nu stiu cum sa reactionez!! va rog,ajutor!

nu stiu cum sa reactionez!! va rog,ajutor! | Autor: crisseis

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!
Situatia e urmatoarea: baiatul meu( aproape 12 ani) si-a invitat un prieten aseara acasa, sa doarma la el. Pan-aici nimic rau.
Ne-am uitat cu totii la un film (eu, sora-sa de 8 ani , baiatul meu si prietenul lui, film accesibil varstei lor- King Kong, ca sa nu credeti ca n-am tinut cont de asta).
Buuun.
Era prima invotatie facuta in casa noua unui prieten de-al lui bun si probabil a vrut si sa-l impresioneze putin , era mandru de camera lui, in fine...am spus asta pentru a-i intelege oarecum atitudinea de mandrie care dadea pe-afara, in...gesturi mai exagerate. Le inteleg.
Problema e alta, anume ca, de ceva timp, am observat la baiatul meu predilectia de a aduce in discutie aspecte legate de sex. Era, la un moment dat in film o scena in care e gasita o fata intr-o barca, pe mare, e adusa la bordul vasului si , cum inca era inconstienta, in jurul ei erau mai multi barbati, membrii ai echipajului care faceau tot felul de eforturi pentru a o trezi.
La o astfel de faza, ma trezesc ca baiatul meu face niste afirmatii din care se deducea ca unul dintre barbati ar fi vrut sa se aseze deasupra ei , s-o sarute sau s-o violeze (!?) .
In alte situatii vorbeste despre sani,anus, reproduce expresii de genul: ce buna-i cutare" (si altele pe care din jena nu le pomenesc), m-a intrebat alta data ce inseamna sex oral si, n-ar fi asa o problema foarte mare(ca eu cu el am discutat destul despre subiectul- sex, zic eu ca potrivit pentru varsta lui), dar...aude pe-afara pe la alti baieti mai mari si cuvinte obscene si mi se pare ca le foloseste cu lejeritate, desi ii explic ca nu se vorbeste asa ceva. In plus, sora lui e mai mica, are 8 ani si pentru ea unele explicatii depasesc varsta.
Ar trebui sa cred ca e o perioada de teribilism si ca-mi testeaza limitele? sau trebuie sa ma ingrijorez de-a binelea?
Mi se par normale discutiile la nivelul lui de intelegere si imi dau seama ca e o varsta cand curiozitatea pentru astfel de subiecte e mare, dar nu stiu cum sa reactionez la expresiile vulgare auzite afara, la limbajul acela "golanesc" la care nu pot sa nu ma enervez.
Oricat as vrea sa fiu de toleranta si sa ma abtin sa nu reactionez enervandu-ma, cred ca ma-ntelegeti ca nu pot ramane de lemn cand vine cu niste expresii...of!

Si mai e o chestie: ma intreaba daca eu insami am facut cutare sau cutare lucru (legat de sex!!) Tot ce i-am spus e ca intr-un astfel de domeniu intr-un cuplu este permis cam orice daca ambii sunt de acord. Acum,nu stiu daca-i bine sau nu, dar...sa ma interogheze despre propriile mele experiente... e cam prea de tot!
Eu as crede ca ma intreaba doar pentru a-si stabili el insusi anumite limite despre lucrurile astea, cautand model in mine inclusiv pentru asta.
Voi ce credeti? Ati avut astfel de probleme cu baietii vostri si cum le-ati facut fata? cum sa reactionez? mai ales ca in preajma e si fetita mult mai mica decat el care-i numai ochi si urechi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

La intrebarile copilului despre propria-mi experienta, i-as raspunde ca aceste amanunte tin de intimitate si nu este OK sa intrebi pe cineva pur si simplu daca a facut cutare sau cutare lucru...mai ales pe parinti, oameni maturi, etc.

Ca intre ei sigur se vor ´´lauda´´ peste ani...
Deci sex inseamna intimitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Eu le vorbesc fetelor mele cu sinceritate despre sex, despre partile intime, in limta virstei lor.

Dar le accentuez ca actul sexual este un lucru placut si intim atunci cind este facut in cuplu, cu dragoste si respect.

Le explic totusi ca ridiculizarea acelor acte de iubire cu jargoane diminueaza si murdaresc acea experienta si are ca menire deumanizarea femeii in special. Si expresii din astea gasesti in toate limbile, mai ales in romana... si din pacate foarte lejer folosite pe strada :((
Ma bucur ca aici nu sint expresii de genul "te-am fu..." spus unei fete ca sa o puna in inferioritate. Deci nu "ne-am iubit" sau "am facut dragoste" ci eu, ca baiat, ca cel care are puterea.. te-am... este gresit!

Sa nu mai vorbim de alte expresii de genul "sugi p..." adica tu, in inferioritate, faci un lucru murdar, eu, ca baiat de baiat cu toate ca particip la acest act, nu fac nimic, stau si accept placerea...

Eu nu am baieti dar daca as avea le-as vorbi mult despre respectul pentru fete, femei. Deci indirect l-as invata ca nu este ok sa vorbeasca asa despre o femeie. Despre mine, ca mama, despre sora ei sau orice alta femeie care este sora, mama, fiica, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si eu cred ca e important sa ii vorbesti despre respectul fata de fete, femei, in felul asta el invata sa nu le vada ca pe o bucata de carne si fetita ta va invata sa nu se lase niciodata sa fie considerata o bucata de carne.
Nu cred ca varsta e o piedica sa le vorbesti deschis, cand intreaba, atunci e varsta la care trebuie sa afle, explicat pe intelesul lui/ei.



Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Eu am baiat dar......
Happy_in_TO
ca tare bine le-ai spus....

[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Of, ce ne-asteapta si pe noi :))

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

la 12 ani e foarte normal sa fie curios in privinta asta. cred ca cu cat ii explici mai pe inteles cu atat ii va scadea curizitatea. plus ca trebuie sa simta ca poate vorbi despre asta cu tine - chiar daca te socheaza, e mai bine sa ii explici tu decat colegii. si eventual tatal lui.



Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput