Baietzii mei

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Multumesc, Elena.
Piticut,acum copii mei merg la inot uite aici:
http://www.bery-fitness-spa.ro/


Petru a fost la un curs tinut de tatal lui. Nu stiu de ce el a avut impresia, ne-a marturisit mai tarziu, ca o sa mearga la catedra si o sa interactioneze si el cu tati cu studentii. In fapt, a intrat la curs, a stat in amfiteatru in spate si dupa 30 de minute s-a plictisit si a iesit. Ajuns acasa l-am intrebat cum a fost la curs.
Petru: - Nu mi-a placut.
Tati: - Pai, de ce?
Petru: - Pai, acasa vorbesti, la curs vorbesti..


Petru e in clasa I. Intr-o seara, verificandu-i ghiozdanul, gasesc in el o Conventie Europeana a Drepturilor Omului, in format mic, gen carnetel, in limba franceza.
- Petru, ce e asta?
- O carte despre drepturile mele.
- Da, si la ce iti trebuie tie ca e in franceza, tu nu stii franceza?
- Nu e nimic, invat, pana imi da tata varianta in limba romana invat de pe asta.
Eu, amuzata: -Si de ce trebuie sa le inveti?
- Ca sa imi cunosc drepturile si sa stiu sa ma apar de cei din clasa a IVa.


- Petru, ce te faci tu cand o sa fii mare?
- Adunator de informatii.

Discutie cu Toma:
- Mami, uite ce repede trece timpul, ce mare esti deja, imediat te insori, te duci la casa ta, o sa ai copii.
- Nu, eu nu am cum sa am casa mea ca nu am bani.
- Pai, o sa ai, o sa fii mare, o sa mergi la serviciu si o sa castigi bani. Si atunci o sa ai casa ta si o sa te insori, etc.
-Aha, bine.
Dupa 20 min, uitasem deja discutia vine tati.
Toma:- Stii ceva, cand eu o sa cresc, o sa am serviciu, o sa am casa si o sa ma insor cu mama. Si tu o sa trebuiasca sa iti gasesti alta femeie, da?


Toma: -Mama, daca eu mai spun si la alte femei ca sunt frumoase, tu te superi?
- Nu ma supar.
-Pot sa spun la trei femei ca sunt frumoase?
- Da, poti.
- Da la sase femei?
-Poti, spun eu oftand.
- Da, la 11 pot?


Toma: - Eu am 3 iubite.
- Cine sunt ele?
- Mama, Shakira si Maria de la grupa mare.




Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Cat sunt de dulci si destepti!! Le urmaresc cu drag poznele si replicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Eu cred ca unele sunt exagerate...oricat de destept ar fi un copil nu cred ca a zis ca luna e o lampa wireless..totusi...intr-adevar ne-ai facut sa zambim..dar cred ca unele intamplari sunt exagerate..parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Elena, multumesc.
Oana, bine ai venit la acest topic. Bineinteles ca poti sa te indoiesti, dar replicile sunt reale toate.Nu stiu de ce ti se pare asa mare filosofie chestia cu lampa. In camera copilului meu calculatorul are internet wireless, tastatura e tot wireless, mouse-ul la fel, ca eu urasc tot ce inseamna cablaraie. Iar in sufragerie, intr-un loc vizibil este routerul. Asa ca pentru copil nu e ceva nefiresc, nu este o notiune noua.
Intr-adevar, pentru cei din generatia mea, pentru multi cred, ca o asemenea comparatie la 7 ani ar fi fost imposibila. Eu am deschis un PC prima data la 19 ani. Dar la generatia actuala, care e inconjurata de informatie, in special intr-un oras precum Bucurestiul, nimic nu ma mira. Copii nostrii vor fi, sunt muult mai destepti ca noi.
Dar nu trebuie sa ma crezi pe cuvant.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Toma, suparat: - Mama, tu cand m-ai lasat acasa si ai plecat la serviciu mi-ai taiat inima in doua bucati su eu am plans tare de dorul tau...


Ce isi doreste Toma, baiat de 4 ani, cu parul de 2 cm, sa ii aduca Mos Craciun?
Setul de impletit codite Hannah Montana.


Intr-o seara ii spuneam lui Toma povestea Capra cu trei iezi. Si ajung la momentul in care ii spun cum a facut capra focul in groapa si a pus rogojina si apoi scaunul de ceara ca sa se topeasca si sa cada lupul in foc. La care Toma, cu ochii mari:
- Pai, mama, daca lupul cade in groapa si arde..nu inseamna ca de fapt capra omoara iezisorii??
-Cum , mai Toma, pai iezii deja murisera, ca i-a mancat lupul...
- Nu, nu, gresesti. Ca si pe Scufita Rosie a mancat-o lupu dar nu a murit ca a salvat-o vanatorul. Capra de ce nu face la fel???


Mare suparare cu Petru: venind spre casa nu l-a ascultat pe tatal lui in masina, desi acesta i-a atras atentia in repetate randuri sa stea potolit. Motiv pentru care a ost certat rau si tati i-a zis ca noi nu mai suntem prietenii lui. Pentru el chestia asta cu prietenia e ff importanta. Ajunsi in casa, imi relatateaza tati nervos incidentul. Petru asteapta vreo 10 minute pana a vazut ca s-a potolit tati, ca a schimbat subiectul, dupa care ii spune:
- Tata, te rog frumos sa vii in sufragerie sa stam pe canapea sa discutam. Ne conformam si ne asezam toti pe canapea ff seriosi. Petru isi framanta mainile si tot gesticula:
- Aveti dreptate, eu am facut o greseala, dar as vrea in primul rand sa imi spui daca greseala mea este mare, medie sau mica?, uitandu-se cu ochelarii pe varful nasului.
- Bineinteles ca greseala ta este ff mare, sa fii nerespectuos, mai ales fata de parinti, este o greseala foarte mare.
-Bine, asa e, aveti dreptate, dar (cu ochii plutind in lacrimi), tati, nu poti sa spui ca tu si mama nu mai sunteti prietenii mei..pentru ca daca voi (suspinand) nu sunteti prietenii mei...sufletul meu nu mai poate sa se dezvolte..



Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78



Mare suparare cu Petru: venind spre casa nu l-a ascultat pe tatal lui in masina, desi acesta i-a atras atentia in repetate randuri sa stea potolit. Motiv pentru care a ost certat rau si tati i-a zis ca noi nu mai suntem prietenii lui. Pentru el chestia asta cu prietenia e ff importanta. Ajunsi in casa, imi relatateaza tati nervos incidentul. Petru asteapta vreo 10 minute pana a vazut ca s-a potolit tati, ca a schimbat subiectul, dupa care ii spune:
- Tata, te rog frumos sa vii in sufragerie sa stam pe canapea sa discutam. Ne conformam si ne asezam toti pe canapea ff seriosi. Petru isi framanta mainile si tot gesticula:
- Aveti dreptate, eu am facut o greseala, dar as vrea in primul rand sa imi spui daca greseala mea este mare, medie sau mica?, uitandu-se cu ochelarii pe varful nasului.
- Bineinteles ca greseala ta este ff mare, sa fii nerespectuos, mai ales fata de parinti, este o greseala foarte mare.
-Bine, asa e, aveti dreptate, dar (cu ochii plutind in lacrimi), tati, nu poti sa spui ca tu si mama nu mai sunteti prietenii mei..pentru ca daca voi (suspinand) nu sunteti prietenii mei...sufletul meu nu mai poate sa se dezvolte..



Baietzii mei


Vaaai ce duuulce! Aproape ca mi-au dat mie lacrimile citind.... ce emotii o fi avut puiul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Andruskandu, .

- Petru, cand e ziua ta?
- In august.
- Da, dar in ce zi?
-Intr-o vineri?
Culmea e ca e chiar nascut intr-o zi de vineri.Dsr uitase data.

- Petru, cand e ziua Romaniei?
- Cu siguranta e o singura data pe an.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Petru a facut la scoala un brad de hartie pe care a pus niste pastile rosii pe post de globuri. Dupa care a concluzionat:
Bradul meu are varicela!

Am mancat intr-o seara pizza. A doua zi dimineata, mai ramasese niste pizza si le-am pus-o si pe aia pe farfurie.O gusta Petru, apoi decide:
- Mama, sa stii ca pizza e buna cand e proaspata, acum nu prea e pe gustul meu, parca dupa ce e reincalzita isi pierde din valoare..

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:


Imi permit sa postez niste "perle" care nu sunt ale baietzilor mei, sunt primite pe mail, dar mi-e mi-au inseninat ziua:

"Unii oameni nu putrezesc dupa ce mor fara sa fie imbalsamati, pentru ca trupurile lor au fost bagate in pamant cu cerul in ei" - Sabina Dallu, 12 ani

"In religia noastra oamenii care au murit se ingroapa in pamant pentru ca asa este bine, sa punem la loc ceva de unde l-am luat." - Felix Roncea, 12 ani

"Picatura este bombata, mai ales lacrima si sudoarea, pentru ca ele sunt pline de sentimente." - Ana Maria Pop, 14 ani

"Inima bate, bate pana se stinge, ca inima e ca lumanarea si daca tu crezi in Dumnezeu, El ti-o aprinde din nou in cer." - Claudia Draghia, 9 ani

"Ca sa ne iubim semenii trebuie sa ne antrenam la nevorbit vorbe urate." - Arcadie Martin, 8 ani

"La usa inimii cuiva nu trebuie nici sa ciocanesti, nici sa
navalesti, nici sa te rogi, ci trebuie doar sa canti." - Florentina
Stoian, 11 ani

"Cand il ai pe Dumnezeu in suflet, toti oamenii din jurul nostru ne sunt rude." - Catalina Opaina, 14 ani

"Umorul este vitamina de luat la viata grea. " - Raluca Barbulescu, 14 ani

"Se spune despre artisti ca umbla cu capul in nori, ca artistul
vrea mereu sa-l vada pe Dumnezeu." - Irina Moscu, 12 ani

"Omul este o adevarata fabrica de dorinte pentru ca se naste cu dorinta de viata si moare cu dorinta de a fi vesnic." -Matei Filimon, 14 ani

"In bisericile ortodoxe, sfintii sunt slabi, alungiti la fata si la
corp, pentru ca asa arata cei care sunt buni la suflet, ca lor le-a ramas in corp doar sufletul, au ajuns numai piele si suflet."- Tudor Matache, 12 ani

"E bine ca atunci cand esti elev sa inveti poezii, pentru ca asa cum depun oamenii bani in banca, pentru mai tarziu, trebuie sa aduni poezii in scoala, ca sa ai poezie cand te faci mare." - Ana Matei, 12 ani

"Nu-si traiesc viata, spun unii despre calugari, deoarece li se
pare gresit cum calugarii prea si-au lipit viata de suflet si nu si-au lipit-o de trup, cum fac alti oameni" - Paul Paun, 12 ani

"Numai cel ce aude cu sufletul se poate incanta de concertul dat de greier si de izvor. " -Nicoleta Stefan, 14 ani

"Muzica te curata de urat, dar numai daca o folosesti ca sapunul, adica toata viata, nu asa, din cand in cand." - Irina Raducanu

"Diferenta dintre mama, tata si Dumnezeu e ca mama si tata pot crea oameni, dar nu plante si animale si e imposibil ca ei sa faca o mare." - Roxana Chis, 10 ani

"Sfintii invata la o scoala din cer, ca ei locuiesc pe pamant dar ingerii le aduc din cer lectii in fiecare zi, sa le faca acasa" - Leon Alexandru Gutu, 8 ani

"Dumnezeu ii iubeste pe cei necredinciosi, dar ii iubeste cu
suferinta" - Ion Martin, 10 ani

"Albinele de aia ne dau noua toata ceara lor, ca au vazut ce facem noi cu ea, ca facem lumanari pentru Dumnezeu, si atunci albinele nu o mai pastreaza pentru ele." - Pavel Martin, 8 ani

"Daca ar aparea aici, acum, Domnul nostru Iisus Hristos l-as
intreba daca ma poate duce la Mama Lui, ca eu vreau sa o intreb pe Maica Domnului cum este sa ai un copil-Dumnezeu. " - Alina Andreea Zane, 8 ani

"Icoanele sunt portretele de familie ale lui Dumnezeu" - Ana Maria Badea, 12 ani







Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78
[
Toma: - Eu am 3 iubite.
- Cine sunt ele?
- Mama, Shakira si Maria de la grupa mare.




Baietzii mei




Sunt minunati, sa-ti traiasca!

_
spune-mi ceva bun
perlute

Mergi la inceput