mult de engleza ... Heeeead and shoulders, knees and toes. In plus, astept cu interes, oareshce actiuni pe teme sportive, mi s-ar parea interesant sa se organizeze (binenteles inainte muuuuuuuuuuuuulte antrenamente :) ), un ceva gen Olimpiada Piticilor cu concursuri gen: mersul piticului, mersul broscutei, mersul shtrengarului si se mai pot gasi si altele. Felicit Elite pentru ora de gimnastica si cele de piscina, deocamdata si sper sa ii zgindar sa mai inventeze ceva pe tema asta. Fetita mea e o bomba atomica si are nevoie.
3. HRANA: alimentatia sa fie in regula atit dpdv igienic cit si al echilibrului legume-carne-fructe. Elite e ok, daca ar fi dupa gustul meu, as merge pe mai multe legume si fructe, e varaaaaaaaaaaaaa, avem de unde alege. O sa le spun asta, o sa va zic si voua daca reactioneaza :).
4. COMUNICARE CU PARINTII: o discutie zilnica de 5-10 minute cred ca e suficienta, cu conditia ca in cazurile importante doresc sa fiu sunat. Elite e ok, pentru mine e o placere si o provocare.
5. LOCATIE: da, aici e una din marile dureri, stiti si voi: plecat dimineata, lasat cochil, plecat servici si retur. Daca mai e un pic de curte si un parc in apropiere e chiar ok. Elite e SUPER OK: curtea suficienta ca spatiu, Parcul Carol cit dai cu prashtia.
6. JUCARII EDUCATIVE: marturisesc ca eu nu am avut jucarii educative cind am fost mic, din acest motiv sunt innebunit sa ma joc cu Ilinca ... glumesc. Adica cum educative, eu nu prea cred in basmele astea si consider ca orice actiune a unui copil poate fi transformata intr-un beneficiu pentru el! Nu ma pricep, nu comentez .... ma distreaza enorm desenele si picturile Ilincai, promit ca o sa va invit si pe voi la vernisaj.
7. RAPORTUL CALITATE/PRET: intotdeauna este prea scump :), dar ma gindesc la un proverb evreiesc care zice ca cea mai importanta investitie din viata unui parinte este educatia copilului/copiilor si imi trece. Sa vad cit ma tzine, ca mai am un tzinc de 1 an si urmeaza sa ceara si el buget.
Buun, acum ca o concluzie generala noi am ales Elite pentru ca ne-a placut de la prima vizita, ne place in fiecare zi si sper sa ne placa in continuare. Toate bune tuturor, taticul Ilincai. PS: Mitucu, nu dai cochilu la gradi avind ca grad de comparatie "cum ma port eu cu cochilu meu" ... spun asta pen' ca la 20 de ani cind o trebui sa dea iama in viata, o sa-i fura vulpea cashul din gura. Lasa-l soro sa respire. Inca o data toate bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Haideti sa facem un top 10 al gradinitelor in Bucuresti. Bazat pe informatii reale, experientele voastre de mamici!
Mesajele de reclama ale gradinitelor vor fi sterse de la acest topic.

Punte ce clasificare - 1 din 5
- curatenie
- educatie
- hrana
- comunicare cu parintii
- locatie
- jucarii educative
- raportul pret/calitate


Haideti, parerea voastra e importanta!





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/



Bebeloi si bebedoi merg la gradinita Elite din martie 2010.
Deocamdata cred ca am ales bine, parerea mea este:

- curatenie: deocamdata, BINE. Se intra in gradinita cu cipici de unica folosinta; totul arata curat, au bucatarie proprie si mancarea, din cate spune cel mare, e buna (eu nu am gustat nimic ); copiii ii iau schimbati si imbracati de strada, iar pe camere in cursul zilei ii vad ca sunt schimbati daca este nevoie (transpira, se murdaresc) cat si pentru somn. Ii spala pe maini inainte de fiecare gustare, etc. Am prins spalare de mochete, se spala si curtea care are si ea mocheta pe jos.

