Ce limba vorbesc cu copilul?

Ce limba vorbesc cu copilul? | Autor: Miriluta

Link direct la acest mesaj

Nu imi sta in fire sa cer sfaturi pe forum, dar acum ma vad nevoita sa fac asta, pt ca nu reusesc sa iau o decizie care sa ma satisfaca.
Pe scurt, lucrurile stau asa:
Miruna e nascuta pe 19 dec 2002, la 36 de saptamani cu 3.50g si 52 cm, avand o scor Apgar 9 si apoi 10. A inceput a vorbeasca tarziu, adica dupa 3 ani.
Cand avea 2,5 ani ne-am mutat in Germania. Aici am dat-o imediat la bona (impreuna cu alti 3 copii nemti) tocmai din dorinta de a ii permite o integrare cat mai rapida si pt a imi permite mie sa fac curs de limba. Pe la 2,8 ani inceput sa ingane cate ceva, la 3 ani a mers la gradinita si a dus o lupta fantastica sa se faca inteleasca si acceptata de ceilalti copii, sa imi explice mie ce vrea...in fine, la 4 ani vorbea perfect...germana. Odata cu mutarea aici, am inceput si eu sa invat germana si am ajuns sa vorbesc cu ea aproape numai germana, iar papi vorbea cu ea romana.
Acum Miruna are 6,5 ani si vorbeste germana, romana destul de bine si ceva engleza (e la o gradinita bilinguala). Desi vorbeste germana bine, face unele dezacorduri sau inverseaza litere in unele cuvinte. Am fost ieri cu ea la medicul de scoala si la chestiile de logica s-a descurcat excelent, dar are probleme la lingvistica: de ex trebuia sa repete cuvantul MA-RA-MU-LA....iar ea spunea MA-RA-LU-MA...si alte chestii asemanatoare. Medicul imi spunea ca e ceva ce poate fi corijat si ca e foarte bine sa insist sa vorbesc eu cu ea exclusiv in germana. Pe de alta parte, medicul ei pediatru zice ca e mai bine sa vorbesc cu ea limba materna, pt ca eu nu stapanesc germana ca un nativ si automat ea va invata germana cu greseli....
Deci, ce credeti ca e mai bine: sa vorbesc cu ea germana sau romana?
Mi-ar fi de folos parerea unui psiholog sau a altor mamici expate :-)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Uite un articol f interesant, sper sa-ti ajute
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=266

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Papa de post



Mergi la inceput