Vigantol si Vigantoletten retrase de pe piata

Vigantol si Vigantoletten retrase de pe piata | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

Merck KGaA a retras de pe piata toate loturile de Vigantol Oil precum si cateva loturi din Vigantoletten 100 si 500.
pentru Vigantol Oil problema este neconcordanta inscriptiei de pe ambalaj cu reglementarile in vigoare.
pentru Vigantoletten 1000 au fost retrase loturile: 3937401 (exp. 04.09); 5048601 (exp. 08.09); 5098701 (exp. 11.09); 5154001 (exp. 01.10); 5171802 (exp. 01.10); 5209002 (exp. 02.10); 5293902 (exp. 05.10)
iar pentru Vigantoletten 500: 3967302 (exp. 06.09); 3967403 (exp. 08.09); 5047803 (exp. 08.09); 5098503 (exp. 11.09); 5098506 (exp. 11.09); 5153902 (exp. 01.10); 5208404 (exp. 02.10); 5293202 (exp. 04.10)
toate datorita unor probleme de stabilitate la substanta activa, loturile de mai sus sunt retrase si distruse.

ca inlocuitor pe moment se poate folosit Vitamina D3 - producator Biofarm (sub forma de picaturi) 18.000 UI/ml.


Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

roxana, eu saptamana trecuta am cumparat 2 flacoane de vigantol, le-am gasit cu greu la o farmacie. i le dau lui carol sau cumpar biofarm?

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

si eu caut de 2 sapt. vigantol si mi s-a zis ca nu au in depozite..



www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank"> my page

Cristina si Alessia Stefana
Paste 2009
Hainute pe comanda

Shopping pt.copii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003

roxana, eu saptamana trecuta am cumparat 2 flacoane de vigantol, le-am gasit cu greu la o farmacie. i le dau lui carol sau cumpar biofarm?

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/



din comunicatul oficial nu se spune ca vigantol-ul ar avea probleme. asa ca il poti folosi in termenul de garantie.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Chiar nu-mi place ce va urma! Se va crea o dezordine...
Parca a mai retras firma in urma cu cativa ani cateva loturi, atunci era vb de Flourvigantoletten parca ?!!
Produsul biofarm se gaseste?


Crixia mami de Alexia ( 2003) & +22 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Crix, da, se gaseste.

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu le dau zilnic vigantolete amandurora.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta15 spune:

hmmm..nici eu nu am gasit vigantol la nici o farmacie si am luat vit D3. chiar ma miram cum de nu are pe nicaieri..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Si eu caut de cateva zile Vigantol si nu gasesc nicaieri. Farmacistele imi spuneau ca nu se gaseste in depozite, nu ca s/a retras dupa piata. Problema cu stabilitatea vit D se stia mai demult. Ei schimbam Vigantolul la o luna cel tarziu * la sfatul tuturor medicilor pediatrii la care am fost*. Voi lua si eu pivaturile de la Biofarm. Stiti cumva cat costa?
Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

eu am cumparat ieri picaturi D3, costa 4 RON flaconul, dar problema este ca in prospect nu e mentionat clar cate unitati (UI) are o picatura.

de remarcat, insa, precizarea ca produsul trebuie folosit in max 20 zile de la prima desigilare a flaconului, acest lucru nu era mentionat in prospectul de la vigantol.

in concluzie, va rog sa-mi spuneti (daca stiti) cum este corect pana la urma sa folosim vigantolul, adica durata maxima de la prima desigilare a flaconului.

auzisem si eu ca maxim o luna, pediatra insa nu ne-a precizat nimic in acest sens...

recunosc ca am folosit picaturile de vigantol pe o perioada mai mare de o luna de la desigilarea flaconului, sa fie oare asta cauza pentru care pediatra sustine ca fetita mea (1 an si 10 luni) are o usoara tendinta spre rahitism ? (respectiv are in "capul pieptului", acolo unde se termina coastele, o mica formatiune mobila cu consistenta sa zicem gelatinoasa, se pare ca procesul de asimilare si fixare a calciului nu se desfasoara cum ar trebui, cu toate ca bea lapte, mananca branzica si iaurt).

sa inteleg ca din acest motiv administrarea de vigantol din flaconul desigilat de prea mult timp nu-si mai face efectul ?!? cu prima ocazie o voi intreba pe pediatra despre acest aspect, dar pana atunci astept raspunsurile voastre, bazate pe recomandari facute de medici, nu pe zvonuri...

multumesc !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami2003 spune:

Mie medicul de fam imi da in fiecare luna reteta gratuita pt vigantol si mi-a spus sa nu il folosesc mai mult de 1 luna din cauza instabilitatii si sa nu il tin decat in cutie. Si la primul copil, acum 6 ani tot asa primeam si aveam alt medic de familie. Cred ca din comoditate unii medici de fam nu dau aceste retete.Eu sapt trecuta am luat vigantolul gratuit in Bucuresti.

Mergi la inceput