neosalpingostomie

neosalpingostomie | Autor: popescu_mona

Link direct la acest mesaj

Buna

Ma numes Simona si am si eu o intrebare...
in primul rand scuze daca nu pun intrebarea in topicul care trebuie.

am facut de curand un HSG si doctorul mi-a spus ca am ambele trompe infundate. pentru desfundare lor, mi-a recomandat sa fac o interventie chirurgicala care se numeste neosalpingostomie. numai ca nu am gasit foarte multe pe net despre aceasta operatie si nici doctorul nu mi-a explicat f multe. si sincer, mi mi-e un pic cam frica de operatie. stie cineva daca exista si alte cai/solutii care pot fi urmate pana la operatie? nu stiu clar ce riscuri implica si nici nu am gasit pe cineva care sa fi trecut prin aceasta operatie.

ps: nu am ramas insarcinata niciodata, CM este ffff neregulat, temp bazala nu creste mai mult de 37 grade.

merci mult pentru ajutor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Neosalpingostomia presupune reconstrucia/repararea/desfundarea trompelor si se efectueaza prin laparoscopie. Laparoscopia este o interventie f usoara, nu ai de ce sa te temi!
Citeste mai multe despre laparoscopie aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136714

2009 este anul in care voi reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescu_mona spune:

buna. merci mult pentru raspuns. problema mea este ca doctorul nu vrea sa faca laparoscopie ci incizie chirurgicala in zona inghinala (adica operatie normala). ori dupa cum gandesc eu, muschii vor fi sectionati si nu stiu ce implica asta in eventualitatea unei viitoare sarcini. din cate am inteles, nu ar fi probleme pe viitor cu nasterea normala, insa pana la urma e o taietura pe burta, nu? (chiar daca e in zona inghinala).


LA MULTI ANI PENTRU TOATE ELENELE SI TOTI CONSTANTINII !!! (inclusiv mie )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_70 spune:

Si eu am facut aceasta operatie ptr. desfundarea trompelor si nici acum dupa 1 an si ceva de la interventie nu am reusit sa raman insarcinata.Sansele cu aceasta operatie este de 30% asa se spune, nu de 100%.Cine spune ca interventia este usoara s-ar putea sa aiba dreptate dar in cazul meu nu a fost asa.La cateva ore dupa ce m-am trezit din anestezie mi-a scazut tensiunea la 7 si am vomat pana seara la 11.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Mona, draga, mai bine intrebi si alt medic! De ce oare s-a aruncat medicul tau direct la operatie clasica? Laparoscopia nu se compara dpdv al recuperarii cu operatia clasica. Greata apare datorita anestezicului, dar si la operatia clasica si la lapro se foloseste anestezic, deci care e diferenta din punctul asta de vedere?
Eu am facut 2 laparo si la cea de a doua recuperarea a fost mai rapida decat la prima. Oricum, la o luna dupa ambele laparo mi-am reluat activitatea sportiva, deci nu cred ca se compara cu operatia clasica.
Nici eu nu am ramas insarcinata dupa desfundarea trompelor, deci trebuie sa fac fiv pana la urma. Dar atata timp cat exista o sansa, de ce sa nu incerci tot ce e posibil pt a ramane natural?

2009 este anul in care voi reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Simona - eu am neosalpingostomie facuta la trompa dreapta: in 26 febr am facut interventie laparoscopica de urgenta pt indepartare a unei sarcini extrauterine; doctora a venit la mine f vesela dupa operatie, spunandu-mi incantata ca mi-a salvat trompa; dar trebuia sa imi puna si tub de drena, ceea ce nu a facut si la 18 ore dupa operatie m-a trimis acasa; ca urmare am facut un bloc aderential in abdomen - trompa dreapta a devenit sactosalpinx (sac fara lichid) si s-a lipit de intestine si de peretele abdominal; din aceasta cauza am ajuns la alta interventie laparoscopica pe 6 mai, aveam deja dureri insuportabile in zona dreapta a abdomenului; din fericire, medicul care m-a operat a doua oara mi-a facut si dreanj pelvin si desi eram pregatita psihic pt eliminarea trompei, a ales sa ii faca trompei neosalpingostomie, sa ii construiasca o noua stoma - practic o noua gaura de iesire catre ovar.

de ce iti descriu pe larg toate acestea? ca iti dai seama ca nu trebuie sa te grabesti deloc sa faci operatie clasica; trebuie sa ceri si opinia altui medic, care sa fie capabil sa iti faca interventia prin laparoscopie si nu cu sectionare clasica.
Pericolul cel mai mare nu e dat de taiarea muschilor ci de faptul ca dupa interventii in abdomen apar aderente (atat in zona organelor genitale interne dar si la alte organe; aderentele pot fi foarte putine sau deloc daca medicul este bun (depinde si de predispozitia pacientului), insa se formeaza multe aderente daca operatia se face clasic si nu prin laparoscopie; sunt pacatoase in sensul ca pot da si probleme mari de infertilitate si/sau pot da dureri care sa te oblige apoi sa faci o noua interventie;

scopul meu nu este sa te sperii ci sa te fac sa cauti un doctor competent; dupa laparoscopie te vei simti ca noua in cateva zile

Multa bafta iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:


poti citi detalii despre neosalpingostomie aici

http://gineco.pulsmedia.ro/article--x-Tratament-Microchirurgia_in_tratamentul_sterilitatii_de_origine_tubara--604.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lores31 spune:

Buna, te rog din suflet ajuta-ma cu un raspuns, o recomandare de medic, ceva care sa ma scoata din starea de panica. Si eu am sactosalpinx pe trompa stanga si trompa dreapta e infundata. medicul mi-a recomandat sa ma opereze clasic, sa-mi scoata ambele trompe, iar apoi sa fac FIV. Eu in iunie am fost operata clasic de 2 chisturi si fibrom. iar de atunci am probleme, la modul ca nu au putut in timpul operatiei sa-mi desfunde trompele, mi-au spus ca am si endometrioza si tot caut...caut pareri, medici, spitale, clinici. Te rog din tot sufletul meu ajuta-ma cu o recomandare, ceva!

Citat:
citat din mesajul lui Beatriz

Simona - eu am neosalpingostomie facuta la trompa dreapta: in 26 febr am facut interventie laparoscopica de urgenta pt indepartare a unei sarcini extrauterine; doctora a venit la mine f vesela dupa operatie, spunandu-mi incantata ca mi-a salvat trompa; dar trebuia sa imi puna si tub de drena, ceea ce nu a facut si la 18 ore dupa operatie m-a trimis acasa; ca urmare am facut un bloc aderential in abdomen - trompa dreapta a devenit sactosalpinx (sac fara lichid) si s-a lipit de intestine si de peretele abdominal; din aceasta cauza am ajuns la alta interventie laparoscopica pe 6 mai, aveam deja dureri insuportabile in zona dreapta a abdomenului; din fericire, medicul care m-a operat a doua oara mi-a facut si dreanj pelvin si desi eram pregatita psihic pt eliminarea trompei, a ales sa ii faca trompei neosalpingostomie, sa ii construiasca o noua stoma - practic o noua gaura de iesire catre ovar.

de ce iti descriu pe larg toate acestea? ca iti dai seama ca nu trebuie sa te grabesti deloc sa faci operatie clasica; trebuie sa ceri si opinia altui medic, care sa fie capabil sa iti faca interventia prin laparoscopie si nu cu sectionare clasica.
Pericolul cel mai mare nu e dat de taiarea muschilor ci de faptul ca dupa interventii in abdomen apar aderente (atat in zona organelor genitale interne dar si la alte organe; aderentele pot fi foarte putine sau deloc daca medicul este bun (depinde si de predispozitia pacientului), insa se formeaza multe aderente daca operatia se face clasic si nu prin laparoscopie; sunt pacatoase in sensul ca pot da si probleme mari de infertilitate si/sau pot da dureri care sa te oblige apoi sa faci o noua interventie;

scopul meu nu este sa te sperii ci sa te fac sa cauti un doctor competent; dupa laparoscopie te vei simti ca noua in cateva zile

Multa bafta iti doresc!

Mergi la inceput