piramidonul

piramidonul | Autor: Viorika78

Link direct la acest mesaj

am vazut ca mesajele sunt foarte vechi, pe forum despre piramidon, dar cum pe mine acum ma intereseaza subiectul, ca am gasit fara sa vreau pe un site ca impotriva febrei in cazul rujeolei se poate administra piramidon, vreau sa spun ca el nu este disparut de pe piata din anii 80 cum spun unii, pentru ca eu in anii 92-96 inca mai mai luam piramidon, cel putin 1/saptamana (dupa fiecare baie). pana cand am facut alergie si aratam ca o gogoasa, buzele erau enorme, una imi ajungea pe nas, una in barba, si okii erau ca doua pungi cu apa... oribil...Eu sunt f curioasa acum ce compusi avea si daca se gasesc sub alta forma in alte medicamente folosite impotriva durerilor de cap, al febrei, a nevralgiilor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Piramidonul continea amidopirina.
Asemanator ar fi aspirina (acidul acetilsalicilic).

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

"AMIDOPIRINA s.f. Medicament obtinut din antipirina, cu actiune febrifuga si analgezica si care, folosit in mod abuziv, duce la leucemie; piramidon. - Din fr. amidopyrine.
www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=AMIDOPIRIN%C4%82" target="_blank">Sursa

"ACETILSALICILIC adj. (in sintagma) Acid acetilsalicilic - medicament folosit in starile gripale pentru proprietatile sale febrifuge si analgezice; aspirina. - Din fr. acétylsalicylique.
www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=ACETILSALICILIC" target="_blank">Sursa

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Viorika78

am vazut ca mesajele sunt foarte vechi, pe forum despre piramidon, dar cum pe mine acum ma intereseaza subiectul, ca am gasit fara sa vreau pe un site ca impotriva febrei in cazul rujeolei se poate administra piramidon, vreau sa spun ca el nu este disparut de pe piata din anii 80 cum spun unii, pentru ca eu in anii 92-96 inca mai mai luam piramidon, cel putin 1/saptamana (dupa fiecare baie). pana cand am facut alergie si aratam ca o gogoasa, buzele erau enorme, una imi ajungea pe nas, una in barba, si okii erau ca doua pungi cu apa... oribil...Eu sunt f curioasa acum ce compusi avea si daca se gasesc sub alta forma in alte medicamente folosite impotriva durerilor de cap, al febrei, a nevralgiilor.


fara suparare, ar trebui sa intelegem ca faceai baie doar o singura data pe saptamana ?!?!

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_ene spune:

Poate se refera la baie in cada...eu nu prea mai apuc sa o fac, dusul e mai rapid si mai practic

Mergi la inceput