Puroi pe amigdale

Puroi pe amigdale | Autor: Zina

Link direct la acest mesaj


Baietelul meu de 2 ani si jumatate, este racit. Ia antibiotic de vreo 5 zile, dar am vazut pe amigdala dreapta puncte de puroi, care nu mai trec. Si astazi erau acolo, dupa atata tratament. Ii dau Ceclor, deoarece ultima data la Augmentin si Zinnat a facut alergie. Ce pot face sa treaca acele puncte de puroi? Este bine sa "le iau" cu ceva de-acolo? Adica cu o spatula, de exemplu. Va rog dati-mi sfaturi, ca m-am saturat sa tot bag in el medicamente si sa vad ca nu-i trece. De o saptamana stam in casa, nu l-am scos afara, si deja este si el f.plictisit si agitat din cauza asta. In plus a mai facut si febra.
Multumesc,

Zina si Rares(26.10.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Nu cred ca e bine sa "scoti" puroiul de pe amigdale. Urmeaza tratamentul pana la capat. Dupa aceea, mergi la medic pentru confirmarea vindecarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din pacate ceea ce am, sa scriu trebuia facut de la inceput. Tratamentul eficace este injectabil chiar daca fugiti de el. Dovada febra nu raspunde la antibiotic fie este slab fie este pe alt spectru. In fine ca sa scapti de neplacerea injectiei se poate utiliza cu succes branula. Tratamentul trebuie dus pana a capat corect pentrua fi eficient. Nu m-as mira sa scrii ca i-a scazut pofta de mancare si sa incepeti cu diaree. Puroiul pe amigdale dovedeste severitatea afectiunii iar febra lupta corpului impotriva bolii insa decat antibioticce slabe ineficiente ceva imi spune ca trebuia inceput corect chiar daca neplacut.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Punctele alea albe nu sunt neaparat de puroi, pot fi niste membrane care subzista o vreme. Dupa vreo 2 saptamani au trecut la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia_m spune:

Eu fac asa tot timpul, de cand eram mica, cel putin o data pe an. Medicii initial mi-au spus ca nu e cazul de operatie dar au inceput sa ma doara articulatiile (genunchii in special) si analizand riscul de reumatism au decis sa ma opereze. Mie nu imi trece puroiul de pe amigdale decat cu Augmentin. Problema e ca de la orice fel de antibiotic dezvolt candidoza asa ca ma indop si cu antifungice si cu iaurt pana nu mai pot. De abia astept sa ma operez sa scap de chinul asta.

Emilia M

Copii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Este amigdalita. Ar trebui facut tratament corect.
Aici, la cele cauzate de bacteria (strep)-ii ia copilului scretie din gat, si sunt tratate cu antibiotic 10 zile daca rezultaul de laborator e pozitiv. Cam ciudat, dar se recomanda in primele zile inghetata, bauturi reci si cu gheta. La a mea i-au trecut petele albe din gat dupa ce i-am dat inghetata si in primele zile drops cu miere usor anestezic pt atenuarea durerii la inghitire. In rest hidratate multa, supa de pui, copilul sa manance bine si cat mai variat.

In schimb in Ro vad ca se recomanda bauturi calde. Or fi mai eficiente. Gargara cu sare e f buna dar la vs asta ei nu stiu sa faca gargara. Mai stiu ca se evita produsele lactate, pt ca ele permit bacteriei sa se dezvolte.

Uite aici mai multe in romaneste:

http://www.healthy.ro/articol/infectioase/4791/Amigdalita-sau-rosul-in-gat.html

sau tratament naturist:
Amigdalita consta in inflamatia amigdalelor. Amigdalita acuta se caracterizeaza prin dureri mari la inghitire, temperatura ridicata, dureri de cap si musculare etc. Local se observa congestia mucoasei faringiene, amigdalele sunt marite si acoperite cu puncte albicioase purulente care se pot mari formand o pseudomembrana alb-galbuie care acopera toata suprafata amigdalei, nedepasind marginile ei. Asa se deosebeste de angina difterica la care pseudomembranele depasesc amigdalele.
http://www.boli-medicina.com/medicina-naturista/Aparatul-respirator-bolile/Dureri-in-gat-Angina-faringo-amigdalita-BM-COM.php

Eu ma tratam acasa cand aveam problema asta cu ridiche neagra scobita in care puneam miere, zeama aceea facuta peste noaptea o beam dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Buna, fetita mea de 2 ani si 5 luni are amigdalita pultacee (puroi) dar virala. la exudat nu a iesit nimik. desi a avut febra 39-3 timp de 4 zile a stat fara antibiotic, doar cu nurofen si panadol si albastru de metilen in gat si acum au disparut bubitele de puroi.

incearca sa il dai in gat cu albastru sau tantum verde. i-au facut exudatul inainte de a-i da antibioticul?
sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana11 spune:

Si noi am avut amigdalita pultacee. Din pacate noi am stat in spital pentru ca avea febra mare si nu am reusit sa o scad, plus ca incepuse sa vomita antibioticul oral, asa ca m-am speriat si am fugit la urgente. Ne-a administrat tratament injectabil cu Ampiplus, si spectaculos dupa prima injectie nu a mai avut febra, durerea de gat a persistat vreo 2 zile, dar si-a revenit dupa vreo 4 zile foarte bine.
Avea puncte galbene pana pe cerul gurii si febra, fara alt simptom, nu muci, nu tuse.
Noi nu am facut exudat ca nu am avut unde, bineinteles ca ne-am imbolnavit sambata.
Indicat era un exudat inainte de antibiotic, dar intuitia mea spune ca a fost ceva bacterian asa ca nu i-am dat antibioticul degeaba chiar daca nu a fost unul tintit.

Nu cred ca este bine sa-i 'iei' punctele galbene, ca s-ar putea sa imprastii infectia.

Multa sanatate va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

anul trecut am avut aceasta problema. imi aparea puroi pe amigdale, faceam tratament dat de medic, dispareau cateva zile, apoi apareau iar. asa am tinut-o din aprilie pana in octombrie. exsudatele ieseau bune, fara probleme . din octombrie nu am mai luat niciun antibiotic si in ianuarie am avut cea mai ingrozitoare experienta din viata mea!!! 3 zile rosu in gat cu puncte de puroi, apoi din ziua a 4a amigdalele mi s-au acoperit cu o "pasla" alba si am facut febra mare...luam antitermice si nu trecea. adr mi-a dat augmentin, insa nu se ameliora. in ziua a 5 a am facut 41.3 febra, am lesinat, am facut convulsii, m-a gasit sotul cazuta pe jos. mi-a dat 2 fiole de algocalmin si m-a bagat in cada cu apa si abia a reusit sa-mi scada febra la 39, cand m-a luat pe sus si m-a dus la spital, la urgenta. acolo mi-au luat exsudat si mi-au si dat un antibiotic puternic, nu mai stiu care , mi-au facut spalaturi locale cu citrolin, cert e ca de a 2 a zi a scazut febra, au inceput sa se desprinda bucati din "pasla" aia...dupa cele 10 zile de antibiotic mi-a curs sange din nas si multe, multe pungi cu puroi. rezultatul de laborator (analiza la babes!!) a aratat ca am avut infectie cu streptococ hemolitic, care dupa spusele dr mele s-a localizat in zona unde se formeaza polipii.
mi-a mai facut cateva zile spalaturi pe nas cu citrolin, timp in care eliminam sange si pungi cu puroi si m-am vindecat.
a fost cumplit!!! nu neglizati asta!
"animalul" mi l-a adus fiica-mea de la gradi, caci au avut un caz de scarlatina, ea a fost doar purtatoare si i s-a dat totusi tratament de 10 zile cu Ospen. Ea nu a avut probleme.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

poate functiona si badijonarea cu albastru de metil. cel mai bine mergeti la orl-ist sau pediatru poate va da alt antibiotic sau mai prelungiti tratam,entul. sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Eu am patit asa in studentie: dupa un episod sever de amigdalita pultacee mi-au trecut toate simptomele insa au ramas depozitele albe de pe amigdale. In rest nu aveam nimic. M-a lecuit un dr orl-ist cu gargara , dar nu mai tin minte substanta...oricum era un dezinfectant local. In fine,ideea e ca acele depozite pot ramane acolo si dupa vindecare.

Daca, insa, se mentine starea generala proasta, febra, muci, etc, e clar ca tratamentul trebuie dus pana la capat. Nu te concentra doar pe punctele albe de pe amigdale. trebuie sa ii scada febra, sa i se imbunatateasca starea generala si abia dupa aceea e o problema ca raman alea acolo. Oricum n-as recomanda sa umbli la ele.

Multa sanatate.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput