activitati pentru copii (2-3 ani)

activitati pentru copii (2-3 ani) | Autor: conchita

Link direct la acest mesaj

mamicilor, aveti experiente, idei si linkuri cu jocuri si activitati pentru varsta de 2-3 ani, va rog mult? nu ma intereseaza artizanatele/crafts in mod special, despre asta am gasit o gramada de info, ci pur si simplu modalitati de petrecere a timpului cu un copil - interactiv cu parintii -, altele decat mersul in parc, etc.

ML mi-a dat o idee la alt subiect sa tzopaim pe bubble wrap, am comis-o si ne-am distrat grozav, multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Eu stiu un link: www.poissonrouge.com

Despre activitati, eu iti zic ce facem noi in casa:

1. construim castele si diverse din lego
2. rezolvam diverse puzzle-uri pt copii de varsta lui, de regula avand ca material lemnul.
3. are multe masini si facem parcari, imaginam scenarii despre cum se accidenteaza masinile, cum e in trafic..
4. citim din reviste pt prescolari si ii explic multe chestii...lui ii plac
5. are carioci pe baza de apa asa ca il las sa si mazgleasca pe foi la masuta lui, indicandu-i sa fac nu stiu ce animal sau pasare. mai apoi il motivez agatandu-le de frigider

La mai toate activitatile unui copil de 2-3 ani trebuie sa te implici altfel se plictiseste. Eu mai am inca unul mai mic..cand ii am pe amandoi acasa nimeni nu se plictiseste

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Super subiect, si eu ma gandeam la un mom dat sa deschid unul.
tare m-am plictisit de mersul la parc.

Mie, care is o putoare, cel mai mult imi place jocul asta :)
-eu intinsa pe jos sau in pat si ea (2 ani si 3 luni) ma doftoreste. Are un set de scule, mai improvizam cu tampoane de vata sau ce gasim prin casa.
Imi da sa mananc imi pregateste si cate un sanvich de jucarie, ma pune la nani, imi mai baga cate un biberon in gura.
E super ca pt mine e relaxant, ca o terapie, mor de dragu' ei cand o vad ce in serios isi ia rolul de asistenta. Si vorbim mult in timpul asta. Sau cantam.
Eu mereu improvizez melodii.

Sau: o stropeala cu furtunul afara, desenat cu creta impreuna cercuri careuri, desenat numerele si apoi tzopaiat in ele, facut baloane de sapun si fugit dupa ele sa le prinda.
Ne jucam cu alauat de paine. Fac baie cu ea si ne prostim.
A mea nu prea are rabdare la carti, mai mult inainte de culcare.
Se plictiseste tare repede. Pictatul, acuarelele sunt la ordinea zilei. Gradinarit, i-am luat scule de marimea ei pt gradinarit, ma ajuta la cules frunze, udat flori.

saptamanal o duc la Borders sau Barnes & Noble la sectia de copii, imi place mult ca este story time, le da sa coloreze, nu prea sta ea atenta la povesti o intereseaza mai mult copiii, dar acolo e mult mai atenta la carti decat acasa, si nici nu cheltui o gramada pe carti.

Pe unde mai iesiti cu ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

frumos.
de la tine, Roxana, am retinut jocul cu masinutele si lectiile de trafic, excelent, multumesc. Mindy, jocul de-a asistenta e super de super, s-a bifat. restul le facem deja pe toate, dar de la o vreme ma simt total lipsita de imaginatie, am senzatia ca le tot repet, dar poate ca nu e nimic rau in asta. azi ne-am jucat cu furtunul afara in gradina dupa ce am plivit.

Mindy, intrebai unde mergem - dimineata la story time la librarie, o sa verific si la B&N, nu mi-a dat prin cap, dupa aia in parc, pranzul, nani o ora (in ultima vreme nu prea). o zi pe saptamana merge la clasa de dans, alta la inot...in principiu, diminetile sunt asigurate cu activitati. de la pranz incolo...sunt muuulte ore si vad ca incepe sa se plictiseasca repede de un joc si ma tot gandesc sa vin cu ceva nou si am creierul pe moatze.

avem un muzeu mic aici in "sat" cu un parculet unde-i place mult sa mergem, normal ca ne-am dus la toate parcurile posibile din zona, in uichend e programata plaja, sambata dimineata e zoo sau wild animal park, o gradina botanica din apropiere, drumetii pe munte, playdates cu alti copii (asta cam rar, suntem nou-venite in zona) etc. seara avem o ora-doua de parc. sonia e ok cu cititul, citim mult, ii place. sta si cate doua-trei ore sa picteze sau sa deseneze, prestam si lego, avem tea party cu papusile, mai construim una-alta din foam sau alte materiale. nebunia mare e cu cutiile de carton, facem cetati sau sarim de pe una pe alta. cantam, dansam, astea uzuale le facem.

la jocuri nu ma duce pe mine imaginatia in ultima vreme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Da, la B&N le place si alor mei. Inclusiv la Library, isi aleg singuri carticele si se aseaza pe jos sa le rafoiasca.. Vorbesc si de fetita de 3 ani.

A mea nu prea are activitati preferate pentru ca se joaca tot timpul cu cei mari- suntem multi
Dar ce le place fetelor cel mai mult e sa se joace cu mici figurine- avem animale domestice si animale salbatice, poney, fructe, mici farfuriute si ceainice, teapot.
Le-am luat un castel mic cu 5 bebelusi, 5 carucioare, 5 scaunele, 5 patuturi, etc- o sursa inepuizabila de joaca.
Cand se plictisesc, il strang si ii lasa sa doarma.
Nu cred ca te poti plictisi cu un copil, poate doar cand e obosit si nu vrea sa coopereze, sunt atat de multe jocuri simple pe care ei le indragesc:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Macrina
Nu cred ca te poti plictisi cu un copil, poate doar cand e obosit si nu vrea sa coopereze, sunt atat de multe jocuri simple pe care ei le indragesc:)


pai zi-le care-s alea :-)), ca nu de jucarii ducem lipsa si nu despre jocuri cu jucarii intrebam. as vrea idei de jocuri impreuna cu parintii, uite de exemplu noi ne alergam de-a v-ati ascunselea de cand a inceput sa mearga. nu am zis ca ma plictisesc cu ea, ci ca ea da semne ca se plictiseste de aceleasi jocuri. pentru ca, din pacate, am cazut in capcana ca multi alti parinti si am umplut casa de jucarii, care decat ca nu-s suficiente, ca nu vreau sa fiu inlocuita de papusi deocamdata...

am mai gasit unul acum pe net: desenezi niste talpi sau sageti pe foi de hartie (sau printezi de pe net diverse figuri) si le asezi pe podea prin casa ca indicatii spre locuri unde ascunzi diverse obiecte. si daca imi amintesc bine, si noi am avut jocul asta in copilarie, ala cu "rece, rece, fierbinte, fierbinte"...adica, idei de-astea caut...

ah, mi-am mai amintit un joc. dar implica si "craft", poate va da o idee, cine stie, s-ar putea sa le placa si copilasilor vostri. am citit pe undeva o idee cum sa faci o carte impreuna cu copilul, dar e pentru copilasi care stiu sa scrie. eniuei, mi-a placut ideea si am adaptat-o, soniei ii place enorm, ma roaga mereu sa jucam asta. deci luam niste pagini din "felt" (un material mai grosut) si am niste figurine cu arici pe spate. si lipesc una pe "pagina", iar sonia trebuie sa plece in cautare prin casa si sa gaseasca obiectul respectiv. dupa aia e randul ei sa lipeasca un obiect pe pagina si eu sa caut. la sfarsit perforez paginile si le leg cu panglica si, iata, o carticica.

o alta idee de care am uitat sa va spun e daca aveti prin zona grupuri "Mama si Copilul" (Mommy and Me clubs), adica grupuri de mame care se aduna pentru tot felul de activitati impreuna. m-am inscris si eu intr-unul...dezavantajul meu e ca ele se intalnesc numai dimineata, cand noi avem deja programate altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Conchita, pai faceti o gramada.
Ma inspir si eu de la tine.
Aia cu cutiile de carton e super. Vreau sa ii fac o casa din cutie de carton cu ferestre si usi.

