curatare fier de calcat?

curatare fier de calcat? | Autor: Eseea

Link direct la acest mesaj

am un tefal si cred ca are ceva calcar....nu mai scoate bine aburul, ba cand apas pe butonul respectiv ies niste particule urate, cam murdare.......cum sa-l curat, stie cineva?

Mami de fetita si de baietel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Eu am gasit in Auchan o solutie de curatare,iti povestesc mai multe dupa ce o incerc,chiar acum.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Eu am curatat cu otet cu apa. Am facut un amestec jumate-jumate, si a curatat o gramada de calcar. Am umplut cu solutie si am lasat sa "pufuie" singur. Am facut de vreo 3 ori si a iesit o gramada de mizerie... si dupa aia am pus apa si am lasat iar sa puffuie sa iasa mirosul.
Nu stiu cat de recomandat este, poate iti erodeaza interiorul, habar nu am. Am riscat pe fierul meu, un Philips, si a fost ok.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Am revenit,Codiac se numeste solutia si am gasit-o la raionul cu fiare de calcat,am incalzit fierul de calcat la cea mai joasa treapta de temp si apoi l-am intors cu fata in sus si am plimbat batonul de curatare pe suprafata lui,am lasat cateva secunde si am sters cu o carpa umeda,in contact cu talpa incalzita batonul s-a lichefiat asa ca a patruns si in gaurelele de eliberare ale aburului.Sa pui ziare sau hartie sub fier sa nu patezi ceva.
La mine nu a fost mult calcar insa eu folosesc numai apa fiarta si racita pt fierul de calcat sau apa distilata/demineralizata.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Multumesc Andra si Elena.

ma gandeam si eu la apa+otet, ca asa curat si filtrul de cafea.....dar chiar oare masina de spalat rufe cum se curata??

Elena, dar cum scoti toata apa aia plus otet daca umpli toata gaura aia?? ca e destul de multa apa....lasi atat de mult sa pufaie? Nu e prea mult? sau pui mai putina apa, nu pana la semnul ala "max"?

Andra, cam cat costa batonul asta? Si a iesit ceva mizerie?

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Am umplut pana la semnul de Max... si l-am pus cu gura in jos pe coltul unei tavi sa pufaie in jos. Poti sa il tii si tu in mana, eu m-am plictisit la un moment dat. Spun ca l-am pus pe coltul unei tavi sa fie libere gaurile... nu stiu daca intelegi, dar sprijinindu-l de margine are gaurile in aer, si curata resturile alea in tava.
Eu am pus de 3 ori pentru ca mi se parea ca nu s-a curatat suficient, a3a oara a iesit doar abur si putin calcar... Faza e ca si eu folosesc apa distilata dar nu constant, recunosc, ca uit sa cumpar si am si perioade cand e musai sa calc si nu stau sa fierb apa. Sunt indolenta, stiu...
Ce e important, dupa ce termini cu otetul sa clatesti cu apa simpla, de 1-2 ori pana iese mirosul. Si daca mai ramane nu te speria, nu miros hainele calcate a otet, iti zic din experienta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

gata, am facut ieri operatiunea, mamaaaaaaaaa ce a iesit din el!!

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput