Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Urgent, sfaturi : Bichon Maltese | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Va rog frumos, daca are cineva un catelus Bichon Maltez, sa-mi spuna cum este acest catelus / catelusa, cum se inteleg cu copiii si cat de greu a fost sa-l inveti sa fie curatel.
Se poate tine in apartament ?

Orice informatie este bine-venita, multumesc

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Eu, .Initial credeam ca e un frisee,dar nu cunosteam diversitatea rasei.E tovarasul de joaca ideal pentru copii pentru ca si el e ca un copil.Desi,personal nu sint de acord cu adoptia bichoneilor de familii cu copii sub 14,15 ani poate tu esti exceptia .

De ce spun asta.Pentru ca copiii ii considera jucarii vii si bietii pufuleti sint fragili ca osatura.Cunosc pe cineva care are o fetita de 7 ani si un pui de bichon si stiu ce patimeste catelul ( :.

Ca toate rasele de talie mica e destul de greu sa isi tina vezica.Dar poate fi invatat cu usurinta sa faca pe servetelele speciale sau daca nu ii convin,pe ziar.In baie sau in balcon.

Eu ca adult sint indragostita de rasa.Ah...pina pe la un an sint distrugatori inascuti.Dar cind se uita in ochii tai ,nevinovati,le ierti orice .Eu am o poza la semnatura cu Tash a mea cind era bebel.Cred ca avea maxim doua luni.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Merci de rapuns, moama ce frumoasa eee, si eu as prefera o fetita catel.
L-as lua doar si numai de dragul fie`mi, eu nu ma impac cu animalele, inafara de pesti am frica si oroare de orice alt animal
M-a socat pretul 13 milioane lei vechi, dar mi-a ramas in minte rauuu de tot.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Asta nu e caine ,e bibelou iti spun sigur ca iti trece oroarea : ).Eu eram fan matze dar acum saracele au cazut pe locul doi.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si am mai fost sfatuita sa ma uit de terrier de yorkshire ...
Cred ca am innebunit de tot sau n-am destul de lucru si-asa

Dar numai cand ma gandesc ce s-ar bucura fi`mea ...

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

http://www.justdogbreeds.com/images/breeds/yorkshire-terrier.jpg
E foarte simpatic si iubitor de copii!

Si noi am vrea un catel in viitorul cat de cat apropiat (e visul baietelului meu) . Initial ma gandeam la un Beagle, dar are nevoie de foarte multa miscare si nu garantez ca pot sa-l scot la plimbare de 2 ori pe zi cate 2 ore, plus ca nu este cainele ideal de apartament. In schimb terrierul ar fi OK

Nu stiu cat e de adevarat, dar am tot citit pe siteurile de crescatori ca, la 2 luni cand poti lua cainele (indiferent de rasa), e deja invatat sa se ceara afara ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cris, ce veste buna asta cu iesitul afara
Eu never n-am avut contact cu vreun catel si stiu ca doar cititul nu ar ajunge sa o invat pe viitoarea noastra catelusa
Asta in caz ca nu-mi piere elanul si nebunia

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Daria,
eu am bichon havanez. Se pune?
Il avem de 3 ani, de cand avea Maria 3 ani. Nu pot sa iti spun ce bucurie e pe copil ca are catel. ce invidiata e de ceilalti copii, ce bucurie dimineata cand sare in pat langa ea... E minunat. Plus ca se imunizeaza la maxim, se responsabileaza... in fine e minunat.
Ce trebuie insa sa stii:
1. ai, n-ai chef, il scoti la pipi, indiferent de vreme sau de lene... de 2 ori, dimineata si seara. Si uneori pana isi cauta loc sa faca, pana ia o gura de aer, iti vine sa mori...
2. face pipi pana la un an in casa... really face. Isi marcheaza locurile, trebuie sa cureti cu otet si sa o certi, eventual ii dai la fund cu ziarul sa inteleaga ca e gresit. Eu nu m-am indurat sa o cert, si mirosea, mai ales vara. Pana la urma a trebuit sa luam masuri caci numai de frica invata. Dupa 1 an gata, tine cat e nevoie.
O iubim toti de numa', iar Maria e disperata, e parte din familia ei cand ne enumera, o deseneaza la gradinita daca i se cere sa deseneze familia: mami, tati, babica (adica strabunica - sta cu noi si are grija de maria, si maria de ea), cainele si papagalul. Astia suntem toti.
Daca mai ai intrebari, iti raspund cu drag.
Tragand linie insa, merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Multumesc de raspunsul plin de entuziasm
Eu nu am treaba cu scosul afara dimineata , seara iesim mereu la plimbare indiferent de vreme asta e minimul de problema.
Ar fi buba cu pipi in casa, da` sper sa o rezolvam

Pe mine m-a luat valul, va zic sincer, iar eu cand imi vine ceva in cap, tare greu renunt.
Si momentan doar asta am in ganduri, sa-i fac Giuliei o asemena bucurie de ziua ei, in august



-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Mie asta cu catelul mi-a ramas pe suflet de cand eram mica. Asa imi doream un animal, pisoi, catel, ceva, si ai mei nu au vrut. Si cand Maria si-a dorit catel, noi am zis da... cu toata gura. Momentul cu mirosul de pipilica a fost cel mai rau, dar am scapat si de asta... dupa 1 an... ajunsesem sa intreb si aici pe forum, si la veterinar... toti mi-au zis ca in general atat dureaza obisnuinta. Si noi am lasat-o sa stea si in pat cu noi, si cu Maria, am tratat-o ca pe un copil, nu am tinut-o de "caine de curte".

Nu am regretat decizia, in ciuda tonelor de otet turnate pe mocheta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Un schnauzer pitic nu te-ar interesa? Sunt prietenosi si se joaca cu copiii.

O cunostinta de a mea are de dat un schnauzer pitic, fetita, de 2 ani, culoare sare si piper, foarte iubitoare. Nu e castrata pt ca nu stia daca noul stapan nu va dori pui, dar se poate castra. Nu mai e nevoie sa o inveti sa faca afara.

Stapana are probleme cu articulatiile si nu o mai poate scoate la plimbare, asa ca incearca sa ii gaseasca o familie care sa o iubeasca si sa o ingrijeasca.

Cei de pe eticheta de la Black & White Whisky sunt schnauzeri pitici J.

Uite aici niste poze pe net cum arata un schnauzer pitic sare si piper (nu am poze cu catelusa de care vorbesc):
http://www.flickr.com/photos/devilstar/sets/72157606797936160/

Si nu uita, catelusele au si ele ciclu (cam de 2 ori pe an), asa ca va trebui sa te descurci si cu asta.

Mergi la inceput