Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadaJosie spune:

Buna tuturor,
este prima data cand scriu, abia astazi m-am inregistrat. Sunt insarcinata in 18 saptamani.Cam acum 1 luna si jumatate la primele analize de urina mi s-a depistat o infectie cu E.Coli. Doctorita ginecolog a vrut sa-mi dea antibiotic, precizand ca aceasta infectie urinara nu are niciun efect negativ asupra fatului dar ca prezinta risc de avort si trebuie tratata.Deasemenea este recomandat ca la momentul nasterii sa nu existe niciun fel de infectie urinara sau genitala. Doctorita de familie mi-a interzis sa iau antibiotic pana dupa 4 luni. Eu insa, cu acordul doctoritei ginecolog am inceput sa iau un tratament homeopat pentru E.Coli. Doctorul homeopat mi-a spus ca exista antibiotice care se pot lua in sarcina dar ca mai indicat ar fi sa nu iau.
In ce priveste remediile pentru raceala, este cel mai bine sa va adresati unui medic homeopat, fiecarei persoane i se da un tratament individualizat.Mai mult trebuie sa comunicati si doctorului ginecolog daca va tratati homeopat.
Sanatate si analize cat mai bune,
Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Madalina:hai la odiseea de martie-aprilie
Multumim pentru sfaturi si iti doresc multa sanatate!

Maria 17+
Mami de Sammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Fetelor, eu am o veste buna....am luar rezultatele la analize si am scapat de infectiea cu E colli. Sper din tot sufletul sa nu recidiveze ca m-am saturat de antibiotice!Cred ca si bebe nu mai vrea! Erau groaznice!
va pup si multa sanatate!

27+ ANDREI ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Nicolcris, sa dea Dumnezeu sa nu mai ai nicio problema de acest gen,iti doresc sarcina si nastere usoare,multa sanatate!

Maria 19+
Mami de Sammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary_dmn

Buna ziua! Am o problema sunt in luna a-8 a de sarcina si nu am scapat de candida dupa un tratament de 7 zile, cine imi poate da sfaturi cu ceva ceaiuri sau oricum un tratament naturist sa scap de ea. Nu am facut niciodata. Si daca nu scap de ea pana nasc ???
Multumesc!


Buna mary
cineva imi recomanda ceaiul de galbenele, saplatauri cu ceai, eventual stat cu fundul in lighean, 10 min timp de 7 zile. Mie mi-a dat doctora ginecolog dupa un tratament cu antibiotice preventiv sa introduc ovule pimafucin sau clotrimazol, asta ca sa nu apara cumva candida.
Eu pot spune ca am avut noroc in sarcina nu am facut deloc candidoza, dar anul trecut si inainte de sarcina faceam foarte frecvent...mai ales in concediu, la mare!
Pupici si sanatate

27+ ANDREI ....
http://community.webshots.com/user/nicolcris22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ireant spune:

Buna burtici,

De-abia ieri m-am inregistrat desi citesc acest site de cateva luni.
Sunt o burtica de 16 sapt.si ieri mi s-a spus ca am cistita acuta. Am dat azi urocultura la analiza insa doctorul nu a mai asteptat rezultatul si mi-a dat Augmentin 7 zile cate 1 la 12 ore, Uricol si Poligynax ovule ca sa nu fac Candida asa cum se intampla de obicei dupa ce iei antibiotic.
Si voi ati avut dureri mari de spate? Eu nu am usturimi cand urinez insa ma doare burta in partea de jos si am dureri foarte mari de spate. Noaptea dorm foarte prost pentru ca nu imi gasesc pozitia.
Sanatate multa tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

buna, cand mi-am facut primele analize mi-a iesit o infectie urnara minora, iar bacteria e-coli negativ, dar dupa o sapt am ajuns la la institutul de boli infectioase matei bals cu febra 40, in urma anlizelor ifectie urinara grava si e-coli tot negativ.
tratamentul a fost foarte simplu un paracetamol antitermic pana am ajuns la temperaturi omenesti si din 12 in 12 ore mi-au dat Ceftriaxon, timp de 7 zile, am am inima cat un purice pt k aveam 9 sapt +, sper sa nu-l afecteze p bebitzu cu nimic
10+

[link=http://www.TickerFactory.com/]
[image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;0;19/st/20100627/dt/7/k/f36c/preg.png[/image]
[/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Draga tina 80,scuze ca nu ai putut da de mine pe odiseea de martie-aprilie,eu intru zilnic,dar din lipsa timpului, in ultima vreme nu prea am mai scris...
In legatura cu infectia ta urinara,ce pot sa iti spun, eu asa stiu ca in timpul sarcinii ampicilina este unul dintre putinele antibiotice permise,dar fiindca sarcina ta este foarte mica,cred ca ar trebui sa te bazezi mai mult pe spusele unui doctor...
In orice caz,nu trebuie neglijat nici faptul ca din cauza unei astfel de infectii poti avea"bucuria" unor contractii(asemanatoare durerilor menstruale), care te pot pune in pericol de iminenta de avort,deci in nici un caz nu trebuie sa neglijezi problema!
Ca un sfat usor si sigur,bea ceai de codite de cirese,cat mai mult,si vitamina C,care iti intaresc organismul si ajuta rinichii sa elimine ceea ce trebuie eliminat...si fa bai de sezut cu ceai de musetel...
Sper din suflet ca nu te-ai suparat pe mine,dar lipsa de timp,nu altceva,ma face sa trec uneori in mare viteza peste randurile scrise in odisee si sa actualizez ce mai fac prietenele mele de acolo,fara sa mai apuc si sa scriu...
Inchei,sper ca vei gasi raspuns la problema ta la un doctor competent dar in nici un caz nu o neglija...am cautat sa iti scriu la una dintre odiseile viitoare,dar nu te-am gasit,sper ca vei citi cele scrise aici...
Te pup cu mult drag si astept vesti,tot aici,in cazul in care o sa citesti, bineinteles!
MULTA, MULTA SANATATE!!!

Maria 22+
Mami de Sammy si ,posibil, de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutzza_87 spune:

Pentru rinichi se mai recomanda si ceaiul de matase de porumb , elimina infectiile si calmeaza vezica, eu momentan am scapat de infectie dar asta nu inseamna k nu ma protejez de o mie de ori mai mult




12+

[link=http://www.TickerFactory.com/]
[image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;9;0/st/20100618/k/01e9/preg.png[/image]
[/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riella_ela spune:

si eu am avut candida si am folosit gynozol ovule deocamdata am scapat sper sa nu mai apara sunt in 5 luni jumate de sarcina

Mergi la inceput