Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adastero spune:

marsy_baby, ma bucur ca bb e bine, sper ca si pe viitor sa fie bine, sa se faca mare si frumos. Tare sunt speriata de aceste antibiotice in sarcina, caci am avut o experienta urata, nu am chef acum sa o povestesc. Iti urez toate cele bune tie si la bb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsy_baby spune:

Cred ca esti speriata adastero daca ai avut o experienta urata. Sincer si mie mi-a fost frica cand am auzit ca imi da antibiotic...dar ne-a ocrotit Cel de Sus si suntem bine..speram ca si in continuare ca totul sa fie bine si sa fim sanatosi! Multa sanatate la toti!



12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KarmenS spune:

Buna!

Sunt noua pe-aici, am citit mult pe forum, imi place, este educativ si incurajator tot ce scrie.
M-am hotarat sa va scriu pt ca am si o problema, sunt insarcinata in 14 saptamani si am dureri de mijloc, senzatie de iritare la urinat si mi-e tare teama ca e vb de o infectie urinara sau mai grav la rinichi. Stiu ca nu e de glumit cu astea. Ideea e ca eu am vineri programare la medicul meu, azi e de-abia luni, oare e prea mult sa astept pana vineri sau sa merg acum urgent la medic? momentan ma tratez cu ceaiuri si no-spa.

As vrea sa stiu parerea vostra a celor care au mai trecut prin asa ceva.
Va pup si va doresc sarcini usoare si bebici minunati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Buna ziua,mamici cu burtici!
KarmenS, eu am facut tratamentul cu ampicilna forte timp de 5 zile, si am repetat examenul de urina,m-a scapat de infectie,cel putin temporar.Sigur,trebuie sa iei problema in serios,nu te teme ,doctorul iti va recomanda un antibiotic care sa nu ii faca rau lui bb.
Tinem legatura,ok? Mai ales ca ai putea sa vii la odiseea cu burtici de februarie-martie-aprilie,o sa gasesti o gasca super faina de mamici inimoase,care te vor sprijini!
Sa stii ca in sarcina anterioara am avut infectie urinara de mai multe ori,ultima cand aveam 8 luni,m-au tinut in perfuzii si mi-au dat un "cocktail" de antibiotice,ca nu "dovedeau" infectia si febra cu nimic...asa ca nu o lasa de azi pe maine,ca nu-i de gluma!
Te pup si ai grija de tine,mai vorbim,ok?


Maria 9+
Mami de Sammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KarmenS spune:

samaria, buna si multumesc tare mult de incurajari si sfaturi. Intre timp mi-am facut analize, azi aflu rezultatul si tot azi merg si la medicul meu. O sa vedem ce tratament o sa ne dea daca e cazul.
Pai, cred ca o sa ne auzim la odiseea cu burtici de februarie-martie-aprilie!

P.S. scuze ca a venit asa tz raspunsul, am citit imediat ce mi-ai raspuns, dar nu am avut pur si simplu timp sa si scriu.

Te pup, va pup pe toate burticile si va doresc multa sanatate si voua si bebeilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Carmen,te astept la odiseea noastra si sper sa ai vesti bune!
Multi ,si multa sanatate!

Maria 9+
Mami de Sammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trancanel spune:

Salut!
Sunt o burtica in 33 de sapt si am cateva comentarii legate de infectia urinara pe timpul sarcinii. Raspund la subiect in speranta ca voi fi de ajutor altor burtici care se vor confrunta cu problema asta, si sa stiti ca e departe gandul de a speria pe cineva. Pe perioada sarcinii am avut de doua ori infectie urinara; prima data la saptamana 18, apoi in saptamana 24 a recidivat. Prima data am luat Uricol si un antibiotic recomandat de dr, bazat pe antibiograma (din nefericire nu mai gasesc reteta); iar in saptamana 24 am luat Zinnat 500mg. Va sfatuiesc sa luati foarte in serios infectia urinara si sa o tratati, pentru ca poate avea efecte nedorite. Cum ar fi contractii si dureri in zona de jos a burticii; acestea m-au facut sa ajung la urgente la maternitate si sa stau cateva zile cu perfuzii. Nu vreau sa sperii pe nimeni; e vorba de experienta mea personala deci clar nu va fi la fel la alte burtici. precizez ca la urgente am ajuns cand eram deja pe zinnat de 2 zile. Din fericire totul e in regula acum; nu vreau sa ma gandesc ce era daca nu ma prezentam destul de repede la urgente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_2009 spune:

Tratamentul cu antibiotice este mai indicat. Si eu sunt insarcinata in 22 sapt si am facut o infectie urinara si am luat augmentin 7 zile. apoi daca nu te tratezi poti transmite infectia la bb si sigur nu vrei asta. Multa sanatate si aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_da spune:

Buna dragi burtici!
eu sunt o proaspata mamica,am nascut o fetita acum 7 zile. din nefericire acum am o infectie urinara,pielonefrita,adica la rinichi. toata sarcina urocultura a fost negativa.am luat augmentin pt o laringita in luna a 4a. bebe e bine.dar am ajuns la spital in soc septic,cu frison de 2 ore. febra 40,puls 180 ,credeam ca mor.o ''banala''infectie urinara. ma trateaza de 2 zile cu augmentin,au zis ca am nevoie de 2 saptmani de tratment.
cauza? sonda urinara din timpul travaliuliului(am avut epidurala).am nascut fara dureri da sufar acum.
va pup si va dresc arcini usoare,bebei sanatosi si doctori buni !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elneln spune:

si eu am luat ampicilina la 8 saptamini de sarcina timp de 10 zile si bebe e sanatos, are 3 ani; este mai rau sa stai cu infectia, poate face rau bebelusului. Sunt antibiotice care se dau in sarcina fara probleme in functie de varsta sarcinii.

Mergi la inceput