Ciuperci. Ce sa fac cu ele ?

Ciuperci. Ce sa fac cu ele ? | Autor: lisaelisa

Link direct la acest mesaj

A adus barbata-miu o multime de ciuperci. Deja frigiderul este plin cu alta mancare gatita, nu pot sa mai fac inca o mancarica de ciuperci. Le pot conserva pt cateva zile ? Sau le pot gati si baga la congelator ?






Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pot fi conservate sau congelate depinde de tipul de ciuperca. In principiu pt a le congela pot fi oparite in prealabil curatate desigur si introduse in folii sau pungi de nylon gata portionate.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Multumesc, Marius.


Le voi opari si le voi baga in congelator.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

ce mi-ai facut!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Pune le si la murat,cateva borcane si ai si la iarna!Sau zacusca de ciuperci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Eu le calesc in ulei cu ceapa, apoi le congelez in caserole de inghetate. Cand vreau sa adug la sos, sau la vreun fel de mancare, tai cate o bucata cu cutitul direct in caserola si adaug la compozitie. Daca ar fi sa calesc doar cateva pt felul de mancare pe care il gatesc, nu ar avea acelasi gust, ca si calite in cantitate mai mare.
Tot asa calite exista o reteta de pus la borcan, in camara, dar cred ca trebuie conservant si dustuite un pic. Mi se pare mult mai practic la congelator.

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Multumesc, fetelor.


Ayla, ideea ta e de milioane. Sa stii ca o bucatica din compozitia asta congelata da un gust minunat mancarilor.

Jenn, nu am chiar atat de multe pt pus la murat. Vre-un kg.

Hannen, da. Ciupercile sunt delicioase, dar intr-un timp, aducea sotul ciuperci in fiecare saptamana, de mi se luase... I-am zis ca daca mai aduce in urmatoarele doua luni, el sa le faca, el sa le manance.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:


eu cand am multe le tai felii sau ce forme vreau si le oparesc vreo 2-3 minute in apa clocotita in care am pus o lingura mare de sare si doua de otet.

In felul asta raman albe, frumoase si nu scad aproape deloc. le pun intr-un borcam si le tin la frigider daca le consum in cateva zile, sau la congelator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Fetelor, din ciuperci am facut o ciulama.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

cum e ciulamaua, un fel de tocanita?

eu am ciuperci si ma gandeam sa le fac putin calite in tigaie, cu sare piper si o ploaie de branza fetta deasupra... servite cu rosii si alte cele.
sau pe gratar cu un pic de branza in mijloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal7 spune:

ce fel de ciuperci au aparut acum?ciulamaua este un fel de tocanita cu ceapa ulei smantana patrunel si 1-2-3 linguri de faina sa se ingroase putin sosul.este buna cu mamaliga sau garnitura .poti sa faci ciuerci la cuptor.sunt f bune.eu le curat de pielita exterioara de lamelele din interior(cu lingurita),le spal.tai cascaval cuburi,toc coditele si le amestec cu sare piper dupa gust si umplu ciupercile.ungi o tava cu unt sau ulei pui ciupercile (cu palarile in sus)si le dai la cuptor.sunt f gustoase.
Mamica lui Alinuta prichiduta

Mergi la inceput