Cum se publica o carte (sau o carticica)?

Cum se publica o carte (sau o carticica)? | Autor: relyana

Link direct la acest mesaj

Nu sunt jurnalista, nici scriitoare, sunt un om oarecare, cu alta profesie si fara cunostinte/pile in domeniul scriitoricesc. Se spune ca am ceva talent si imi place sa scriu. O fac extrem de rar, nu mi-am adunat niciodata ideile sau articolele gramada, dar acum o prietena mi-a sugerat sa o fac public - cu pagini, cu coperti, cu drepturi de autor mai ales.

Am cautat pe net cum se face asta. Am gasit o editura care iti publica daca ii place scrierea, are grija de tot, dar iti da 7% din vanzari, daca se vinde - evident. Mie mi s-a parut hotie de-a dreptul, asa ca am trecut peste editura respectiva, nici nu i-am retinut numele.

Intrebarea este: merita sa ma agit? Exista la noi posibilitatea ca cineva sa obtina drepturi de autor pe lucrarile sale si sa le si publice, sa le arunce pe piata? Daca da - cum sa fac asta, de unde obtin cod IBAN (sau ce fel), ce edituri publica necunoscuti etc. etc.?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Parafa de drept de autor o obtii la ORDA (Oficiul Romān Pentru Drepturi de Autor) - www.orda.ro

Depui acolo lucrarea pe un CD si primesti hartia.....

De publicat, e mai complicat....ideea e ca ccc costa si asta indiferent de vanzari....


Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

Sunt multe edituri care-ti pot publica o carte, chiar daca nu le place cum scrii. Iti cer tie banii pntru cheltuielile de tiparire, iti dau ISBN (un cod dat de Biblioteca Nationala a Romaniei) si iti pun tirajul (de obicei cateva sunte de exemplare) in brate sa te descurci cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relyana spune:

Multumesc de informatii. Deci ISBN-ul il da editura, asa inteleg. OK. Pai atunci... macar sa termin de scris, apoi pot lua dreptul de autor, apoi - in functie de cat imi cer... Daca e prea costisitor si fara "studiu de piata" (nu stiu daca se vor vinde, intr-adevar) - ma gandesc ca si internetul e o varianta de publicare, cu sau fara castig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relyana spune:

Inca ceva: ISBN-ul acesta - cand e obligatoriu? Numai cand vrei sa vinzi cartea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

nu e musai sa-ti cumperi dreptul de autor... se poate stabili prin contract cu editura daca drepturile iti apartin tie sau lor sau si si... ISBN-ul este dat oricarei carti care se publica de catre o editura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

dar despre ce scrii? ce domeniu?

Mergi la inceput