Bunele maniere... in parc

Bunele maniere... in parc | Autor: ruxandraru

Link direct la acest mesaj

Va propun sa facem o lista de reguli/sugestii despre lucrurile pe care ne ar placea sa le respectam cu totii atunci cind iesim cu copiii in parc. Sint sigura ca si voi ati trait destul care v au lasat cu gurile cascate sau cu un rictus nervos si poate asa vom invata sa ne impacam mai bine in spatiul pe care, vrem nu vrem, il impartim in parc. Si noi, si copiii nostri. Numai ca daca ei sint mici si tembelici si au voie sa greseasca pt ca au timp sa invete, la noi, cei mari, situatia e un pic altfel!
As incepe cu:

Intreaba ma daca puiul meu poate minca alune inainte sa i dai, ar putea fi alergic.

Daca copilul tau a luat jucaria alui meu si al meu incepe sa urle dupa ea, intervin o si da i o inapoi, chiar daca asta inseamna sa urle al tau. Oricit de neplacut ar fi!

Daca eu imi pedepsesc copilul si il izolez pt doua minute pe o banca, te rog nu te repezi sa il consolezi! Stiu eu ce stiu.

Daca vezi o bona care maltrateaza un copil si apoi ii intilnesti in parc mama, spune i ce ai vazut, chiar cu pretul de a te baga in treburile altora. Eu una as prefera sa stiu!

Daca vii cu catelul in parc, stringe i caca si pune l la gunoi. Te rog! Si eu fac asta, iar daca tu nu o faci, probabil dupa un timp o sa renunt si eu pt ca simt ca e inutil.

Daca fumezi, cum fumez si eu, te rog retrage te la citiva pasi de locul in care sint concentrati copiii si arunca mucul la un cos de gunoi sau intr o scrumiera improvizata.

Daca vezi ca puiul meu a facut pisu pe el, te rog nu l umili dindu l exemplu negativ in gura mare ca sa ii dai o lectie copilului tau.

Te rog nu mai ameninta cu voce tare cu bau bau. Daca tu vrei sa l instaurezi, e decizia ta. Eu as prefera sa nu, si am de dat o multime de explicatii.

O sa mai scriu... Da va rog scrieti si voi. Sigur am facut si eu lucruri care au deranjat, fara sa mi dau seama si in felul asta poate ne facem viata mai usora.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

O, asta e mare durere, civilizatia in parc: coji de seminte si tot felul de ambalaje aruncate pe jos, numai bune de cules de copilasii nostri, servetele umede folosite uneori chiar la schimbatul scutecului aruncate si ele peste tot, copii mai maricei pusi sa faca pipi sau altele la trei pasi de locul unde ceilalti se joaca la nisip, cred ca toate acestea ar putea sa dispara daca pe cei care le fac i-ar deranja cat ma supara pe mine. Jumatate din timpul petrecut in parc mi-l consum ducand gunoaiele, pe care fiul meu le aduna constiincios, la locul cuvenitCOSUL DE GUNOI inutila inventie a zilelor noastre.
Si cu fumatul, nu stiu ce sa zic, poate in locul in care se retrage fumatorul este un bunic astmatic, sau o mamica graviduta, sau pur si simplu cineva care nu vrea sa inspire fumul. Recunosc, eu sunt nefumatoare, iar pt mine asta ar fi lumea ideala.
Ar mai fi multe de zis, dar s-au tot zis si din pacate, cel putin in parcurile unde merg eu (sect.3) nu prea se vad schimbari!

catalina, mama Antoniei 07.04.2000 si a lui David-Luca zis Luki/Oaca -1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Am deschis laptopul ca sa deschid un subiect privind fumatul la locurile de joaca din parc...
Pe mine ma deranjeaza cand sunt in parc pe la un loc de joaca cu topogane, leagane si nisip, si stau si eu ca amarata cu un ochi la caruciorul lasat langa o banca si copilul care se cocoata pe topogan si cand il conving cu chiu cu vai sa nu se mai dea si si sa se joace in nisip, hop, pe aceeasi banca doua cumetre isi aprinsesera tigarile, of course ca la comentariile mele mi s-a spus sa ma plimb in alta parte cu carucioru ca e parcul mare;
Si ma mai deranjeaza cand unui copil de 4 ani, altul de 6 ani i se adreseaza cu hai si sterge-o de aici, iar mama acestuia imi spune ca fiisu a fost primul acolo si ca sa nu ii invat copilu sa se joace cu mucosii (eu in prima faza am fost impaciuitoare si m-am dus la baiatul de 6 ani ca sa ii spun ca si baiatul meu are 4 ani si sa se joace frumos impreuna)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

M-ati prins gata furioasa.
Eram in parc si o mama s-a indepartat de copilul ei ca sa pufaie langa alti copii;o mama si-a luat de acolo copilul si a spus, asa la modul general, ca este nesimtire sa fumezi in preajma unor copii.
Cine credeti ca si-a dat in petec, cucoana fumatoare in cauza ;
De ce este ea facuta nesimtita,desi nu fusese indicata? Asta este insulta si a chemat gardianul.
Am asistat oripilata la dialogul surzilor unde gardianul, in lipsa unui temei legal, spunea ca nu au decat sa se reclame reciproc.
Pai daca indraznea sa pufaie in nasul copiilor mei zau ca ieseau scantei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

are rost sa mai deschis subiectul caciulilor??
va rog sa nu ma mai intrebati daca puiului meu nu ii ingheata urechile neavand caciula, la 20, sau mai mult, de grade!!eu nu intreb daca nu a transpirat copilul dvs cu caciula de lana si cele 3 bluze!..

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Kita sper sa nu te superi pe mine dar .... daca baietelul de 6 ani nu vroia sa se joace cu al tau de 4 ... nu prea ai ce face.
Fi-mea nu se joaca cu copii mai mici ca ea. Nu are expresia cu "sterge-o" (nu o cunoaste adica) dar ... daca se apropie un "pitic" de ea si prietena ei il gonesc (pe pitic adica) pentru ca le strica joaca.
Iar mie nu mi-ar conveni sa se bage mama "piticului" pentru a o obliga (de parca ar putea) pe fi-mea sa se joace cu copilul ei.
Sper ca nu te-ai suparat, gandeste-te daca tie ti-ar place ca o alta mamica cu un pitic de 2 ani sa-l oblige pe baietelul tau sa se joace cu piticul ei.



Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Luny - cu asta sa te obisnuiesti O vei auzi de multe ori, in diverse variante Fi-mea iese acum in bluza cu maneca scurta (dupa ora 18 punem o geaca) ... si se mira lumea ca "nu-i e frig?" desi fi-mea e suficient de mare ca sa se imbrace singura, nu numai sa stie si singura daca ii e frig sau cald
Eu faza asta n-o consider impolitete, e doar o intrebare, de altfel politicoasa. Poti sa raspunzi "Nu, nu ii ingheata urechile, dvs v-au inghetat?"

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Sorana, nu ma obisnuiesc si nu o consider politete sau nu,doar o intrevare agasanta si fara rost, si nici nu simt nevoia sa fac schimb de amabilitati non stop pe tema asta, ca am obosit, ajung sa ma fac ca nu aud...

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Ohooo...ce-mi place subiectul!

1.Va rog frumos sa nu-i mai dati copilului meu PUFULETI,CIOCOLATA ETC indieferent daca cere sau nu!Inainte de toate intrebati-ma pe mine daca mananca sau nu, daca mananca cu mainile murdare din nisip etc, etc

2. Va rog sa nu umblati in geanta copilului pentru a va servi cu servetele umede...chiar daca suntem "amice" de parc este necivilizat sa umbli in geanta omului sau chiar si in geanta copilului.

3. Va rog sa va admonestati copiii care se urca cu picioarele pe tobogan (pe partea opusa cursului normal de coborare)...eu mi-am invata copilul sa nu se aseze in nisip, dar pleaca murdar pe haine de la jegul pantofilor copiilor vostri!

4.Va rog sa va supravegheati copii atunci cand veniti cu ei in parc. Nu sunt obligata sa alerg tot parcul pentru a recupera tricicleta copilului meu, doar pentru ca al vostru a "poftit" la ea si a plecat si nu a mai venit inapoi.

5. Insist ca atunci cand lasati un copil mic sau un copil ceva mai marisor in preajma unui copil mic, care nu stie sa se fereasca sa nu-i lasati in mana bete si ciomage rupte din copaci....am si acum vanatai pe picioare de la ultimul bat cu care era sa fie altoita fi-mea de catre un copil de 5 ani in fata caruia m-am bagat...in timp ce bona statea calma pe banca si privea argumentand ca copilul este cam "handicapat". Daca stiti ca este violent, handicapat sau orice altceva....supravegheati-l stand langa el nu la 10 metri distanta!

6. Va rog frumos sa intelegeti ca fiecare copil are ritmul lui propriu de dezvoltare si ca aparentele pot fi inselatoare- ba chiar la un moment dat va puteti pune singuri in situatii penibile! Nu pot uita nici in ziua de azi cum am fost "admonestata" de niste mamici ca nu mi-am dus copilul la doctor pana in acel moment ca nu vorbeste......fi-mea avea 1 an si 2 luni si era cu un cap mai inalta decat copiii lor de un an si 8, respectiv 9 luni....penibil a fost cand au aflat varsta copilului meu si au cazut in extrema cealalta...ca ai lor erau prea scunzi!
Ar mai fi si altele...mi-aduc aminte si scriu!


Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

ruxandraru

Eu nu am avut copii cand locuiam in romania si nu stiu cum este in parcul pentru copii,pot sa-ti spun cum este aici.

In toate parcurile lumea se respecta reciproc,mu am vazut niciodata sa se fumeze ,odata o doamna a venit la mine si m-a intrebat daca poate sa-i dea pitica-i mele o capsuna,m-a uimit dar pe urma am inteles de ce .
Nu am vazut niciodata resturi fiziologice de caine si nici de pisici in prcul pentru copii.
In fiiecare parc exista un program de joaca,de la 8am pana la 12pm , de la 1pm pana la 3 pm este pauza de siesta iar de la 3 pana la 8pm copii pot zburda in libertate,dupa aceasta ora sa ma pici cu ceara daca am vazut vreodata vreun copil in parc,niciunul.

Cateodata imi spun ca germania este asa de plictisitor ,totul este perfect,oamenii sunt prea civilizati,dar pentru nimic in lume nu mi-as dori sa-mi las copilul sa se joace intr-un par unde nu este lume civilizata

Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

aici ar fi multe de spus

1. nu striga dupa copilul tau care e in cealalta parte a parcului postandu-te chiar langa caruciorul bebelusului meu care doarme. (am patit-o de cateva ori, desi parintii respectivi n stateau cu mine pe banca, veneau fix pana langa carucior si incepeau sa urle)

2. nu-mi mai zice vai ce copil urias, vai ce imens e. asta este - al meu e mai mare, ce sa-i fac, sa nu-i dau de mancare?

3. daca vezi ca stau pe o banca si citesc nu veni sa ma intrebi ce-i dau sa manance, la ce doctor merge, etc. mai ales ca nu ne cunoastem.

4. ajuta-ma sa-ti opresc copilul venit de la groapa de nisip sa puna mana pe bebeul meu. stiu ca-i fascineaza pe cei de vreo 2 ani bebelusii, se poate uita cat vrea la el, da sa nu puna mana.

5. (asta ma doare tare) nu mai mutati bancile pe iarba. eu cu caruciorul nu pot ajunge la ele si acuma mai am doar vreo 3 pe care pot sta, restul toate sunt in mijlocul ierbii la umbra. sau daca ai mutat-o cand ai venit in parc, cand pleci pune-o la locul ei.

6. nu mai asculta muzica la mobil la maxim.

7. nu-mi da sfaturi gratuite. nu, nu ii dau puiului nici supa de la noi, nici sucuri, nici pufuleti. nu ii e pofta. da, mi-l cresc dupa carte. nu ma intereseaza ca ai tai la 6 luni mancau orice din casa chiar daca acuma-s mari.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput