Doar cezariana ca optiune la peste 35 de ani?

Doar cezariana ca optiune la peste 35 de ani? | Autor: cameliam

Link direct la acest mesaj

Buna mamici si tatici!

Am o prietena care e insarcinata (primul copil), trebuie sa nasca in august si are 35 de ani. Medicul ei i-a spus ca la peste 35 de ani nu intra in discutie nasterea pe cale naturala, se face automat cezariana.

Noi avem niste dubii ca varsta de 35 ani chiar e motiv de cezariana, daca nu sunt probleme cu sarcina si as vrea sa va cer opinia, in special mamici trecute de 35 de ani la data nasterii: cum ati nascut, cu cezariana sau natural?

Multumesc mult.
Camelia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Nasa mea a nascut normal al doilea copil la 37 de ani asa ca nu este obligatorie cezariana dupa 35 de ani. Poate medicul a vrut sa sugereze ca i-ar fi mai usor fiind la primul copil la o varsta relativ inaintata dar altfel .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu am o prietena care a nascut natural (si foarte usor ) la 36 de ani primul copil.
Nu stiam ca la peste 35 de ani se recomanda cezariana ...

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna,

Daca mamica are peste 35 de ani, poate solicita cezariana fara a avea motive medicale intemeiate, pur si simplu varsta ii ofera acest "privilegiu", deoarece pot aparea complicatii in timpul travaliului si al nasterii propriu-zise si unii medici nu doresc probabil sa-si asume aceste riscuri, mai ales daca sunt genul "sa nu ma chemi la nastere daca nu sunt de garda/in spital, nasti cu cine e de serviciu/garda".

Eu am nascut prin cezariana pentru ca asa am dorit, dupa ce m-am documentat serios. A fost asadar optiunea mea personala si sunt foarte multumita ca am facut aceasta alegere. Luni la ora 11:30 m-am internat in spital (Bucuresti), la ora 13:15 a inceput operatia, la 13:33 s-a nascut printesa si la ora 14:00 eram deja inapoi in salon. Miercuri la ora 16:00 eram deja acasa (Ploiesti), savurand un bine-meritat dus !!!

Ca sa-ti faci o idee, o colega de-a mea a nascut primul copil pe cale naturala si pe al doilea prin cezariana. A spus ca daca ar putea da timpul inapoi, l-ar naste si pe primul tot prin cezariana, deoarece travaliul la prima nastere a durat foarte mult, durerile au fost mari, epiziotomia a fost prost facuta si s-a cicatrizat extrem de greu si inestetic (in viitorul apropiat isi va face o operatie de corectie - nu stiu termenul sau expresia exacta folosita in acest caz).

Sunt femei care au marele noroc sa nasca pe cale naturala foarte usor si au o recuperare rapida. Dar lucrurile acestea nu ai de unde sa stii cu certitudine ca se vor intampla...depinde de fiecare organism in parte. La fel, sunt alte femei care au avut o recuperare grea, lunga si dureroasa dupa cezariana...

Dar decat sa astepte pana in ultimul moment sa nasca natural, si sa aiba ghinionul unui travaliu prelungit, cu complicatii si afectarea copilului (factori care duc in final la o cezariana facuta la urgenta), mai bine ia in calcul si aceasta varianta din start si se pregateste sufleteste sa faca atunci cea mai buna alegere, atat pentru ea cat si pentru bb.

Poate ca medicul, atunci cand s-a exprimat asa, se baza pe anumite rezultate sau ecografii, din care sa reiasa faptul ca riscurile unei nasteri naturale sunt mai mari decat nasterea prin cezariana.
Nu vreau sa cred ca a spus asta doar pentru "cotizatie" (daca este genul acela de medic, nu generalizez !!)

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

cumnata mea (medic la OMS) a nascut natural/vaginal al doilea copil la 38 jumate, deci se poate



www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici- Drum bun, Emma!


www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Camelia

Mergi la inceput