Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Am gasit aici o lista cu clasificarea raselor de caini in functie de cat de bine se poarta cu copiii:

http://www.petpeoplesplace.com/resources/breed_profiles/dogs/sort_by_kids.htm

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


Multumesc de informatii
Sa vedem ce fac pana pe 16 august

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Hai ca revin si eu,acum am timp :).

Favorabil bichoni:

1.Rasa tandra,afectuoasa.
2.Circari fara pereche (cred ca se inrudesc cu cangurii...in doua labute sint deliciosi,desi le afecteaza sanatatea.Au oase si incheieturi fragile).
3.Cel mai mult stiu sa " pupe " ,alintati fara pereche...
4.Admirati peste tot (narcisisti convinsi) incit e o placere sa ii plimbi.
5.Plimbareti fara pereche.Cuminti in masina ,daca ii mai tii si in poala la volan sint cei mai fericiti.
6.Inteligenti cind vor ei,in rest catiri inascuti ( :.
7.Dorm bustean noaptea cu cracii in sus .
8.Atit de speculanti incit iti intra in suflet instantaneu.
9.Nu lasa par.

Probleme cu ei:

1.Sensibili exagerat la mincare.
2.In niciun caz mincare umana : se constipa,vomita,fac diaree.
3.Lacomi rau ( :.
4.Trebuie musai toaletati.Periati,pieptanati,sters ochisori,urechi,botic...
5.Farmecul lor e blanita.Deci 4 = 5.Nu luati un bichon daca nu va faceti timp de toaleta.
6.Sensibili la otite.
7.Chiar daca se spune ca trebuie sa il speli la maxim o luna,mai mult de 3 saptamini nu il suporti nespalat.
8.Deci uscat cu foenul,periat,pieptanat, bani bagati in produse de ingrijire a blanitei si ochsorilor.
9.Sufera cind sint lasati singuri in casa.
10.Fac gropi ,sint cartite inascute.
11.Rod tot ce prind: fire subtiri,papuci etc.
12.Eu stau la casa,Tash are 7 luni.Kk numai face de mult in casa,dar pp se mai scapa ( :.Are locurile ei,cu toata cearta si frecatul cu otet.

Concluzia: rasa pretentioasa si pretioasa . Mai revin.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

.

Tasha :

recenta

milogim

pe la patru luni

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Noi avem bichon havanese.
Subscriu la descrierile facute de Anyella cu mentiunea ca a noastra nu roade si nu a ros niciodata nimic. A facut in casa tot asa, pana la 1 an, dar pt ca nu am insistat eu cum trebuia pt ca din momentul in care am spus 'ajunge' in 3 zile s-a invatat afara, de 2 ori pe zi - cand ma lasa sufletul (adica se tine saracuta cand e nevoie si 12 ore)
Este intr-adevar fff sensibila la mancare (iar soacra-mea inca n-a priceput lucrul asta...), este extrem de cuminte ( o mai strig din cand in cand sa vad daca e in casa sau n-am uitat-o prin curte - cand se intampla si lucrul asta latra timid la usa...) Intr-adevar nu-i place singura in casa - cat am stat la bloc am avut niste vecini 'draguti' care au chemat politia din cauza ei.
Il iubeste pe baietelul meu (desi o cam chinuie - nu fizic, ci ii ascunde jucariile acolo unde nu poate ajunge ea la ele, sau o alearga sa o consulte, sau ii tipa in ureche...) si este prima care e la usa dormitorului cand s-a trezit el, iar daca sunt in curte vine repede si ma anunta.
noi am castrat-o inainte de prima menstra asa ca nici ea si nici noi n-am avut nici o problema.
Recomand rasa asta, parca sunt facuti pt copii si cersit iubire cu ochii lor mari si inocenti.

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

De`astea`mi faceti voi mie ???
Sa n-am pace ?
Marius, si cand ma gandesc ca Giulia n-a avut curaj sa fuga pana la voi desi vazuse catelusa, data viitoare o voi impinge eu
Anyella,
Tala, merci tare mult pentru descriere Mi-a placut ce ai scris

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Dari total de acord cu ce au scris fetele. Ia un bichon maltez ca sunt fosrte atasati de copii si copiii de ei. Din pacate eu nu il mai am...dupa 11 ani, dar inca imi vin lacrimi in ochi gandindu-ma la primul meu pui, caci pe el mi-am incercat toate sentimentele materne pana a venit Adela.
Nu scriu mai mult caci voi incepe sa plang, dar daca iti ei catel ia-ti un bichon, vei fi super fericita.

Eu nu am avut probleme cu iesitul afara, nici nu tin minte sa fi facut in casa...doar ca la 5 dimineata incepea spectacolul...venea si ma lingea pe mana usor, apoi schinvea usor, si apoi incepea sa latre tot usor...si din ce in ce mai autoritar pana il duceam afara.

Te pup dulce si pe tine si pe Giulia.

Liliana
Poze- martie 2008
Poze 1
Poze 2
Poze 3
Poze 4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

anyella, Tasha e superba, baiatul meu isi doreste enorm exact un catel ca Tasha desi noi mai avem 2 in curte dar talie mare, plus papagal, plus acvariu, plus pisica la bunica asa incat in curand deschidem o minigradina zoo doar spatiu avem suficient.
Problema e ca a smuls promisiunea noastra pentru un "catel mic" si va trebui onorata, are 9 ani si iubeste enorm animalele(defect de familie, tata a fost medic veterinar) iar noi am avut generatii intregi de caini asa ca suntem in tema cu rosul si pipi si etc.
Ne poti recomanda un crescator?

[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

mamagiuliei, tocmai am deschis si eu un subiect in disperarea mea... noi avem curte si face ravagii :)) Am lasat-o luni 30 de minute singura in casa si nu-ti pot spune ce am gasit.
O avem de 3 zile la noi si are 5 luni si jumatate. Rasa Boxer.
Bonei ii este cam teama de orice fel de caine, asa ca se multumeste sa-mi raporteze prin telefon distrugerile, ca sa imi creasca mie tensiunea la servici.
Daca stai la bloc si nu e nimeni cu catelul acasa, nu va fi prea frumos :))

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput