UK: ce trebuie sa fac??vreau si eu un sfat plsss!!

UK: ce trebuie sa fac??vreau si eu un sfat plsss!! | Autor: s_ellia25

Link direct la acest mesaj

buna..ma numesc ellia si am 32 de ani..sunt insarcinata in 26 de saptamani..si ne-am hotarat sa nasc copilul aici..in wales..(noi locuim si lucram in acesta zona)va rog mult poate sa imi spuna cineva cum trebuie sa procedez???adika am fost luata in evidenta aici si mi-au dat o midwife..dar in rest?cum tre sa procedez cu certificatul de nastere? am inteles ca trebuie sa ii fac pasaport de vreau sa scot copilul din uk..stie cineva unde?am sunat la ambasada al alondra dar au fost fff evazivi..la ce varsta pot sa zbor cu copilul???si daca ati trait experiente asemanatoare puteti sa ma mai sfatuiti si pe mine??va rog din suflet..





















Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Buna,
Felicitari pr sarcina, dar eu nu iti recomand sa nasti in UK...Stiu, o sa apara si fete care o sa iti spuna ce minunat a fost.....e o loterie muuult mai mare decat in Ro...
Daca nu ai alta solutie, bafta mare.
Nu stiu ce te intereseaza pe tine?
Certificatul de nastere se face la register office in localitatea unde locuiesti .

Uite cum gasesti cel mai apropiat office:

http://maps.direct.gov.uk/LDGRedirect/MapAction.do?ref=grolight

Pasaport romanesc nu se face aici decat daca cel putin unul dintre parinti este rezident permanent.Pasaport britanic- daca cel putin unul dintre parinti este cetatean britanic.Daca nu te incadrezi in cele doua variante tb sa iei titlu de calatorie de la ambasada si sa faci ppt in RO.
Toate informatiile pt documente romanesti sunt pe site-ul ambasadei, din cate stiu dureaza ceva, eu una nu m-am incumetat inca.
Poti sa zbori de obicei de la 2 sapt.Verifica cu compania de zbor(ubele companii au alte reguli).Depinde unde vrei sa zbori.
Va dura insa ceva pt, pasapoart asa ca international chiar nu cred ca poti sa zbori sub 2 sapt.indiferent ce cetatenia va avea bebela tau.
Sarcina usoara, daca te pot ajuta cu raspunsuri o sa o fac cu palcere, sper sa nu te sperii insa..cu sistemul de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Sustin 100% ce spune Lara. Sistemul de nasteri e primitiv, dar daca e sa ai zile treci si peste asta. Culmea, sint persoane care sustin ca au avut o nastere placuta in UK.

Lara, eu stiam ca daca parintii sint rezidenti, copilul capata pasaport britanic automat. Stiu asta de la Motanik. Ea e mestera la treburile astea, mai ales ca abia a trecut printr-o nastere. Help Mota!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ellia, eu sunt una dintre mamicile care au nascut in UK (cezariana de urgenta cu epidurala, chiar de Revelion ) si per ansamblu nu am avut de ce sa ma plang. Deci sa stii ca poate fi si OK sa nasti cu NHS, in caz ca te decizi pentru asta - eu nu prea am avut de ales, dar a fost bine. Dar asta a fost experienta mea, ceea ce nu invalideaza experientele altor fete , care-ti vor recomanda sa nasti in Romania, in alta tara sau in sistem privat. Fiecare stie cum e fost la ea sau la persoane cunoascute, eu vorbesc doar in numele meu propriu, si nu fac nici un fel de recomandare... caci pentru fiecare experienta e diferita.

