Colegiu asistente medicale

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Draga Ileana,

cursurile sunt de luni pana vineri inclusiv, de dimineata si pana seara, depinde de zi, cate materii ai in ziua respectiva, daca ai numai in facultate sau si in spitale, de ex noi faceam la Elias OG, cate 6 ore de ori pe saptam in ultimul an, sau psihopedagogie la Colentina, etc., depinde de Prof unde are posibiliatatea sa vina in facult sau in clinica lui.

Examene: Anul 1, Semestru 1:-Anatomie, Genetica, Igiena, Nursing, Sport, Garzi in spital
Anul 1 sem 2: Microbilogie, Engleza, Fiziologie, Parazitologie, Informatica, Farmacologie si Ex Practic.

Anul 2, Sem 1: Pediatrie, Medicina int, Nursing, Infectioase, Neurologie, Nursing infectioase,
Anul 2 Sem 2: ATI, Chirurgie, Info, engl, Endocrine, Nursing Obtetrical, Nursing chirurgie, Practica

Anul 3 Sem 1: Sanatate publica, Etica, Obstetrica curs, Obst Practic, Psihologie Medicala
Sem 2: Neonato, Obst fiziologica, Obst patologica, Obst Practic


Anul 4 Sem 1: Neonato, Lauzie, Obst Patologica, Obst fizilogica( cate 2 examene de fiecare scris+ oral)
Sem 2: Pedagogie, Sexologie, Gineco, Maternitate, Obst Patologica, Recuperare medicala

La final, examen din cunostinte fundamentale de specialitate + lucr de dimploma.
titulatura: Licentiat in asistenta obstetricala in Domeniu Medicina, Specializare Moase

Total credite 240



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

Eu am terminat acum 8 ani COLEGIU DE NURSING din cadrul UMF Cluj.Era prima promotie si nimeni nu stia cand am terminat pe ce functie sa ne incadreze.dupa cateva luni s-au dezmecitit si m-au incadrat la Asistent medical cu studii superioare, singura diferenta era la salar de 30 lei.Nu stiu acum care e diferenta dar am inteles ca e consistenta. Eu nu mai lucrez in domeniu de 4 ani dar inca am momente in care regret faptul ca am plecat, desi locul meu de munca actual este unul f. bun parca tot mai multe impliniri aveam atunci.Va recomand daca tot faceti sa afceti facultatea sau macar colegiul din cadrul UMF. Daca va place meseria asta merita..........iar cu copiii este ceva deosebit sa lucrati.Imi e dor de ei tare.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicopuscasu

Draga Ileana,

cursurile sunt de luni pana vineri inclusiv, de dimineata si pana seara, depinde de zi, cate materii ai in ziua respectiva, daca ai numai in facultate sau si in spitale, de ex noi faceam la Elias OG, cate 6 ore de ori pe saptam in ultimul an, sau psihopedagogie la Colentina, etc., depinde de Prof unde are posibiliatatea sa vina in facult sau in clinica lui.

Examene: Anul 1, Semestru 1:-Anatomie, Genetica, Igiena, Nursing, Sport, Garzi in spital
Anul 1 sem 2: Microbilogie, Engleza, Fiziologie, Parazitologie, Informatica, Farmacologie si Ex Practic.

Anul 2, Sem 1: Pediatrie, Medicina int, Nursing, Infectioase, Neurologie, Nursing infectioase,
Anul 2 Sem 2: ATI, Chirurgie, Info, engl, Endocrine, Nursing Obtetrical, Nursing chirurgie, Practica

Anul 3 Sem 1: Sanatate publica, Etica, Obstetrica curs, Obst Practic, Psihologie Medicala
Sem 2: Neonato, Obst fiziologica, Obst patologica, Obst Practic


Anul 4 Sem 1: Neonato, Lauzie, Obst Patologica, Obst fizilogica( cate 2 examene de fiecare scris+ oral)
Sem 2: Pedagogie, Sexologie, Gineco, Maternitate, Obst Patologica, Recuperare medicala

La final, examen din cunostinte fundamentale de specialitate + lucr de dimploma.
titulatura: Licentiat in asistenta obstetricala in Domeniu Medicina, Specializare Moase

Total credite 240



www.nico.stfp.net


Servus,

Iti multumesc mult pentru detalii.
Imi sunt de mare ajutor. Din pacate, anul asta am ratat, ca deja au fost inscrierile...
Vad ce fac , pentru la anul, dar macar sunt mai convinsa de calea aceasta.
Nici varsta nu ma prea ajuta, dar mai sper.

Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicopuscasu

Draga Ileana,

cursurile sunt de luni pana vineri inclusiv, de dimineata si pana seara, depinde de zi, cate materii ai in ziua respectiva, daca ai numai in facultate sau si in spitale, de ex noi faceam la Elias OG, cate 6 ore de ori pe saptam in ultimul an, sau psihopedagogie la Colentina, etc., depinde de Prof unde are posibiliatatea sa vina in facult sau in clinica lui.

Examene: Anul 1, Semestru 1:-Anatomie, Genetica, Igiena, Nursing, Sport, Garzi in spital
Anul 1 sem 2: Microbilogie, Engleza, Fiziologie, Parazitologie, Informatica, Farmacologie si Ex Practic.

Anul 2, Sem 1: Pediatrie, Medicina int, Nursing, Infectioase, Neurologie, Nursing infectioase,
Anul 2 Sem 2: ATI, Chirurgie, Info, engl, Endocrine, Nursing Obtetrical, Nursing chirurgie, Practica

Anul 3 Sem 1: Sanatate publica, Etica, Obstetrica curs, Obst Practic, Psihologie Medicala
Sem 2: Neonato, Obst fiziologica, Obst patologica, Obst Practic


Anul 4 Sem 1: Neonato, Lauzie, Obst Patologica, Obst fizilogica( cate 2 examene de fiecare scris+ oral)
Sem 2: Pedagogie, Sexologie, Gineco, Maternitate, Obst Patologica, Recuperare medicala

La final, examen din cunostinte fundamentale de specialitate + lucr de dimploma.
titulatura: Licentiat in asistenta obstetricala in Domeniu Medicina, Specializare Moase

Total credite 240



www.nico.stfp.net



N-am inteles exact: astea sunt materii care se fac la Colegiu sau la facultatea de asistente medicale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalilu

Citat:
citat din mesajul lui nicopuscasu

Draga Ileana,

cursurile sunt de luni pana vineri inclusiv, de dimineata si pana seara, depinde de zi, cate materii ai in ziua respectiva, daca ai numai in facultate sau si in spitale, de ex noi faceam la Elias OG, cate 6 ore de ori pe saptam in ultimul an, sau psihopedagogie la Colentina, etc., depinde de Prof unde are posibiliatatea sa vina in facult sau in clinica lui.

Examene: Anul 1, Semestru 1:-Anatomie, Genetica, Igiena, Nursing, Sport, Garzi in spital
Anul 1 sem 2: Microbilogie, Engleza, Fiziologie, Parazitologie, Informatica, Farmacologie si Ex Practic.

Anul 2, Sem 1: Pediatrie, Medicina int, Nursing, Infectioase, Neurologie, Nursing infectioase,
Anul 2 Sem 2: ATI, Chirurgie, Info, engl, Endocrine, Nursing Obtetrical, Nursing chirurgie, Practica

Anul 3 Sem 1: Sanatate publica, Etica, Obstetrica curs, Obst Practic, Psihologie Medicala
Sem 2: Neonato, Obst fiziologica, Obst patologica, Obst Practic


Anul 4 Sem 1: Neonato, Lauzie, Obst Patologica, Obst fizilogica( cate 2 examene de fiecare scris+ oral)
Sem 2: Pedagogie, Sexologie, Gineco, Maternitate, Obst Patologica, Recuperare medicala

La final, examen din cunostinte fundamentale de specialitate + lucr de dimploma.
titulatura: Licentiat in asistenta obstetricala in Domeniu Medicina, Specializare Moase

Total credite 240



www.nico.stfp.net



N-am inteles exact: astea sunt materii care se fac la Colegiu sau la facultatea de asistente medicale?

Se pare ca nu mai exista "Colegiu"..asa am inteles eu exista doar "Facultate"( de scurta durata) ...
Daca ai postliceala, de 3 ani...daca n-ai postliceala de 4 ani.
Ce a scris mai sus, sunt materiile si examenele.

Lalilu, te-ai iscris? La postliceala s-a definitivat, sau se mai fac inscrieri?

Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Mai fetelor, nu ati inteles.
Nu exista Colegiu.
Exista Postliceala de 3 ani care inseamna studii medii.
Exista Facultate de As med si Moase care este de 4 ani si= studii superioare.
Este o mare diferenta intre cele 2.
Ambele iti dau dreptul sa practici ca as.med in spital dar daca absolvi o forma de invatamant superior care inseamna facultate, ai salariu mai mare la baza cu cca 400 ron si esti incadrata ca as med sau moasa cu studii superioare, plus alte avantaje, de ex iti poti face clinica ta particulara, sa-ti deschizi casa de nasteri etc.

Eu aveam postliceala deja si tot am facut 4 ani, am luat-o de la inceput cu examen de admitere si toate materiile enumerate mai sus.
Eram si asistent medical principal deja.
Deci, nu faci nimic in minus chiar daca ai deja o postlic la baza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Aham! multumesc.

Da, Ileana, m-am inscris, incep scoala din septembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalilu

Aham! multumesc.

Da, Ileana, m-am inscris, incep scoala din septembrie.


Ai idee daca se mai fac inscrieri( mai este o sesiune) / mai sunt locuri?

Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Stiu clar ca mai este o sesiune in septembrie. In limita locurilor disponibile, zic ei. Banuiesc ca s-ar mai gasi "locuri disponibile", ca doar e contra taxa, nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Ah si am si eu o intrebare, pt cele care au terminat Carol Davila:

Stiti cumva care e perioada de cursuri vs practica? De cand se incepe practica? Care e programul? Cum e cu prezenta? In ce spitale se face?

Mergi la inceput