Poftele in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fistiq spune:

Pofte...? Pe linga cele obisnuite de acru, sarat, dulce prin rotatie, o saptamina in urma am avut pofta de apa minerala rece, desi nu o suport in mod normal. Beau doar apa plata, simpla, la temperatura camerei de obicei. Noroc ca nu e o pofta daunatoare si la indemina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

nu credeam ca e asa de rau sa ai ...pofte!!
cel putin nu-mi amintesc sa fi avut asa ceva la Ema... Intr-o seara am visat un anume fel de prajituri, mi-a fost greata de orice alta mancare si numai cu gandul la acea prajitura imi era... am fost la cofetarie si am mancat ceva asemanator cu cea din vis de m-am linisiti, apoi mi-a trimis cumnata prajitura ravnita si mi-am revenit, am putut sa mananc mancare si mi-a trecut raul ...instant

BAZAR GENERAL PE DC

ajutati la terapia pentru Ema pe DC


Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG


Mari 12+ si mami de Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elizuka spune:

Sunt si eu o mica pofticioasa in 14 saptamani. Poftele mele se manifesta mai ales seara, cand de obicei este inchis peste tot pe aici... Incerc sa nu imi dau acum cine stie ce idei, dar tinand ca am o perioada de insomnii, cred ca pot petrece restul noptii sa imi fac un tort sau o salata, daca ma apuca!
Cea mai puternica pofta este si acum cea de jumari cu mustar. M-a luat din primele saptamani, as manca pana as exploda, insa grasimile sunt ultimul lucru de care avem noi nevoie acum asa ca incerc sa ma moderez, sa gust doar. Apoi este si acum pofta de seminte de floarea soarelui, insa numai un fel anume, nu orice, si aici nu gasesc ...asa ca am dat alarma si acum primesc pachetele cu provizii de acasa... Imaginati-va ce e pe capul alor mei!
Am mancat kilograme intregi de salata de rosii cu ceapa, timp de doua saptamani. Visam, pur si simplu, ditamai salata si imi pierdeam mintile. M-am calmat si am trecut pe inghetata, torturi, prajituri cu creme, si era destul de greu de satisfacut caci aveam in minte un anume tip de blat, cu o anume crema, cu ciocolata sau frisca sau fructe... Dumnezeule, nu stiu cum a supravietuit "tati" in acea saptamana! Noaptea,cand ii era lumea mai draga, ii explicam ce si cum as savura eu... si incepeam sa ii descriu in detaliu cine stie ce tort, de ramanea saracutul mai rau ca mine. Odata ce incepeam sa ii explic, mi se mai atenua pofta, dar tot trebuia sa ma "minta" cu o ciocolata alba, ceva...M-am calmat si cu dulciurile, in final. Acum beau lapte...rauri de lapte, as manca si cozonac desi nu imi place... Dar ceea ce nu mai pot manca (vreodata?), aia e deja alta poveste si nu vreau sa va plictisesc.
Si cam atat! Mamicilor, sper sa nu fi fost exagerat de explicita si sa nu va fi facut pofte...Mie imi trece cand povestesc, sunt un pic ciudatica. Dar tot nu am somn, ce ma fac? Va pupacesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_24 spune:

buna
eu pot zice ca nu am avut deocamdata pofte....sunt in saptamana 25...dar stiti profit acum de aceest aspect cu gandu ca mai tarziu imi va sari randul...asa ca profitati si voi ca atunci cand va veni bb nu vom mai avea rand la a ne potoli poftele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmina_c spune:

buna....spre surprinderea mea nu am avut pofta mai deloc...mi-a fost pofta pe la 3 luni pe salata de vinete...si pana toata familia s-a mobilizat sa cumpere urgent vinetele buclucase si sa le coaca....miroseam din cap pana in picioare a salata...chiar si pielea parca imi mirosea.Iar a 2 a oara mi-a fost pofta la ziua unei prietene pe spuma de la bere...si am baut 2 gurite si mi-a trecut...in schimb beau in nestire bulion si zeama de la muraturi...dar nu mi-e pofta...asa simt nevoia sa beau...Asa ca la 5 luni de sarcina nu ma pot plange ca am avut pofte...nu am fost niciodata pofticioasa pe nimic...oricine putea sa manance orice in fata mea ca nu imi trebuia,drept urmare ma asteptam sa am niste pofte incredibile pe perioada sarcinii,am scapat se pare...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Buna,sunt si eu o graviduta pofticioasa.Am 19 sapt.si la inceput mancam doar acreli de orice fel,cate 1 kg de mere acre la zi.Dar de cand a dat caldura putin,am trecut pe inghetata si capsuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

ciudate mai sunt si poftele astea iar sarcinile nu seamana deloc unacu cealalta.La prima sarcina adoram muraturile,limonada,iardulciurilenu leputeam suferi decat mierea de albine si polenul,si am nascut intr-adevar baiat dar a fost o pura coincidenta.Acum la a doua sarcina nu pot suporta muraturile si nici limonada in schimb sunt innebunita dupa dulciuri si mai ales dulceata; mierea de albine nu pot sa o vad si culmea,e tot baiat(cel putin asa zice doctorita mea.Cele mai nastrusnice pofta din sarcina asta de pana acum au fost dulceata de smochine si laptele de cocos.acumla 15saptamani nu pot sa zic ca mai am idei de astea dar daca vad pe cineva ca mananca ceva sau simt un miros de mancare care imi place atunci .....intr-ozi a copt o vecina de-a mea si am stat numai cu nasul la geam.i-am zis mamei melesi mi-a facut saraca aseara o placinta fara drojdie ca numai avea,dar a facut-oasacanu se mai putea....si bineneteles am devorat-o cu o pofta dementiala de parca ar fi fost cea mai grozava placinta pe care am mancat-o vreodata.va pup pe toate si va doresc implinirea tuturor poftelor ca sa fei bb sanatos si sa creasca mare.

Iza,mami lui Mati
http://b4.lilypie.com/yUOBp3.png
http://s508.photobucket.com/albums/s329/matizojo

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

E bine ca a avut cine sa-ti faca placinta.Eu m-am trezit azi la 7 jumate si m-am pus pe framantat saratele.Abia la 10 am terminat de copt,si dupa atata strofocat am mancat doua si nu mi-a mai trebiut.
.Chiar ca sunt ciudate poftele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_25

E bine ca a avut cine sa-ti faca placinta.Eu m-am trezit azi la 7 jumate si m-am pus pe framantat saratele.Abia la 10 am terminat de copt,si dupa atata strofocat am mancat doua si nu mi-a mai trebiut.
.Chiar ca sunt ciudate poftele.
eu nu pot sa stau in picioare ca am dureri lombare si ma apuca niste contractii destul de nasoale de aia apelez la mama.noroc ca nu sta prea departe de mine ca in rest framanta sotu, ca e pasionat de patiserie numai ca acu e plecat pt o saptamna

Iza,mami lui Mati
http://b4.lilypie.com/yUOBp3.png
http://s508.photobucket.com/albums/s329/matizojo

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

la prima sarcina nu am avut nici un fel de pofte. totusi nu am suportat deloc toata sarcina muraturile si am iubit tare tare dulciurile. contrar babestilor a iesit baiat. acu la a doua am tot felul de pofte ciudate, mai mult sau mai putin sanatoase. insa din nou sa nu aud de muraturi si gimme the sweets. si din nou in ciuda babelor, e baiat.



Mami de (28.10.2008) si bb2 20+

Mergi la inceput