Ce "goanga" este???

Ce "goanga" este??? | Autor: adi2003

Link direct la acest mesaj

Pana anul aceasta n-am vazut o asemenea creatura.
Am cautat pe net informatii despre ea si am gasit niste imagini:
http://www.tudormateescu.ro/ai-lasa-o-sa-traiasca/
Nu zboara, are multe picioare, o coada si 2 antene mari. Corpul are o lungime de circa 2 cm.
Prima data am observat-o pe un perete, in alta seara 2 bucati in baie,(pe tavanul baii) pana cand a inceput sa atace. Mama a fost muscata in doua locuri pe picior de aceasta creatura.
Vreau sa spun ca lasa mult venin, care se intinde pe o suprafata de cel putin 6 cm si in locul intepaturii se formeaza o besica cu lichid.
Locul in care musca e si dureros dar si provoaca mancarime.

Inclin sa cred ca a venit din baie de pe sifon sau scurgerea de la cada.
Culmea, la 2 zile am vazut una si la servici, intre 2 dosare, foarte aproape de baie.

Cum ne putem apara de asemenea ganganii? Ati mai vazut asa ceva?
Atentie, lasa mult venin!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Noi ii spunem "urechelnita" - insa cred ca este vorba de o alergie mai degraba decat de venin. Un pic de spirt sau alcool badijonat va fi suficient pentru diminuarea mancarimii. Cat despre eliminarea lor din casa nu stiu ce sa spun, nu vin din sifon sunt animale care traiesc din cate stiu intre plante si/sau fructe dar se hranesc cu alte insecte. Insa se misca repede si pot sa ajunga in cele mai neasteptate locuri.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ca ai pomenit de urechelnita, am gasit 2 tipuri de insecte total diferite:
1. www.dkimages.com/discover/previews/1365/11096559.JPG" target="_blank">Forficula auricularia cu care nu se aseamana, din cauza numarului redus de picioare. (din asta am mai vazut si o stiam pe post de urechelnita) Feriti-va urechile!

2. Lithobius forficatus, cu 14 perechi de picioare, despre care am citit ca i se mai zice "alergatorul pe pietre". Ii displace lumina si cauta locuri ascunse si umede.

(Cred ca nu degeaba am gasit-o eu in baie, unde s-a retras).

_

Asadar, daca am descoperit misterul, goanga este "Lithobius forficatus".

Oricum, muscatura ei poate provoca alergii, mama sta de 2 zile cu comprese reci pe picioare, cele 2 locuri in care a fost muscatura sunt foarte rosii si nu stiu cand o sa se vindece.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Vin si eu cu o poza, ii zice house centipede in engleza (daca pui pe Google denumirea il recunosti):

http://en.wikipedia.org/wiki/Scutigera_coleoptrata

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Vin si eu cu o poza, ii zice house centipede in engleza (daca pui pe Google denumirea il recunosti):

http://en.wikipedia.org/wiki/Scutigera_coleoptrata

Take joy! (poze)


Parca seamana mai bine cu cea data de tine.
Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

ii zice ca^rca^iac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva@maria spune:

vai dar ce scirbosenie...m-a luat cu mincarimi peste tot cand am vazut-o



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Si pe mine ....
Iar muscatura de pe piciorul mamei mele nu se vindeca deloc si se face mai urata.

Album 1 + Album 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ati fost la medic?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

de pe net:

"Cel mai veninos animal de la noi, dupa vipera, este un miriapod numit po****r carcaiac - stiintific "scolopendra". in cultura po****ra orala se stie ca muscatura acestui vierme de peste 10 centimetri lungime, care traieste in Dobrogea si Lunca Dunarii, este mortala"

pina isi face veninul efectul are sa mai doara; cel mai bine este sa mergeti urgent la medic, probabil ca nu exista ser antivenin dar exista tratamente ajutatoare

edit:

"Scolopendra morsitans - 18-20 cm, muscatura e foarte dureroasa, local apare o inflamatie, necroze si limfanagita. Semne generale: vomismente, ameteli, febra, crampe musculare. Cazurile mortale sunt rare si mai ales la copii. Tratamentul este simptomatic. Unele miriapode pot fi daunatoare pentru om daca sunt inghitite odata cu fructele (sau cu furajele in cazul animalelor)."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

am mai gasit si despre tratament:

"Scolopendra pot sa penetreze tegumentul uman si sa elibereze un venin care produce durere intensa cu caracter de arsura, inflamatie, eritem si limfangita. Ocazional s-au descris ameteli, greata si anxietate si s-au raportat rabdomioliza si insuficienta renala. Tratamentul include toaleta locala, aplicarea de comprese reci, analgezice orale sau infiltratii locale cu lidocaina si profilaxia antitetanos."

Mergi la inceput