Certificatul de nastere il vei face la register office in localitatea unde traiesti, asa cum zicea si Lara. Vei primi de la spital ce acte iti trebuie ( + certificatul de casatorie daca tu si tata lui bebe sunteti casatoriti). Daca sunteti casatoriti el poate sa-l declare pe bebe singur, daca nu va trebui sa fiti prezenti amandoi sa-l declarati. Din cate am inteles eu cetatenie britanica primeste bebe daca unul dintre voi e cetatean britanic sau daca sunteti rezidenti permanenti ... dar s-ar putea sa ma insel. Uita-te pe site-ul Home Office sa fii sigura. Cu certificatul de nastere romanesc+pasaport romanesc la bebe, din pacate nu stiu, bebe al nostru are doar cetatenie britanica. Majoritatea companiilor aeriene permit accesul bebelusilor la bord daca bebe are 14 zile (Ryanair de la 7 zile, dar cred ca ei fac exceptie).

Ai grija de tine, de bebe din burtica, incearca sa nu te stresezi (desi stiu ca e greu) - si daca crezi ca te pot ajuta cu orice informatii, o fac cu mare placere



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui DarkBendis

Ellia, eu sunt una dintre mamicile care au nascut in UK (cezariana de urgenta cu epidurala, chiar de Revelion ) si per ansamblu nu am avut de ce sa ma plang. Deci sa stii ca poate fi si OK sa nasti cu NHS, in caz ca te decizi pentru asta - eu nu prea am avut de ales, dar a fost bine. Dar asta a fost experienta mea, ceea ce nu invalideaza experientele altor fete , care-ti vor recomanda sa nasti in Romania, in alta tara sau in sistem privat. Fiecare stie cum e fost la ea sau la persoane cunoascute, eu vorbesc doar in numele meu propriu, si nu fac nici un fel de recomandare... caci pentru fiecare experienta e diferita.

Certificatul de nastere il vei face la register office in localitatea unde traiesti, asa cum zicea si Lara. Vei primi de la spital ce acte iti trebuie ( + certificatul de casatorie daca tu si tata lui bebe sunteti casatoriti). Daca sunteti casatoriti el poate sa-l declare pe bebe singur, daca nu va trebui sa fiti prezenti amandoi sa-l declarati. Din cate am inteles eu cetatenie britanica primeste bebe daca unul dintre voi e cetatean britanic sau daca sunteti rezidenti permanenti ... dar s-ar putea sa ma insel. Uita-te pe site-ul Home Office sa fii sigura. Cu certificatul de nastere romanesc+pasaport romanesc la bebe, din pacate nu stiu, bebe al nostru are doar cetatenie britanica. Majoritatea companiilor aeriene permit accesul bebelusilor la bord daca bebe are 14 zile (Ryanair de la 7 zile, dar cred ca ei fac exceptie).

Ai grija de tine, de bebe din burtica, incearca sa nu te stresezi (desi stiu ca e greu) - si daca crezi ca te pot ajuta cu orice informatii, o fac cu mare placere



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"



Darkbendis, pai tu ai fost norocoasa!!!Ai facut cezariana de urgenta, asta cam e buba (sau una dintre cele mai mari) ca nu prea se fac cezariene oricat ar fi de grav....Daca in loc de cezariana de urgenta te chinuiai 4 ore sa impingi si ti se scotea bebele cu ventuza sau mai rau forcepsul......aveai alta parere.
Ma bucur pt. tine ca ai avut noroc si nu te-au chinuit.Chinul meau a fost psihic nu neaparat fizic, si inca mai este.
Mie mi s-a refuzat cezariana de urgenta, nu am cum sa consider ca este un sistem civilizat.Multumesc lui Dumnezeu ca nu am ajuns la forceps si ca am un copil sanatos.Dar as fi putut sa ma intorc acasa cu o leguma.Eu le-am spus cu ultimele puteri ca prefer sa mor si le fac copilul cadou.Suna groaznic, dar nu ai idee in ce grad de soc postraumatic te aduce o astfel de situatie.

O sa spuneti ca vreau sa o sperii pe Ellia, sper ca nu, dar Doamne ce as fi vrut sa imi spuna si mie cineva cum sta treaba in tara asta...Probabil ca ar fi trebuit sa imi dau seama ca sunt incompetenti de cand mergeam la controale, dar am tot sperat ca au fost doar ghinioane.Ellia, eu am mai scris pe tema asta.Daca vrei sa citesti o sa iti dau linkul.


Letitia, da ai dreptate, eu prin rezident ma refeream la colantul acela de ' cetatean cu domiciliul in strainatate' pe pasapoartele romanesti - asta pt a rimi pasaport romanesc de aici.Practic tot din Ro vine, dar aplici si il trimiti aici.
Tu te referi la ILR - asa e daca parintii au Indefinite Leave to Remain, copilul primeste pasaport britanic, am omis asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Valeu Lara...am citit prin ce ai trecut si imi venea sa-i iau la bataie asa unu' cate unu'. Clar ca nu trebuiau sa te lase sa te chinui in halul ala...iar despre ce a urmat... ooofff! Bine ca sunteti cu totii sanatosi Eu banuiesc ca am avut noroc de doctor bun, care nu a vrut sa riste nimic...bebe "distressed", dilatatie incompleta...dupa 5 minute de "push" omul a hotarat ca cel mai bine pentru amandoi e sa facem emergency C-section. Si a fost totul bine. Nu i-am retinut numele... cu el as mai naste

Ellia, fa-ti lista cu ce intrebari, nelamuriri, griji etc ai... si intreaba moasa/medicul daca e nevoie sa te vada un medic. Bate-i la cap, insista sa te lamureasca (multe moase au tendinta sa-ti spuna minimul necesar si atat). Odihneste-te cat poti, daca lucrezi ai grija sa ceri adeverinta de la moasa sa duci la servici ca sa ti se poata organiza maternity leave (asta ar trebui facut cat de curand) si... iti urez sa ai o sarcina usoara si, la vara, un bebe sanatos



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Ellia, daca te intereseaza te pot ajuta sa vorbesti cu un medic ginecolog(f bun prieten de familie cu noi)care este la spitalul Glan Clwyd(cam la 15 minute de unde vad ca stati voi ).Vorbeste destul de bine romaneste.
La partea cu pasaportul sigur te pot ajuta fetele care au nascut aici.

adelina si piticii
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Da Lara, la ILR ma refeream. Deci BBle primeste automat pasaportul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Si la mine nasterea a fost absolut ok, la fel si zilele pe care le-am petrecut in spital dupa. Nu am de ce sa ma plang si vreau sa nasc urmatorul copil (daca mai reusesc) tot in Uk. Cum zicea si Andra mai sus, fiecare avem experiente diferite, am si eu o prietena care s-a chinuit f tare in Birmingham pana au decis sa ii faca cezariana. Una calda, una rece, dupa cum vezi.
Spre deosebire de Romania insa, aici nu vei scoate nici un ban din buzunar pt medici, anestezisti, moase, asistente, ingijitoare samd. Stiu ca probabil pt unii conteaza mai putin aspectul asta, dar cred ca nu e de neglijat.


Iti atasez mai jos un tutorial de pe romani online.


Certificatul de nastere al bebelusului
Certificatele de nastere in UK sunt eliberate de General Register Office (GRO) si trebuie sa ii notificati in maxim 42 de zile (6 saptamani) din momentul in care bebelusul a venit pe lume.
Moasa in spital va va oferi mai multe detalii despre aceste demersuri, adresa si numarul de telefon al biroului de inregistrari local pe care trebuie sa il contactati.
Oricare din parinti poate inregistra bebelusul daca sunteti casatoriti. Daca nu sunteti casatoriti si ati dori ca detaliile tatalui sa fie incluse in registru, atunci va trebui sa va deplasati amandoi. Pentru mai multe detalii http://www.gro.gov.uk .

Exista doua tipuri de certificate:
-cel scurt ce contine numai detaliile bebelusului : nume, sex, data nasterii
-varianta lunga ce contine toate detaliile, precum: data,/locul nasterii/ nume/ sex, numele tatalui/ locul nasterii/ ocupatie, numele mamei/locul nasterii/adresa, semnatura celui/celei ce a inregistrat nasterea/cerificatul si parintelui prezent.

