Branza din lapte batut (QUARK), facuta in casa?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Crista, eu asa inteleg ca-l tine "ON" toata noaptea. Intreaba si cineva la comentarii si tot cam asa se intelege din raspunsul ei. Spune-mi si mie ce iese, daca faci.
Pai eu n-am zer, oare laptele batut sa tina locul zerului? Laptele batut de aici e cam... sarat, cel putin asa mi se pare. Dar nu e asta problema, ci cuptorul. Ma gandesc, asa cum am mai spus, sa o pun in cooler cu niste vase cu apa fierbine si sa o tin acolo acoperita bine. Asa am procedat cand faceam paine sourdough cu drojdie facuta in casa ( si inlocuiam apa fierbinte din cand in cand).

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Osna, tortul tau arata f. elegant si mai e si GF. Multumesc!
Te asteptam la galerie.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

hahaha, ml, tocmail ce mi-am trimis pe email acasa tortul osnei. super, l-as face si acum dar fara fructe. yummy.

philip
36weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Andreea, ai voie sa mananci cu zahar acum? Bravos!

Mey, cine stie, cat inseamna un pliculet praf de copt in TBSP sau tsp. backing powder americanesc? Eu il evit pt. ca are aluminiu si se duce in creier in timp , dar pt. asa tort frumos, as pune.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

uite eu am cumparat acum praf de copt la cutie si pun pentru un tort 1 lingurita plina nu chiar cu varf.nu cred ca intr-un plic intra mai mult,doar are 15g.

edit:ce e GF??
mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ml, nu poci zahar, dar l-as face cu splenda insa n-am putere :)
osna, GF inseamna gluten free.

philip
37weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc, Osna, sper sa ma descurc astfel.
Apropo'... ai si altceva (dulce) printre minunatiile tale fara gluten? Adica sa nu contina faina de grau, secara... asa ceva asemanator blatului tau?

Andreea, am uitat de splenda. Hai ca mai ai putin!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

acu ma gandeam ca n-am nici branza si nici nu cred ca ma incumet sa o fac acasa. crema de branza din comert n-o merge?

philip
37weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Andreea, ai voie sa mananci cu zahar acum? Bravos!

Mey, cine stie, cat inseamna un pliculet praf de copt in TBSP sau tsp. backing powder americanesc? Eu il evit pt. ca are aluminiu si se duce in creier in timp , dar pt. asa tort frumos, as pune.

Take joy! (poze)


ML eu am gasit baking powder Aluminium free de la firma Argo , ia uite ca le-am gasit pagina web ca au adresa pe cutie:
http://argobaking.com/products.html
Si acum vad ca e si GF

Edit acum am vazut pe site-ul lor ca daca bifezi la recipes gluten free au o gramada de retete ... aviz amatoarelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Nu ma bag la sfaturi despre branze ...

Alintaroma, multumesc!! Am sa caut. Si pt. retetele GF.
P.S. Abia acum am vazut cum am scris cu "ck". A la Bäckerei, pentru Osna

Take joy! (poze)

Mergi la inceput