Educarea copiilor in spiritul iubirii de Romānia

Educarea copiilor in spiritul iubirii de Romānia | Autor: nemo

Link direct la acest mesaj

Faceti ceva in scopul asta ? Sigur, imi imaginez ca e diferit daca locuiti in Romānia sau in afara.

Eu, care sint pribeag, ii spun baietelului ca pentru mine Romānia e un lucru sfint, pe care il iubesc foarte tare si pe care mi-as dori sa il iubeasca si el la fel. Sigur ca ar suna mult mai convingator daca am locui in tara.

Ma intreb daca ar fi ajutat ca parintii mei sa imi inoculeze mai insistent ideea - ferma dar nu neaparat explicita la ei - ca parasirea tarii nu e niciodata o solutie. Poate nu ajungeam un strain printre straini, desi poate ca tot nu ar fi functionat, cind imi intra o idee in cap numai singur mi-o scot.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Iubirea pentru radacini incepe cu invatarea limbii parintilor.
Din diaspora, imi invat copilul sa iubeasca Romania daruindu-i puterea de a vorbi limba romana.
E un dar care il va ajuta sa ne inteleaga tara de origine. E un dar care il face special deja printre colegii lui. E un dar fermecat pentru mai tarziu. Asa, poate ne va intelege mai bine dulceata si aroma radacinilor romanesti.
Copilul meu (9 ani) e deja fascinat de frumusetea limbii romanesti - in multe seri ma pune sa ii explic tot felul de expresii romanesti - si radem amandoi de creativitatea si imaginatia romanilor.
Uneori insa, vedem pe cantaretul la acordeon (roman) de la iesirea din supermarketul de langa noi. SI, pentru ca stie ca este roman - ma trage de maneca si imi spune in olandeza sa nu vorbim romaneste. Nu vrea sa aiba de a face cu el.
Eu ii explic mereu ca nu asta e Romania pe care trebuie sa o iubeasca - ci cu totul altceva ... el stie si imi zambeste cu caldura spunandu-mi: stiu Mami - Romania e altceva...





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Cred ca topicul deschis de tine se adreseaza exclusiv celor din diaspora, pt ca pt cei din tara lucrurile se discuta altfel...
Eu, in Romania fiind, nu vad cum mi-as putea educa fiica in spiritul iubirii de Romania decat...educand-o in spiritul unor valori autentice si indrumand-o sa NU faca si sa NU fie tot ceea ce mie in Romania actuala imi displace...

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Iubirea pentru radacini incepe cu invatarea limbii parintilor.
Din diaspora, imi invat copilul sa iubeasca Romania daruindu-i puterea de a vorbi limba romana.
E un dar care il va ajuta sa ne inteleaga tara de origine. E un dar care il face special deja printre colegii lui. E un dar fermecat pentru mai tarziu. Asa, poate ne va intelege mai bine dulceata si aroma radacinilor romanesti.
Copilul meu (9 ani) e deja fascinat de frumusetea limbii romanesti - in multe seri ma pune sa ii explic tot felul de expresii romanesti - si radem amandoi de creativitatea si imaginatia romanilor.
Uneori insa, vedem pe cantaretul la acordeon (roman) de la iesirea din supermarketul de langa noi. SI, pentru ca stie ca este roman - ma trage de maneca si imi spune in olandeza sa nu vorbim romaneste. Nu vrea sa aiba de a face cu el.
Eu ii explic mereu ca nu asta e Romania pe care trebuie sa o iubeasca - ci cu totul altceva ... el stie si imi zambeste cu caldura spunandu-mi: stiu Mami - Romania e altceva...





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/


Pai deduc ca totusi ii este rusine ca face parte din natia care are intr-adevar foarte multi de etnie rroma.
Si eu am acordeonisti in Apeldoorn dar zau daca ma opresc din vorbit romaneste cu ilse sau sven doar pentru ei, nu m-au agasat niciodata, daca le-am dat un maruntis acolo e perfect, mi-au zis sarumana si asta fuse.
Si da iti pot da nspe linkuri de pe nu.nl unde balacaresc romanii la greu, dar asta e.
Le luam cu bune si cu rele.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

ilse, cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun.
o seara buna.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Din cate imi aduc eu aminte exista in secolul trecut o organizatie dedicata promovarii si inocularii dragostei de tara: Societatea Romanilor Verzi.



Editat si aprobat de - b.nica on 21/12/2012 23:59:59

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana spune:

Ilse, nu inteleg de ce trebuie sa acceptam si buruienile laolalta cu graul...Painea se face din grau iar neghina se da la o parte. Asa e si cu dragostea de oameni - ii iubesti pe cei pe care iti plac. Vorbesti cu cei care iti fac placere. Asta se numeste sinceritate.
Tu esti genul de ''hop si eu cu contraparerea' - de obicei ca sa te simti ca participi la discutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana

Ilse, nu inteleg de ce trebuie sa acceptam si buruienile laolalta cu graul...Painea se face din grau iar neghina se da la o parte. Asa e si cu dragostea de oameni - ii iubesti pe cei pe care iti plac. Vorbesti cu cei care iti fac placere. Asta se numeste sinceritate.
Tu esti genul de ''hop si eu cu contraparerea' - de obicei ca sa te simti ca participi la discutie.

Rox.


Poate n-ai inteles ideea, nu era ca trebuie sa vorbim asa cu oamenii din senin pe strada, dar cum nu traiesti inafara o sa-ti explic: adica cand vedem niste romani, de orice origine ar fi ne facem repede ca nu suntem si noi romani si o dam pe olandeza, engleza, vietnameza, depinde de tara unde traim.

Si da printre grau o fi si neghina, dar asta este, iei campul cu totul cum ar veni.



eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

ilse, cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun.
o seara buna.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/


Daca n-am inteles ok, poate imi poti explica ce ai vrut sa spui ca iti spune repede copilul tau sa vorbiti in alta limba...tocmai pentru ca ai spus ca nu vrea sa aiba de-a face cu el ceva mai incolo.
Dar nici nu trebuie.
Adica cu totii olandezii de-i vedem pe strada trebuie sa avem de-a face?
Dar probabil simte rusine ca romanii sunt asociati cu tiganii, asta am dedus eu.
Daca e vorba de cu totul altceva, imi cer scuze anticipat.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana

Tu esti genul de ''hop si eu cu contraparerea' - de obicei ca sa te simti ca participi la discutie.

Rox.


Ma rog daca asta crezi tu, zau daca ma afecteaza cu ceva, ocoleste-ma sa nu se ia.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Si baietelul meu (aproape 3 ani si 9 luni) e fascinat de limba romana, a invatat cu drag aceasta limba si e tare incintat de povestirile lui Creanga, stie de asemenea multe cintecele romanesti pentru copii, atit la gradinita cit si in grupa de la inot cinta cu mare placere colegilor si cite un cintecel in romaneste. Insa are tendinta clara de a vorbi numai olandeza cind vede cite un "acordeonist" vorbitor de limba romana pe linga vreun supermarket, e singurul moment cind nu se "indeasa" deloc sa vorbeasca limba materna a mamei lui.

Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput