Acnee la 32 de ani?

Acnee la 32 de ani? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Am o problema. AM un copil, am 32 de ani. De vreo cateva luni m-am umplut de coshuri. Am pe fatza, spate, gat. Initial imi apareau doar inainte sa imi vina ciclul, acum le am tot timpul. Probleme cu acneea am avut si eu, ca tot omul, prin liceu. Acum nu-s ce am. E normala o problema de genul asta la varsta asta? Anticonceptionale nu iau, ca nu ma simt prea grozav de la ele. E drept, ca de vreo cateva luni am ceva dereglari menstruale, adica imi vine la diferenta de plus/minus 2-3 zile si ma tine mult (curge f putin, dar tine multe zile). Ar putea avea legatura cu asta? La ce medic ar trebui sa merg pentru porblema asta, la ginecolog (am programare pt saptamana viitoare), la endocrinolog sau la dermatolog? Si ce leacuri babesti/creme/trucuri exista sa mai scap de ele? Am ajuns sa nu mai ies din casa fara un strat consistent de fond de ten, desi pana la varsta asta nu am folosit asa ceva.Multumesc!Poze:
http://good-times.webshots.com/album/563179628WAusaK
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

eu am 39 de ani si tot ma lupt cu ele...

mie mi s-a pus diagnosticul de chisturi ovariene (confirmare ecografica), plus ca de vreo 2-3 ani am un mic nodul fibromatos pe care deocamdata il tin sub observatie (eco la 6 luni). cu toatea acestea, am reusit sa raman insarcinata din prima incercare, sarcina a decurs fara probleme, am nascut prin cezariana; iar pe perioada sarcinii mi s-a curatat foarte frumos tenul...

dereglari menstruale am inceput si eu sa am de aprox 4 luni, cam la fel cu ale tale, la care pot sa adaug mici probleme cu sanii (jena, intepaturi, mici noduli care apar si dispar in functie de perioada inainte/dupa CM) - mi-am facut si ecografie si mamografie, totul e normal; o sa-mi fac timp si pentru o sonoelastografie si analize hormonale, ca sa stau linistita, sunt atatea cazuri dramatice in ultimul timp in jurul nostru...

la ginecolog ar fi bine sa mergi pentru o ecografie, sa elimini sau sa confirmi posibilitatea de a avea chisturi ovariene sau alte probleme (nodul/fibrom uterin)

ca dermatolog ti-o recomand cu toata increderea pe Mihaela Leventer de la Dermastyle, este printre cei mai buni medici dermatologi din tara; e cam scump, dar merita; insa mergi la ea dupa ce ai un raspuns de la ginecolog. mie mi-a prescris tratament cu anticonceptionale Diane 35 + supliment seleniu+zinc + o solutie externa (zynerit parca ?); cu toate ca am avut rezultate rapide si foarte bune, nu am continuat tratamentul deoarece aveam efecte secundare (sani mariti si durerosi, stare de nervozitate, cateva kg in plus)

tratamente externe : ajuta mastile cu argila daca ai tenul gras, mai poti lua suplimente cu seleniu si zinc, sunt foarte bune pentru sanatatea pielii, parului si unghiilor (ar trebui sa le iei cam 3 luni pentru rezultate vizibile si de durata); fond de ten incearca sa folosesti din acela "oil free" sau non-comedogenic (exista la rimmel, nu stiu daca si la alte marci au asa ceva...);

iar ca mic truc de machiaj : inainte de a folosi fond de ten, acopera cosurile/petele cu un corector verde, apoi aplici corector/fond de ten (secretul este urmatorul : verde aplicat peste nuanta rosietica/maronie a petelor/cosurilor da o nuanta gri, care este mult mai usor de neutralizat cu corector sau fond de ten)

problema mea acum o reprezinta semnele ramase de la acnee, pe masura ce trece timpul si pielea isi pierde elasticitatea si stralucirea, se vad din ce in ce mai mult acele "gropite", mi-e cam teama sa incerc un peeling chimic, iar dermabraziunea se pare ca nu da rezultate decat in cazul urmelor/petelor micute...


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Si eu am avut acum la 34 de ani, forma nodulo-chistica. Eu am refuzat anticonceptionalele (ironia soartei, acum le iau pt altceva) si antibioticele si am tratat-o strict local cu Brevoxyl. Si a mers de minune.

Ma spalam cu un gel de fata pt ten cu acnee, de la Avene, dadeam cu Brevoxyl si cand mi se parea prea uscat, ma dadeam dupa 1/2 ora cu crema hidrantanta adjuvanta in tratamentul acneei, tot de la Avene. Cam intr-o luna si ceva am scapat.

Si acum ma dau ce Brevoxyl pe cosurile ocazionale care mai apar si in 2 zile am scapat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Da, acneea poate aparea chiar si la varsta ta. In primul rand trebuie sa afli cauza. Eu as spune sa faci un exudat faringian si unul nazal, sa mergi si la ginecolog, si la dermatolog, si la endocrinolog . Apoi, in functie de rezultatele analizelor si discutiile cu medicul, urmezi o schema de tratament.

Un tratament cosmetic de curatire ar fi ok.

...si musai sa folosesti produse specifice tenului acneic, de preferinta dermatocosmeticele, care sunt non-alergene, non-comedogene, sebo-regulatoare etc etc. A, si fondul de ten ar fi bine sa fie tot dermatocosmetic, poate iti e bun cel de la Vichy, Norma Teint, sebum control. Demachierea sa fie temeinica, apoi poti da cu o lotiune antiacneica, dupa care poti pune crema de zi. Nu folosi crema de noapte.

Cam atat imi aduc aminte...inca ceva: mai poti pune cate-o masca astringenta "din cand in gand"

Editez ca am uitat sa zic de dieta: cat mai sanatoasa, sucuri multe naturale, fara prajeli si dulciuri, fara alcool, tutun si cafea. Sanatateeeee multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Welcome in za clab , ca sa facem haz de necaz...si eu ma confrunt de cateva luni cu asa ceva. Si tocmai ce am facut 40j de ani Am avut putin in timpul adolescentei, apoi nici o astfel de problema pina mai acum cateva luni, de cand am inceput sa am ca si voi, niste dereglari de ciclu (tine vreo 10-12 zile - din care doar 2-3 e normal, in rest doar de enervat si consumat cate un tampon din ala subtirel pe zi, ca mai mult nu am ce face). Dereglarile le studiez inca, sper sa le dau de cap cat de curand, am fost la ginecologi si aparent (dupa echo, colposcopie, paps si controale) se pare ca nu ar fi nici un motiv. Insa am avut si niste problemute pe fond psihic si poate de-atunci oi fi facut vreo dereglara, mama ma-sii Ca eu tind sa cred ca totul e hormonal, ca si la voi probabil, avand in vedere si cosurile astea nebune care imi apar cand mi-e lumea mai draga si fara nici un motiv!

Eu mi-am cumparat din Ro, de la Plafar, o solutie alcoolica din plante, care e contra acneei si punctelor negre si tamponez cu ea, si apoi dau cu o crema cu ihtiol care vad ca ajuta super bine. Ma luptam de 10 zile cu unele si dupa 2-3 zile de crema dintr-asta au cam disparut de tot.




Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

Am avut putin in timpul adolescentei, apoi nici o astfel de problema pina mai acum cateva luni, de cand am inceput sa am ca si voi, niste dereglari de ciclu (tine vreo 10-12 zile - din care doar 2-3 e normal, in rest doar de enervat si consumat cate un tampon din ala subtirel pe zi, ca mai mult nu am ce face).
Exact asa e si la mine, ma tine in total cam o saptamana si jumate si tot cu tampoane zilnice umblu si eu. Mai rau e ca spui ca aparent totul e ok... Chisturi e f posibil sa am si eu, am mai avut si in trecut, si in plus mai am si niste dureri cam ciudate in partea stanga. O sa vad ce zice medicul. Ideea de anticonceptionale nu-mi place deloc, pentru ca prin vara-toamna am de gand sa raman din nou insarcinata - de fapt sa vedem daca s-o putea.Cremele de care ziceti voi, gen Brevoxyl (de fapt e crema?) le recomanda dermatologul (?) dupa un control strict, sau as putea sa le incerc si eu, sa mai rezolv din problema pana ajung la medic?Iar legat de batonul corector verde, am mai auzit de el, dar cum cer (si de fapt unde il gasesc), chiar baton corector verde? Si chiar e verde, sau e o metafora asta? Fond de ten nu am luat pentru ten cu probleme, dar cred ca ar fi cazul, pentru ca vad ca se ingroasa gluma. Cele de care spuneati voi, banuiesc ca doar in farmacii le gasesc, nu? Multumesc pentru raspunsuri si daca mai aveti sugestii le astept cu mare interes.Poze:
http://good-times.webshots.com/album/563179628WAusaK
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Gasesti Brevoxyl in farmacie si se elibereaza fara reteta. E si ieftin, vrei 30 RON. Eu l-am luat de capul meu, ca dupa cum am mai zis, dr era de alta parere... Spre deosebire de Zineryt, de ex, nu are antibiotic si nu da dependenta. Trebuie sa ai grija cand dai cu el sa incepi sa dai cate putin, pt ca unele persoane il tolereaza mai greu, se irita, le ustura, le mananca. Eu am dat cate putin, apoi ceva mai abundent si nu am avut probleme (m-a piscat cate putin de tot), dar am folosit si crema hidratanta de la Avene speciala pt tratamentele de acnee: Avene Clean AC.

De asemenea, am avut Cleanance gel de curatare, creion corector verde/bej si fond de ten toate de la Avene. Insa fondul de ten il folosesc acum f putin, dupa ce ma dau ce el 2-3 zile, fac cosuri. Cannd aveam problema aceea insa, nu as fi putut iesi din casa fara fond de ten. Acum folosesc numai pudra minerala de la everdyday minerals si sunt f OK.

Gasesti totul la farmacie, eu am luat de la sensiblu ca aia au de obicei de toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Eu folosesc pe post de fond de ten o pudra din cele 2 in 1, de la Max Factor care, daca o aplici cu buretele umed, se aseaza ca un fond de ten pe fatza si ia aspect uscat de pudra. Ca atare, ma ajuta chiar in momentele cand am cosuri pt ca le mai si usuca. Si eu dau intai cu baton corector verde (eu am cumparat de la The Body Shop, contine si esenta arbore de ceai verde, parca) si apoi umezesc bine buretele de la pudra si aplic peste fata (tine si mult).




Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milkbaby spune:


si eu ma lupt cu acneea - am vizitat dermatologul care mi-a facut trimitere si spre ginecologie pentru un control al ovarelor
mie mi-a prescris doua unguente - dimineata Brezac pe baza de benzoat iar seara Differin - inca nu am observat nici o ameliorare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

Citat:
citat din mesajul lui Milkbaby


si eu ma lupt cu acneea - am vizitat dermatologul care mi-a facut trimitere si spre ginecologie pentru un control al ovarelor
mie mi-a prescris doua unguente - dimineata Brezac pe baza de benzoat iar seara Differin - inca nu am observat nici o ameliorare


De unde ti-ai luat differin,in Romania nu se gaseste.
Si eu am fost la dermatolog,dupa ce le-am incercat pe toate din tara.Mi-a recomandat control ginec.(a iesit OK),si un profil hormonal,pe care sa-l fac in ziua 21-inca nu l-am facut.
Mi-a spus sa incerc cu differin,dar nu l-am gasit in tara.
Ptr. fetele din America:ce parere au de produsele dermatologilor americani(Murad,DDF,PeterThomas Roth)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milkbaby spune:


Differin-ul l-am primit si eu din afara - insa nu ma pot pronunta daca e bun sau nu - il folosesc de scurt timp
am mai incercat setul de la Proactiv dar in cazul meu nu a dat rezultate

Mergi la inceput