Retete in timpul alaptarii

Retete in timpul alaptarii | Autor: nereia

Link direct la acest mesaj

vreau si eu cateva retete si mancaruri pe care le pot manca acum in perioada alaptarii!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Poti sa manaci mai tot ce-ti pofteste inima ,trebuie doar sa elimini cateva alimente:

ceapa
varza
brocoli
mazarea
salata verde
bauturi acidulate
alcool
cafea( eu beau o cafea dimineatza si nu are nimic)

Bea ceaiuri multe seara pentru marirea productiei de lapte,eu beau ceai de fenicul cu anason si este ok.

Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Aici se recomanda o dieta echilibrata, orice aliment (chiar ceapa, usturoi, varza etc.) dar cu moderatie. Si bineinteles, ai sa observi tu ce anume "nu-i prieste" lui bb si atunci elimini alimentul respectiv.

Lichide multe (ceaiuri, supe, ciorbe), odihna si liniste sufleteasca si e totul ok si cu bb si cu mama.

_

Nessuno è perfetto ... ma chi vuol essere nessuno???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika
Si bineinteles, ai sa observi tu ce anume "nu-i prieste" lui bb si atunci elimini alimentul respectiv.
_

Nessuno è perfetto ... ma chi vuol essere nessuno???


Asa a fost si in cazul nostru....fetei mele nu-i priau rosiile mancate de mine si cam atat....in rest nu am mancat varza, m-am ferit de prajeli si de alimente care au un gust aparte (pentru ca am inteles ca pot modifica putin gustul laptelui)- ceapa, usturoi..etc

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Eu am tinut si regim drastic si am si mancat usor condimentat iar fetita mea tot a avut colici si crampici.
Cred ca a fost o perioada de adaptare mai grea pt ea pt burtica ei.

Tu incearca sa mananci cat de sanatos, ca in sarcina. Supe de pui, mie astea imi cresteau productia de lapte.
Legume, fructe carne, oua, lactate si cam de toate.
La mine cu varza calita a fost cea mai nasoal reactie asta si la varsta mai mare.
Varza cruda in schimb a fost absolut ok.
Cafea am baut doar una pe zi lungita cu lapte.

Ionica - ceaiul ala de anason sau fenicul e bestial, si face laptele bun, aromat, bebelusii il adora.
Eu cand am baut ceaiul ala ea dormea asa de bine era mai linisita, fara crampe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Nereie, continua sa iti iei si vitaminele ce le luai in sarcina.
Corpul dupa nastere e mult mai slabit. Te imbolnavesti mult mai usor decat in sarcina.
Mastitele apar cel mai adesea cand mama e ultra obosita si cu imunitatea slabita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

in alaptare trebuie o dieta echilibrata si mancare consistenta.

eu ma feresc doar de varza, mazare, fasole, usturoi, tocaturi.
zilnic mananc ceapa verde, salata verde, friptura, lactate, branzeturi.
continui sa iau medicamantele din timpul sarcinii: vitamine, magneziu si fier.
deasemenea beau multa apa, si din cand in cand un ceai de lactatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erikabap spune:

Aici parerile sunt atat de diferite.Am citit intr-o carte ca nu ai voie lapte si nimik din lapte,nu oua,nu fructe(citrice) si clasicele:varza,brocolii,fasole,ceapa,usturoi si nimik condimentat,iar in alta publicatie sfatuia ca trebuie sa mancam cate un ou pe zi,produse lactate,eu eram asa confuza la inceput ca nu stiam ce sa fac,si aproape ca nu mancam nimikalte mamici imi spuneu ca pot sa mananc orice(si la intrebarea daca copiul lor a facut colici,imi raspundeau,DA....deci)sau ca colici nu se fac de la alimntatia mamei ci din cauza,caehranit prea des9mai putin de o ora jumate)
Asa ca si eu sunt tare confuza,si raman la supe,carne de pui si lapt cu creale,pana acum nu a avut colici,doar balonari.Are2 luni sper sa trecem cu bine si de luna a 3-a!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Sunt de acord ca atunci cand alaptezi ai nevoie de o dieta echilibrata plus vitamine pe care ti le prescrie neaparat dr.(nu toate vitaminele sunt recomandate in sarcina si alaptare,asa mi-a explicat pediatrul si dr. meu ginecolog),insa nu sunt deacord cu nici o lista de alimente permise sau nepermise.Fiecare copil este unic si atunci el stabileste ce ii face rau si ce nu.Parerea mea este ca lista cu alimente permise/nepermise o faci tu in functie de cum reactioneaza minunea ta la alimentele mancate de tine.

Felicitari pentru puiut si pentru ca alaptezi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Ceapa si usturoiul eu nu mi le-am scos deloc din dieta in timpul alaptarii. Ba chiar am facut odata un spanac cu ustoroi la greu si bb nu a avut nimic.

Nu ma mira ca multe mamaici renunta la alaptat asa devreme pt ca se satura de atata diete si stricteturi.
Incercati de toate cate un pic (mai putin cele drastice: iahnie de fasole, alcool sau varza calita ce vedeti voi ca ii produc crampe).
Oricum dupa o varsta mai mare 4-6 luni sa zicem, o sa observati ca stomacelui lui bb fiind deja mai maturizat si nu mai face crampe de la orice din laptele tau. Atunci chiar ca o lasi mai moale cu restrictiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

si eu sunt de parere ca o dieta echilibrata poti tine macar pana la cele trei luni ale copilului cat se preconizeaza ca dureaza colicii.
Mai apoi poti incerca mai de toate - ca daca o fi sa-ti alaptezi copilul pana la 2-3 ani - doar nu o sa papi 3 ani doar lapte cu cereale, unt cu sunca si cascaval toata ziulica, nu?

- fetita am alaptat-o 7 saptamani - doar 2 saptamani la san exclusiv - restul cu completare - a fost un chin, stresu cat casa, lapte cu picatura, pompa de san, alea alea. Tin minte ca i-am provocat un imens eritem fesier cu o mica mandarina la care nu m-am putut abtine. Asta m-a lecuit macar cat am mai alaptat-o.
- la baietel - am lapte se pare, stres nu mai e ... asa ca sper eu sa alaptez mai mult de 7 saptamani.
L-am incercat cu o rosie, intai am papat o felie, a doua zi un sfert de rosie si a treia zi un trei sfert de rosie. Am luat-o cu pasi mici - ca la diversificare - copilul nu are nimic - asa ca voi continua sa mananc rosii. Acum e ina mic - dar am timp sa le incerc pe toate.
Am facut deja si o greseala - am papat sos de brocolli. Vai mie! Bietul meu pui cat a mai suferit si cat s-a mai chinuit.

Daca nu stiti daca aveti voie ceva - incercati-l totusi - dar o infima cantitate - apoi observati copilul, toti sunt diferiti, nu reactioneaza toti la fel.

sanatate tuturor

Mergi la inceput