@ construit CASA ! ( 13 )

@ construit CASA ! ( 13 ) | Autor: CRIXIA

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sissica spune:

buna,
ne-am propus si noi sa incepem sa construim anul asta prin toamna,si avem nevoie de niste sfaturi...
nu stiti ce preturi se practica pentru forari de puturi de apa?
si care ar fii adancimea de forare cea mai indicata?


vreau si eu un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

despre preturi chiar nu stiu.
noi avem apa de la 9-10 la 12 metri. Auzeam zilele trecute o discutie, cum ca, se recomanda sa fie 2 panze de apa. Nu stiu cum isi dau seama ca au ajuns la a 2a panza.

Cri mami de Ale ( 2003) & +24 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timeea spune:

Buna,

despre forari nu prea cunosc , dar am auzit intamplator, aici , in jud Arad, o forare la 80 m adancime a costat 6000 de lei , informatie neverificata insa . Sau , se mai fac forari la adancime mica , costa 100 de euro cu tot cu un fel de pompa manuala .

As avea si eu o rugaminte , pt cine a mai trecut prin asta . In ziua de azi se mai lasa sau nu fundatia sa stea (21 de zile) ?
Constructorul zice ca nu mai trebuie lasata , doar udata 3-4 zile si gata , ei zic ca incep sa zideasca . La fel a zis si un inginer constructor pe care l-am intrebat .
Credeti ca e ok ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Se poate intra la lucru imediat ce s-a intarit betonul, sa nu ti se ia pe pantofi...spor la treaba!
Termenul pomenit de tine (dar 28 de zile, din cate stiu eu) este cel pana la care betonul "intra in marca", atinge rezistenta maxima (conf. marcii respective).
Si mai e si cald afara...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Timeea, cel putin o luna trebuie sa stea cofrata (ma refer la placile peste parter), in rest se poate construi peste fara nici o problema

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Timeea, cel putin o luna trebuie sa stea cofrata (ma refer la placile peste parter), in rest se poate construi peste fara nici o problema

Bucurie!


ai dreptate despre placa dintre etaje, dar ea a intrebat de fundatie.
Rufus are dreptate, se poate trece imediat la treaba. Chiar langa mine se construieste o sala de sport si am vz ca imediat dupa fundatie au trecut la construit cofrajele pt stalpi.


Cri mami de Ale ( 2003) & +24 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

ce greu am regasit subiectul!!
se face anul de cind nu ati mai scris!!!
io cu cine ma mai sfatuiesc?

Rufus mai citesti pe aici??

mey si cite intrebari as avea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Vom incepe si noi in curand... cand om fi siguri ca s-a dus iarna definitiv si irevocabil si cand intram in posesia planurilor finale

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna, o sa ne apucam si noi in curand de casa, inca suntem cu actele la banca pt cresit, spuneti-mi, proietul pentru casa unde l-ati facut?
Ati vorb cu un arhitect? am vazut ca sunt preturi intre 600 si 2000 de euro, noi nu o vrem prea mare, amprenta de 100 m patrati, cam asa


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mada

buna, o sa ne apucam si noi in curand de casa, inca suntem cu actele la banca pt cresit, spuneti-mi, proietul pentru casa unde l-ati facut?
Ati vorb cu un arhitect? am vazut ca sunt preturi intre 600 si 2000 de euro, noi nu o vrem prea mare, amprenta de 100 m patrati, cam asa

Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008
Ilinca si Rares

parerea mea...cautati un arhitect cu experienta chiar daca dati mai mult....noi am avut una tanara care nu prea s-a priceput.....adica noi am vaz un proiect, ne-a placut exteriorul, restul nu a mai contat,iar arhitecta in loc sa ne sfatuiasca sa ne explice ca ceea ce noua ne placea, (adica 2 terase maaaaaaaaaaaarrrrriiiiii...sunt defapt terase circulabile si acoperis in acelasi timp, deci trebe hidro si termoizolatie beton.)......nu ar fi tocmai ok mai incolo...ea nu ne-a zis nimik.... si multe alte greseli de genul ca ne-a proiectat pod dar pe care nu-l puteam folosi...etc....noroc cu constructorii ca ne-au ajutat ei..la pod.....

Asa ca daca ar fi sa o iau de la capat asa alege alt arhitect.....unul mai scump dar cu mai multa exp.
Multa bafta.....
Noi acuma sunte fa faza de credit prima casa.....la rosu+acoperis+geamuri am facut-o din forte propriii...acuma am vrea izolatie beton+incalzirea la fel.....si apoi cu cde bani raman sa facem interioarele.

Mergi la inceput