Playdates avem si noi una pe saptamana, dar mereu iese cu scandal, sunt toti la varsta cand nu prea vor sa imparta. This is mineeee!!!
Mereu trebuie sa intervenim:)
Daca aveti plaja in zona e super.
Dupamesele iesim afara in fata casei si mereu e plin de copii. Cu biciclete, cu zmee, mingea, baloane,... lemonade stand din cutie de carton.. Adultii cu o bere sau o cafea.

Multe mamici din zona vorbesc ca si-au facut abonament la gim si isi lasa copiii acolo la playground in incinta, appx 2 ore. E inclus in pret. Vara au piscina pt copii afara, dupa ce mamica isi termina cu sala iese afara la piscina. Pretul e cam $140 pe luna pe familie(intrari zilnice)-include supravegheat copil.
Cred ca o sa ma duc vara asta ca dau in balbaiala de caldura si nu prea o sa imi mai arda de parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

Conchita, pai faceti o gramada.
Ma inspir si eu de la tine.
Aia cu cutiile de carton e super. Vreau sa ii fac o casa din cutie de carton cu ferestre si usi.


iti garantez distractie maxima. am facut si noi de cateva ori. dar munca mea a fost doar ca am decupat ferestrele si usa. ea a lipit tot felul, abtibilduri, a pictat, desenat pe pereti. dupa aia ne jucam impreuna, daca incap in cutie, ca nu prea incap. :-)))

ce ii mai place mult e sa faca fotografii. nu am curaj sa-i dau camera mea decat sa apese pe buton, dar are o camera micuta asa de toata ziua, adica nu o sa plang daca da cu ea de ciment. este in extaz pur si simplu...

maine dimi ne ducem la o parada rodeo...daca mai apar idei la topic, poate ii fac niste surprize frumoase dupa amiaza. asa ca, scrieti, eu fac lista. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy
Multe mamici din zona vorbesc ca si-au facut abonament la gim si isi lasa copiii acolo la playground in incinta, appx 2 ore. E inclus in pret. Vara au piscina pt copii afara, dupa ce mamica isi termina cu sala iese afara la piscina. Pretul e cam $140 pe luna pe familie(intrari zilnice)-include supravegheat copil.
Cred ca o sa ma duc vara asta ca dau in balbaiala de caldura si nu prea o sa imi mai arda de parc.


am uitat. ia incearca si la YMCA, pretul e pe jumatate cel putin pentru familie si au aceeasi facilitate cu supravegherea copiiilor. stiu sigur, ca am avut si eu abonament in florida, ma costa $50 pe luna pentru mine si ea, iar pentru familie parca era $80...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Faina asta cu carticica.
Tot la craft - coloram macaroane (alea mai fancy care arata ca o roata de bicicleta) si sa le insiram pe ata sa facem margele din ele.

Incredibil ce repede se plictisesc de jucarii. Pt ei activitatile astea creative sunt mult mai interesante decat niste jucarii scumpe cu tone de baterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

jocul ala cu cald rece e f bun

noi mai jucam asa:
fantomele - ne punem cearsafuri si ne alergam prin casa

se muta peretele - faceam "pereti" din cearsafuri si ii mutam de ici colo - Matei tb sa treaca prin ei.

sticluta cu otrava - o persoana va fi fugarita in mom cind se va auzi expresia "sticluta cu otrava" . cel care fugareste spune: sticluta cu otet, sticluta cu apa, sticluta cu parfum etc - cind spune sticluta cu otrava incepe fugareala. fugaritii tb sa fie atenti sa o ia la goana numai cind se aude cuvintul "otrava"

jucam pacalici - cu carti - am inceput la 2-3 ani cu variante adaptate pt virste mici, acum jucam de toate

avioane de hirtie



www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput