avocado?

avocado? | Autor: alessia2005

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
Vroiam sa va intreb, daca stiti cumva fructul avocadao este ok ptr un bebe de 7 luni? Am o prietena care-i prepara bebelusei ei de 9 luni avocado cu alte fructe? Eu stiu ca-i un fruct foarte bun, insa nu stiu daca-l pot oferi fetitei mele de 7 luni, bine ma gandesc sa-i dau 1 lingurita, doua...daca cineva ma poate ajuta cu un raspuns. Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Aici zice ca poti sa dai de la 6 luni http://www.wholesomebabyfood.com/avocadobabyfoodrecipes.html. Eu cred ca i-am dat pe la 9 luni. Nu i-am dat decat in combinatie cu banana dar poti incerca si alte combinatii.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Eu i l-am dat de la 6 luni, imediat dupa morcov, si l-a acceptat ff bine, de fapt cam doua luni numai avocado a mancat.I-l amestecam cu putin lapte formula si putina banana, si i-l dadeam dimineata pe la 9-10 ca prima masa(dupa titi de la ora 6).

Ulterior l-am amestecat cu papaya si banana, l-a acceptat f bine.
Din cate am citit, in SUA , Canada, Uk(parca) este recomandat sa se inceapa diversificarea cu avocado, majoritatea bebeilor acceptandu-l usor.

Din pacate acum, la aproape 2 ani, sa nu-l vada



Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Aici se recomanda de multe ori diversificarea direct cu avocado asa cum spune si Nikole () datorita faptului ca este foarte bine tolerat si usor de dat plus este plin de vitamine.

Eu l-am dat cu banana in amestec insa recunosc ca n-am mai incercat de mult.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Prietena mea merge cu diersificarea ce-i drept dupa o carte englezeasca,exact ce-ati spus voi, insa vroiam sa stiu si eu parerea voastra, i-am cumparat si ma uitam la el si nu stiam ce sa fac.Acum ca mi-ati zis, am sa-i iau si eu banana si am sa i-l dau, insa 2 lingurite ar fi bine ptr inceput, ce credeti? Multumesc ptr raspunsuri. Precizez ca nici banana nu i-am dat pana acum, doar mar , morcov si portocala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Mie portocala mi se pare ca ai introdus-o prea devreme.
Oricum ai grija cu avocado ca oxideaza foarte repede.
Eu de obicei il tai in jumate iar jumatea in care ramane samburele e cea care o bag in frigider dar nu pt mai mult de 24 ore. Las samburele in el si ung cu lamaie sectiunea, apoi invelesc in folie.


Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Multumesc ca mi-ai zis, nu stiam ca oxideaza asa de repede, insa eu i-am dat o jumatate la masa , iar cealalta jumatate am mancat-o eu, nu am pastrat-o , iar in ceea ce priveste sucul de portocale, dupa metodele englezilor si americanilor, am inteles ca este primul suc cu care se incepe la ei diversificarea, nu stiu ce sa mai zic... dar oricum e bine ca n-am pastrat jumatatea cealalta de avocado, de fapt nu-i pastrez nimic ptr a doua zi, nici, supa , nici piure, nimic, deocamdata, insa pediatra mi-a zis ca supa i-o pot opri ptr 12 ore. Multumesc ptr raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si eu i-am dat celui mic de la 6 luni, in combinatie cu fructe, branza de vaci, cereale. I-a placut de la inceput. Ii fac si acum, chiar azi i-am pasat cu banana si branza de vaci si o lingura cu cereale.
Asta e reteta mea:
http://www.bucataras.ro/retete/498/piure_de_avocado_cu_branzica_si_fructe-_de_la_6_luni.html

Si inca una pt. cand va fi mai mare, ai mei mananca cu o pofta
http://www.bucataras.ro/retete/507/salata_de_avocado_cu_branza_de_vaci.html

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui alessia2005

Multumesc ca mi-ai zis, nu stiam ca oxideaza asa de repede, insa eu i-am dat o jumatate la masa , iar cealalta jumatate am mancat-o eu, nu am pastrat-o , iar in ceea ce priveste sucul de portocale, dupa metodele englezilor si americanilor, am inteles ca este primul suc cu care se incepe la ei diversificarea, nu stiu ce sa mai zic... dar oricum e bine ca n-am pastrat jumatatea cealalta de avocado, de fapt nu-i pastrez nimic ptr a doua zi, nici, supa , nici piure, nimic, deocamdata, insa pediatra mi-a zis ca supa i-o pot opri ptr 12 ore. Multumesc ptr raspuns


Si eu am diversificat pe metoda engleza dar stii cum e...cate bordeie atatea obiceie. Eu am inceput cu suc de mar. Suc de portocala am incercat muuult mai tarziu dar nu i-a priit, a facut fundu rosu. La fel a facut si de la rosii cand i le-am bagat prima data. Cred ca de la aciditate



Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Ina, asa e, si a mea afacut putin eritem fesier, dar vreau sa i-l dau in continuare ptr vitaminele care le contine.Multumesc inca o data ptr sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Hmmm...legat de portocala, citrice in genere, dr. gastroenterolog, mi-a spus ca este un mit doborat de ultimile studii in domeniu, cum ca aciditatea citricelor ar afecta mucoasa gastrica.
El chiar mi-a recomandat consumul zilnic de citrice(macar o portocala zilnic)intrucat ajuta la eliminarea deseurilor, si accelereaza digestia, asta fiind de fapt marea mea buba.
A mai adaugat faptul ca citricele au actiune alcalina odata ajunse in stomac.Si ca fapt divers, citricele trebuiesc consumate in max. 15 minute dupa ce au fost curatate/taiate.
Consumate mai tarziu , ne privam de 50% din continututl de vitamine.La o ora, deja nu mai este nici urma de vit C.
Am citit asta pe un forum despre nutritie, cu ceva timp in urma.
Eu am gastrita, diagnosticata in urma endoscopiei, si ...ce sa spun, niciodata nu am avut dureri sau arsuri de la citrice.
Poate pe principiul asta merg unii medici, de recomanda portocala ca si prim fruct la diversificare.

Lui Kevin i-am dat dupa 1 an, bea zilnic sucul de la o portocala, de obicei intre mic dejun si pranz.
Si ii adaug in supa cateva picaturi de lamaie sau lime, dar asta rar, ptr ca nu prea ii plac ciorbele, supele.



Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput