cum se gatesc pipotele si inimi

cum se gatesc pipotele si inimi | Autor: ANITA75

Link direct la acest mesaj

fetelor am cumparat niste pipote cu inimi ce mincare pot face in afara de ciulama

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Eu le prepar asa : curat un morcov, telina, ceapa, eventual ardei gras, o radacina de patrunjel (ce legume am in casa),taiate marunt, marunt, le calesc si adaug inimile si pipotele bine spalate si curatate. (pipotele taiate in 3 si eventual fierte putin ) . Acopar cratita cu un capac si din cand in cand adaug apa. La sfarsit sare, piper macinat si piper boabe .(Legumele se topesc si devin un sosulet) . Se poate pune si patrunjel verde.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

Eu asa: spal bine organele in cauza, le pun la fiert vreo ora jumate, la foc mic. Pt mine e esential sa fie moi ca sa le manince plodul. Intre timp, pun vreo doua cepe medii la calit in apa si ulei, cam 15 minute, sa se topeasca si calculez timpul sa fie gata cam cind a trecut o ora jumate de fiert la inimi si pipote. Apoi strecor carnea si o spal sub un jet de apa cit mai calda de la robinet si le pun peste ceapa cu sare, putin piper, eventual o frunza, doua de dafin. DUpa ce dau in citeva clocote, adaug niste suc de rosii si apoi putina faina subtiata cu apa sa ingroase sosul, le mai las sa dea inciteva clocote, amestecind, apoi adaug niste patrunjel si gata. Merge bine cu mamaliguta, orez sau cu piine proaspata si muraturi. Mmmm!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

eu le fac ori macarica cu fasole pastai, ori cu mazare (fierb intai pipote+ inimi+ ceapa si apoi adaug restul: morcov, ardei, mazare/ fasole, la final suc de rosii sau rosii tocate si marar/ patrunjel)

ori le fac pilaf de orez... tot asa intai inabus bine pipotele si inimile cu ceapa si morcov, cand sunt fierte pun orezul si apa sau supa de carne, le fierb cat e necesar ca sa fie orezul patruns + sare/ piper si marar/ patrunjel

la copiii le plac foarte mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Din organe de pui fac si drob!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrieladum spune:

Reteta cu bulion ceapa, si calite acolo, este ca un fel de ostropel nu? adica doar un sos cu inimi si pipote...? se mananca cu piure prespun. sau cu alta garnitura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

Da, iese ca un ostropel dar de la faina sosul se face mai grosut. Eu le pun linga orez, piure sau mamaliguta. Si musai niste muraturi reci, ca sa se imbine gustul acrisor cu cel dulceag, al cepei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mika12 spune:

Pipotele, inimile si ficateii de pui ii prepar cam la fel ca si catalina dar le amestec atunci cand s-au racit un pic cu o salata verde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Innabusite cu mult usturoi,alaturi o mamaligutza "usor curgatoare"si un castronel de brinza cu smintina!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Buna fetelor,

Eu din pipotele si inimioare fac o ciorbita care e foarte usoara si gustoasa, iar spre final (cand e aproape gata ), ii fac si niste galusti de gris.
Sunt delicioase, iar copii o mananca cu multa placere.
POFTA BUNA

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

SoriLea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

Merci fetelor, sunte-ti foarte promte cu raspunsuri am facut si eu ca un ostropel si a iesit fff bun, eu nu pun faina de obicei la mancare se ingroasa bine si fara faina ,faina nu prea e buna la stomac

Mergi la inceput