Poftele in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hatsumomo spune:

Eu avand in vedere marea departare de cassa in primul rand am poftit la mancarea romaneasca multt timp am stat si am salivat ca un catelus si am inghitit in sec si tot n-am reusit sa-mi satisfac poftele
apoi am poftit la peste cu carne alba avand in frigider somon si ce era sa fac decat sa-l inlocuiesc pe cel alb cu somonul chestie care din secunda in care l-am gustat si pana in ziua de azi ( sunt cateva luni bune ) nu am mai vrut sa vad somonul iarasi am mai avut o pasiune pentru iuteli as fi mancat iute in prostie si bineinteles nelipsitele muraturi ...cam atat imi aduc aminte dar stiu ca au fost mult mai multe . intr-un final dupa ce am vazut ca nu am succes cu poftele romanesti au luat o cu poftele japonezesti :)))

37 +
AMR 3 SAPTAMANI :x:x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

si la mine a disparut complet orice apetit pentru dulciuri . ochii poftesc, dar stomacelul meu nu vrea sa accepte

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon
13+
*mamica unui fluturas*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KarmenS spune:

Salut, fetelor!
Eu in primele saptamani nu am avut nicio pofta pt ca greturile erau la ordinea zilei si mai si dadeam afara tot ce papat. De ceva timp a inceput sa mi se faca pofta de dulce, de sarat nu vreau sa aud, numai dulce as manaca, iar "babele" zic ca asta inseamna ca e fata, insa la eco doctorul a zis ca cel mai probabil e baiat...

Pana acum nu am avut nicio pofta ciudata si nici nu mi-am pus sotul pe drumuri noaptea dupa cine stie ce bunatati, dar nu e tarziu deloc

15 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui KarmenS

Salut, fetelor!
Eu in primele saptamani nu am avut nicio pofta pt ca greturile erau la ordinea zilei si mai si dadeam afara tot ce papat. De ceva timp a inceput sa mi se faca pofta de dulce, de sarat nu vreau sa aud, numai dulce as manaca, iar "babele" zic ca asta inseamna ca e fata, insa la eco doctorul a zis ca cel mai probabil e baiat...

Pana acum nu am avut nicio pofta ciudata si nici nu mi-am pus sotul pe drumuri noaptea dupa cine stie ce bunatati, dar nu e tarziu deloc

15 +



Poftele de dulce sau sarat nu au nici o legatura cu sexul copilului. De cand am ramas insarcinata nu am mai putut manca dulce, desi inainte eram o mare mancatoare de orice insemna dulce.
Toata lumea imi spunea ca voi avea un baiat iar azi, la eco, doctorul mi-a spus ca va fi fetita.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hatsumomo spune:

cine a spus nu a spus degeaba 'cate bordeiuri atatea obiceiuri ' mama mea cand a fost insarcinata cu mine a poftit la muraturi in special castraveti si eu am poftit la castraveti si o sa nasc un baietel
pe aici prin Japonia se spune ca daca o gravida pofteste la carne va naste un baiat si daca nu va dori sa vada carne va naste o fetita si aici iarasi nu s-a potrivit [:)
si tot referitor la pofte se mai spune prin popor ca daca nu mananci ce poftesti risti sa pierzi sarcina si unele persoane chiar afirma ca au intalnit cazuri reale
si eu cand imi aduc aminte cum salivam in fiecare zi dupa mancarea romaneasca si slava domnului n-am patit nimic .....am ramas doar cu pofta de care treptat nu am avut ce sa fac decat sa uit
degeaba tot mama natura stabileste ce si cum
pupici si o sarcina usoara in continuare va doresc tuturor

39 +
DPN 15.09.2009 AMR 8 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hatsumomo spune:

PS:- poate ca unele pofte pur si simplu nu ar trebui luate in seama
daca poftesti la scoarta de copac doar nu ai sa mananci asa ceva nu ?
deci la fel cred ca ar trebui tratate si celelalte pofte cu indiferenta daca este chiar imposibil sa le satisfaci sau sunt pofte care dauneaza ....

39 +
DPN 15.09.2009 AMR 8 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmi spune:

eu am avut o perioada mai putin "pofticioasa" in timpul sarcinii.

in general sunt o mancacioasa, imi plac diverse mancaruri facute de anumite persoane adica: ardei umpluti asa cum ii face mama, vinete si oua umplute asa cum le face soacra-mea, icre cum le fac eu etc..
nu orice de la oricine.

in timpul sarcinii insa, datorita greturilor, n-am mancat mai nimic. ajunsesem la un moment dat sa ma intreb cum poate mie sa-mi placa ciocolata . numai gandul la dulce ma facea sa
in schimb am devorat tone de castraveti murati (facuti de mama), acru si sarat - absolut nimic dulce.

pofte nu am avut - adica nu din alea in care sa trimit sotul pe nu stiu unde la nu stiu ce ora (oricum si daca as fi avut de-astea cred ca m-as fi dus singura sa-mi iau - nu vad de ce trebuie sa-l trezesc si pe el daca tot m-am trezit eu si nu pot adormi )

cu toate astea sunt total de acord ca in timpul sarcinii poti avea o diversitate de simptome, de trairi, de ganduri etc pe care nu le ai in mod normal. asa ca orice e posibil eu doar am povestit cum a fost la mine

Cheers!

Jasmi - de Iulia scumpa (10 februarie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greenfrog spune:

Pana acum (19s4z) nu suport dulciurile dar as manca cu placere muraturi, salata de rucola, varza murata si andive. Colegele de la munca cred cu tarie ca daca ai preferinta pentru acru/amar o sa fie baiat. Desi eu nu cred in superstitii din astea, intamplarea face sa fie baiat (avem cromozomul XY).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

buna fetelor!
ma amuz copios pe tema poftelor pentru ca sunt ca sunt stan patitul:)

prin urmare, sunt la a treia sarcina. cronologic, prima, greturi, fara pofte, interdictie la dulciuri pe final, din cauza unui diabet de sarcina. a doua, balet! nici greturi, nici pofte. imi ziceam mereu ca femeile gravide fantazeaza pe tea poftelor.... ei....
a treia...

am inceput cu senzatii de leshin, cu o foame continua, cu salivat daca vedeam oameni mancand ceva in fata mea, dureri de stomac pana la greata de pofta. i-am povestit ginecologului si m-a asigurat c-o sa-mi treaca pe la 14 sapt. s-a ameliorat mult situatia intre timp. dar ... nu trece zi sa nugatesc ciorbe, supe, mancarica d ela mama (eu care sunt total antibucatarie). mi-e pofta de te miri ce. ma trezesc dimineata si-mi zic: haaaaaaaaaa, deseara mancam asta. si daca nu, sunt nefricita:)))

ca or fi mituri, ca nu, ca incercam sa acoperim carente nutritive tmporare sau nu, fac parte din apanajul sarcinii. doar cand devin greud e stapanit consider ca sunt o adevarata pb. sa speram ca trec si ca vor fi dragute amintiri peste ani:)

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de sacha (08.01.2008) si de... bebe noah 13+
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgianarrj spune:

eu azi am fost la ginecolog si am aflat ca sunt graviduta in 7 saptamani,si pot spune ca as fi mancat pana acum cateva zile non stop castraveti murati,insa acum tot ce mananc vomit.va rog sa ma ajutati ai sa imi spuneti cum sa trec peste asta:)

Mergi la inceput