Odata ce ati inregistrat bebelusul, veti primi gratuit varianta scurta a certificatului de nastere si alte copii aditionale ale certificatului scurt sau lung vor costa £3.50 fiecare in momentul inregistrarii. Daca doriti copii ale documentelor mai tarziu acestea vor costa £5.50 certificatul scurt si £7 certificatul lung.


Transcrierea certificatului de nastere
Ambii parinti trebuie sa se deplaseze la Sectia Consulara din Londra.
Adres?: M.E.I.C. House, 344 Kensington High Street, London W14 8NS ?Telefon: +44 (0) 20 7602.9833, +44 (0) 20 7602.9777, +44 (0)20 7602.9662
E-mail: consulara@roemb.co.uk ?
Program cu publicul: ?Luni : 10.00 – 16.30?Marti: 10.00 – 16.30?Miercuri: 10.00 – 16.30?Joi: 11.00 – 18.00?Vineri: 10.00 – 13.30
Pentru programare va rugam sa telefonati la 079.7625.0756, dupa urmatorul program: luni-vineri intre orele 9:00-17:00

Documente necesare:
- cerere si declaratie pe propria raspundere, puse la dispozitie de Ambasada; se gasesc si pe site la rublica FORMULARE (urmariti linkul de la sfarsitul tutorialului);
- pasapoartele parintilor: original plus 2 fotocopii;
- acte din care sa reiasa domiciliul parintilor (buletin/ carte de identitate, permis de conducere, carte de alegator); in cazul in care unul dintre soti (ambii) are (au) domiciliul stabilit in Marea Britanie se va prezenta orice document eliberat de autoritatile britanice sau de banca din care sa reiasa domiciliul; original plus 2 fotocopii;
- certificatul de casatorie al parintilor eliberat de autoritatile romane; original plus 2 fotocopii
- certificatul de nastere eliberat de autoritatile britanice - ambele forme - avand atasate pe verso apostila Conventiei de la Haga eliberata de Foreign And Commonwealth Office – Biroul Legalizari, Old Admiralty Building, Whitehall, London SW1A 2LG, tel. 020 7008 1111, Fax. 020 7008 1010, http://www.fco.gov.uk/legalisation.; original plus 2 fotocopii;
- traducerea efectuata la unul din traducatorii inregistrati la ambasada Lista traducatorilor autorizati se gaseste pe web site-ul Ambasadei (Se efectueaza traducerea atāt a ambelor forme ale certificatului de nastere cat si a apostilei Conventiei de la Haga).
- copie legalizata (se efectueaza la ambasada);
- taxa consulara este de £87. Nu este inclus onorariul ce se plateste traducatorilor. La aceste costuri se mai adauga taxa de autentificare a declaratiei de paternitate in cazul in care parintii nu sunt casatoriti, anume £35.

Preluat de pe: http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=55546


Pasaportul bebelusului

Eliberarea titlului de calatorie pentru minori
In cazul in care minorului i se elibereaza un titlu de calatorie individual, ambii parinti trebuie sa se prezinte la Ambasada in Londra, Sectia Consulara, impreuna cu minorul pentru a da o declaratie in forma autentica prin care sa-si exprime acordul lor in vederea eliberarii titlului de calatorie si pentru ca minorul sa poata calatori in Romania fie nenīnsotit, fie īmpreuna cu un tert, fie īmpreuna cu unul dintre parinti. Chiar in situatia īn care minorul calatoreste īmpreuna cu ambii parintii, este nevoie ca parintii sa semneze declaratia īn fata consulului. Fara aceasta declaratie NU se poate elibera titlu de calatorie unui minor.
Pentru eliberarea titlului de calatorie unui minor, trebuie sa depuneti la Ambasada Romaniei la Londra urmatoarele:
- doua fotografii color tip pasaport, identice si de data recenta;
- certificatul de nastere pentru minorii care nu au implinit varsta de 14 ani la data efectuarii serviciului consular; pentru minorii care au implinit 14 ani se va prezenta un document de identitate cu fotografie (de ex. pasaport expirat, buletin sau carte de identitate, diplome de studii cu fotografii).

Īn cazul īn care nu detineti asemenea documente, titlul de calatorie va fi eliberat numai dupa ce Ambasada va identifica minorul in baza de date din Romānia, procedura care poate dura circa 10 zile;
- declaratia ce va fi semnata īn fata consulului;
- hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, sau certificatul de deces al celuilalt parinte, īnregistrate de autoritatile romāne, original si copie (īn cazul familiilor monoparentale).

Taxele consulare (numai cash sau postal order payable to the Embassy of Romania)
Taxa consulara pentru eliberarea titlului de calatorie este 40 £. La aceasta se adauga taxa de 35 £ reprezentand taxa de autentificare a acordului parintilor cu privire la eliberarea titlului, taxa de 45 £ reprezentand taxa de autentificare a acordului parintilor privind calatoria copilului cu celalalt parinte sau cu o terta persoana si, dupa caz, taxa de £ 28 reprezentand identificarea in Romania.

O data cu intrarea in tara, titlul de calatorie isi pierde valabilitatea.

Daca doriti sa includeti copilul in pasaportul dumneavoastra, mai multe detalii aici:
http://london.mae.ro/index.php?lang=ro&id=11897

Pasaport romanesc
Īn situatiile īn care minorii sub 14 ani nu au fost inclusi īn pasapoartele model 2001 ale parintilor, li se vor elibera īn tara, cu acordul parintilor, pasapoarte individuale.

Pentru copiii minori nascuti īn strainatate, (daca nu obtin certificate de nastere emise de catre misiunile diplomatice si oficiile consulare romane pana la varsta de 1 an ), este obligatorie transcrierea certificatului de nastere strain īn registrele de stare civila din Romania. Transcrierea se poate face fie direct (cu ocazia deplasarii parintilor īn tara), fie prin īmputernicit cu procura speciala, autentificata la misiunea diplomatica sau oficiul consular. Trebuie sa mergeti la Politia Judeteana cu titlul de calatorie si sa urmati demersurile necesare pentru a aplica pentru pasaportul copilului. Acesta se poate elibera initial numai in Romania.
Mai multe detalii: http://www.pasapoarte.ro/acte-necesare- ... minori.php

In cazul parintilor ce detin Indefinte Leave to Remain, copiii automat sunt cetateni britanici si pot aplica in UK si pentru pasaport Britanic daca doresc.







--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Motanik,

Ai dat sfaturi ff detaliate ca de obicei.Un sigur lucru vreau sa mentionez.Biroul de legalizari al FCO s-a mutat.

Legalisation Office
Norfolk House
437 Silbury Boulevard
Milton Keynes
MK9 2AH

Pot sa te intreb ce ai vrut sa spui prin:
'Pentru copiii minori nascuti īn strainatate, (daca nu obtin certificate de nastere emise de catre misiunile diplomatice si oficiile consulare romane pana la varsta de 1 an ), este obligatorie transcrierea certificatului de nastere strain īn registrele de stare civila din Romania'.Cum adica e obligatoriu?
Mai auzisem ca daca nu se face certificat de nastere pana la 1 an, se rezolva numai in instanta

Noi nu stiu daca vom avea timp de asta pana plecam si daca vom dori un certificat mai tarziu ne-ar interesa cum se procedeaza.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Lara,
Multumesc pt completare.
Tutorialul e facut de mine si colega mea Leti pe romani online acum mai bine de un an si nu am verificat intre timp daca s-a modificat ceva.

Cat despre randul la care faci referire, informatia este preluata de aici:
http://www.pasapoarte.ro/acte-necesare-pasapoarte-minori.php
si cred ca este obligatorie transcrierea daca te intereseaza sa dai copilului si cetatenie romana. Altfel, daca vrei sa ramana doar britanic, ma gandesc si anume ca nu au de ce sa iti impuna acest lucru.
Dupa un an (al copilului), nu cred ca mai poti face acest lucru. Cel putin asta se intelege din paragraf, din pacate nu cunosc nici un caz trecut prin asta.

Cand plecati? Nu ai posibilitatea sa transcrii oare actul la consulatul roman din tara in care mergi?

--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Mergi la inceput