- educatie - nu pot sa dau o nota, pentru ca nu am cu ce sa compar. As spune FOARTE BINE, dar am luat contact direct doar cu oferta lor.
Putine gradinite au un site de promovare corect si concret in ce priveste oferta educationala, afli clar ce se intampla in gradinita doar daca aduci copilul acolo si ti se permite accesul la informatie. Restul este BLA_BLA, daca nu poti verifica in niciun fel ce se face cu copiii.
Elite este acreditata MEC (pentru mine asta a contat) si primim raport saptamanal pe e-mail cu activitatile standard pe care le fac copiii. Cel mare face proving ca ce scrie acolo s-a si facut, adica stie cantecele, cuvinte in limbi straine si alte lucruri pe care nu le stie de la mine (eu nu am reusit zau sa il invat vreodata versuri!). Face engleza si germana.
M-a surprins placut faptul ca si cei mici (grupa baby) au program educativ, iar pe Radu s-a vazut clar. El nu vorbeste, dar dupa cateva saptamani de gradinita mimeaza la diverse cantece, danseaza, imi arata partile corpului, etc.

- hrana: (incep sa nu inteleg de ce dam note, atata timp cat nu am mancat la alte gradinite cu care sa compar). Faptul ca au bucatarie proprie si sunt acreditati/au trecut prin controale a contat pentru mine, eu personal nu as alege o gradinita cu catering, am inghitit destul catering la serviciu si nu am fost niciodata multumita. Deci, cel putin BINE.

- comunicare cu parintii - FOARTE BINE- rapoartele saptamanale de care am scris mai sus; in plus, sunt foarte deschisi sa auda pareri, sugestii, idei, si reactioneaza prompt la cererile mele ca parinte. Se fac sedinte cu parintii, intalniri 1to1 cu educatoarea pentru evaluarea copilului, intalniri cu psiholog si primim mailuri cu carti si articole despre cresterea si educatia copiilor. Primim pe mail meniul saptamanal.

- locatie: gradinita se afla intr-o vila, deci nu arata ca un sediu standard de gradinita/ scoala. Este insa cat de bine amenajat se poate intr-o vila. Camerele sunt mari si luminoase. Scara interioara este mochetata, a primit balustrada noua, iar copiii sunt supraveghiati in permanenta cand urca si coboara.
Masa se ia separat, intr-o sala de mese amenajata ca atare; de dormit se doarme in clase, au paturi care se ridica la perete.
Curtea este mochetata, au jucarii de exterior destule si in buna stare (balansoare, casuta, casuta cu tobogane de doua dimensiuni, umbrela - am si eu un pitic sa nu tina copiii in soare ca se insoleaza...).
Vis-a-vis este Parcul Carol, si duc copiii acolo cat de des permite vremea.

- jucarii educative: ? adica ? Au jucarii, si au si materiale didactice. Carti, dictionare, diverse "jucarii" pentru activitati artistice, toate acestea sincer nu ar avea nicio valoare daca nu ar fi indrumati sa le foloseasca. Poti sa ai cele mai grozave jucarii si sa nu faci nimic deosebit cu ele, la fel cum poti sa ai o revista cu masini si sa ajungi sa vorbesti cu copilul despre tipuri de motoare, despre tipuri de combustibil, despre drumurile pe care merg masinile, despre cum sunt facute podurile si tot asa.

- raportul pret/calitate este unul corect. Transportul si activitatile suplimentare se platesc separat (tai-chi, dans, inot)

As mai adauga si inchei:
- ni se propun in permanenta activitati deosebite. Excursii, vizite diverse (muzeu, ferma, librarie, cinema, samd).
- pentru mine a contat 1) faptul ca ii primeste pe amandoi - deci copii de la 18 luni 2) acreditarea si 3) posibilitatea de supraveghere video
- se arata interes pentru copiii, se fac proiecte prin care sa ii atraga sa invete, sa descopere si sa isi manifeste calitatile si personalitatea, sau ma rog, sa si le descopere mai degraba: tocmai s-a incheiat un proiect de grup de pictura, si incepe un proiect de grup de scrap art.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Am vizitat si eu gradi Elite, directoarea mi s-a parut foarte inteligenta si genul fara fitze. Mi-a placut. In plus, la grupa mica au suficient spatiu de desfasurare. Ceea ce nu mi-a placut sunt cele 2 trepte cam inalte si cam nepotrivite cu varsta "studentilor". Pentru mine chiar este o varianta de luat in considerare.
In curand ma duc si pe la Kinder Planet.
Ca minus, pana acum, cu exceptia Gradi Olga Gudynn din Davila peste tot am intrat incaltata. Pana acum aceasta gradinita mi s-a parut cea mai curata.
Sub aspect al implicarii si interesului fata de "studenti" gradi Elite mi s-a parut cea mai faina, iar sub aspect al nivelului educativ Bambi m-a lasat fara cuvinte (am avut norocul sa si nimeresc cand invatau).Erau copii mai mari ca al meu, cam pe la 4 ani, cei pe care i-am vazut "la treaba."
Nu ma grabesc, astept toamna, si cred ca voi mai face o inspectie pe la gradinitele selectate ca sa vad omuletii la lucru si sa cunosc educatoarele, dupa care voi lua o decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Eu nu am primit cipici la Elite, si nici la Olga Gudynn din Pasteur si nici la Bambi si nici la Genoveva din Titan.
Cred ca Elite e ok, spatiul este intr-adevar cam mic per ansamblu si curtea ingusta. Ma bucur ca exista atatia sustinatori si totusi prea multe superlative dau de gandit. Repet ca mi-a placut directoarea, care vad ca se implica si pe aci probabil, cel care a citat proverbul evreiesc poate fi chiar ea deoarece din discutia purtata am inteles ca metodele educationale folosite sunt similare celor din gradinitele evreiesti.
Repet, chiar daca face publicitate pe aici, ceea ce nu-i tocmai corect, totusi mie mi-a placut ca persoana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Mitucu, si noi am vizitat Bambi. Initial mi-a placut, mi-a cazut cu tronc.
Dupa ce am mers cateva luni acolo, sambata de sambata la programul step-by-step, mi-am mai schimbat parerea.
Sediul este intr-adevar foarte frumos. Imi placuse si curtea mare, dar dupa ce am vazut-o in diverse anotimpuri, mi-a trecut. Deseori era plin de noroi, leaganele se afla pe pamant nu pe tartan sau nisip deci dupa ploaie locul de joaca nu e accesibil.

Problema nr.2 la mine au fost preturile. Este exagerat de scumpa. Pentru mine cu doi copiii, nu e din liga mea. Cand m-am dus sa vizitez, era vorba doar de Teo... apoi mi-a fost clar ca si Radu va merge la gradinita, picand variantele de stat acasa.

Initial cand am discutat cu directoarea, mi-a spus de maximum 10 copii in grupa la bebe si 15 la ceilalti. Am aflat apoi ca au crescut grupele, asa, mai spre 20.
Au catering, mie asta nu mi-a placut, dar pentru sediu, sa zicem ca as fi incercat si cateringul.

La Elite este un cos mare cu cipici in stanga langa usa, ca la spital langa sectia ATI. Iti iei de acolo si-i tragi peste pantofi. E adevarat ca nu m-a invitat nimeni sa o fac, dar am facut-o cum o fac si la spital...
Si la Bambi aveau cipici, tot asa, fara invitatie, ii foloseam in fiecare sambata cand mergeam la step-by-step.

Gradinita Bambi este din alta liga sa zic asa fata de Elite. Ar trebui comparata cu scoala Americana, Cambridge sau Spectrum. Preturile sunt clar pe acest calapod.
Din pacate cand mergi spre asa ceva efortul financiar este mult mai mare, iar comunicarea mai putin placuta si accesibila, daca va ganditi ca intr-o gradinita ca Elite sunt vreo 30 de copii deocamdata, iar la Bambi sa zic erau cam 8 sau 10 grupe cand am vizitat-o eu.
La Elite vorbesti direct cu patroana/directoarea, si ea este direct implicata in toate activitatile si stie zilnic ce se intampla in gradinita.

Probabil ca si acest top ar merge impartit pe categorii. De exemplu, evaluare separata pentru gradinitele de stat, pentru gradinitele cu sediu standard (ca la stat) dar particulare, si pentru gradinitele cu sediu non-standard/tip vila.
Nu prea se pot compara intre ele ca marime, sediu, locatie, comunicare cu directiunea si preturi. Nu poti avea aceleasi asteptari de la ceva atat de diferit.
Ramane sa compari doar oferta educationala si faptul ca primesc sau nu copii sun 3 ani, si copii care nu fac la oala inca - pentru mine astea doua erau criterii vitale, apoi sa te hotarasti daca ti-o permiti, daca iti place sediul samd... si daca te accepta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Oameni buni, acreditarea/autorizarea gradinitelor particulare se verifica cel mai simplu pe site-ul http://www.edu.ro/index.php/articles/12065.
OTOH, a aparut de curand impreuna cu ziarul Rom Libera o brosura continand gradinitele din Bucuresti, mie mi se pare un f bun inceput pt parintii care vor niste nume & niste adrese. Am senzatia k nu sunt chiar toate gradinmitele din Buc, insa e si asta un inceput.

Intreb din nou de gradinite in Aero Baneasa, poate stie cineva. Adrese am deja, insa, din motive evidente, as dori pareri ale parintilor...

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

Gaia.nevia, la ce gradi merg copilasii tai?
Bambi cred ca este o gradi potrivita varstei de 4-6 ani mai degraba, atunci cand micutii "studenti" invata de zor. Nivelul educational, repet, mi s-a parut foarte ridicat.
La 2 ani cred insa ca un copilas are mai multe nevoie de afectiune si ingrijire decat de limba engleza, de aceea cred ca e preferabila, sub acest aspect, gradi Elite.
Nici pe mine nu m-a dat pe spate curtea de la Bambi deoarece era plina de copilasi care "se coceau" la soare, pe la ora 11, si mirosea foarte urat. Am intrebat daca vecinii cresc porci, serios asa putea, dar mi s-a spus ca nu cresc porci ci folosesc ierbicide (mai bine cresteau porci!)
La Elite copiii mi s-a parut ca-s insuficient supravegheati in curte (al meu baga in gura tot, de abia asteapta sa gaseasca o piatra mai aratoasa)dar poate m-am inselat.
Cat priveste cipicii eu n-am observat cosul si nici nu mi s-a atras atentia asupra acestui aspect.
Diferenta de pret nu e f mare, 325 de E la Elite si 380 E la Bambi, adica 55 de E.
Eu mai caut, vreau sa ma duc si la Happy Universe in Cotroceni si la Kinder Planet.
Ceea ce nu-mi place la nici una dintre gradinitele vizitate este faptul ca sala de joaca serveste de sala de dormit. Ar fi mult mai igienic ca acestea sa fie separate, asa cum au unele gradi de stat.
Oricum anul acesta copilul va merge la o gradi privata indiferent de pret iar la anul cred ca se va da in folosinta o gradi de stat care e in lucru vis a vis de blocul meu iar daca voi gasi o educatoare sa-mi placa il mut la stat, cu conditia sa nu fie mai mult de 20 in grupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Noi mergem la Elite din martie. Sediul lor nu mi-a placut prea mult la inceput. Insa vad schimbari luna de luna, imbunatatiri - modernizari plus deschiderea la sugestii - si asta imi place foarte mult.

Nu cred ca vom gasi o gradinita care sa aiba dormitoarele separat, cel putin nu una care sa fie localizata intr-o casa.
Parca citeam ca la Spectrum au dormitoare separat, dar nu stiu daca e in zona ta, pentru mine clar nu a fost. Spectrum insa primeste de la 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Buna Mitucu,
Am vazut ca iti notasei si radi Bi Smile. Nu te-ai dus , sau nu ti-a placut? De asemenea, am vazut ca ai ca dorinta clara ca sala de dormit sa fie separata de cea de joaca. Asa este la Bi Smile.Si au si bucatarie proprie,asta din primavara.
Baiatul meu a terminat acolo rupa mijlocie. Si sper sa am bani sa-l duc acolo si la rupa mare (eu fiind o buetara cu venituri din ce in ce mai mici.)
Ciupici se foloseau iarna, pe timpul epidemiilor.

Mergi la inceput