ce face bebe la 11 luni

ce face bebe la 11 luni | Autor: eeda2008

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor mamicilor,

Am si eu o intrebare pentru mamicile care au bebei in jurul virstei de 11 luni sau care isi mai amintesc ce faceau bebelusii lor la virsta asta.
Al meu bebe are aproape 11 luni si:

-nu se tiraste inca,
-nu se ridica singurel de pe spate/burtica in sezut (sta foarte bine in sezut)
-nu imi zice mama cu intentie, babaie mama dada tata nana dar nu zice nimic cu intentie adica sa imi ceara apa sau sa ma strige mama.
-nu maninca singur decit biscuiti de orez care se topesc in gura.
-nu joaca peekaboo
-bate din palme doar cind are chef
-intelege cind ii zic nu desi nu de fiecare data se supune
-nu face pa adica nu da din minuta

Cunosc alte mamici care au bebei si ziceau ca la virsta asta deja ar trebui sa inceapa sa iti arate ce vor daca nu vocal prin semne si ar trebui sa inceapa sa te strige ....

E singurul meu copil si nu stiu ce e normal si ce nu. Pediatrul spune ca totul e in regula. Voi ce credeti? Ce faceau/fac copiii vostri la 11 luni?

Multumesc mult.

medeea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Eeda, inteleg perfect ce simti...Fetita mea nascuta prematur pe toate le-a facut mai tarziu, mult mai tarziu. Si totusi in final a recuperat. Acum are 1 an si 2 luni si inca nu merge singura, deloc, in rest insa locomotor e ff bine si psihic e cat se poate de normal dezvoltata.
O parte din ceea ce tu enumeri ar putea fi motive...nu de ingrijorare ci de a targe un semnal de alarma (ca nu se taraste, nu se ridica in fund). Pentru asta ai putea consulta un kinetoterapeut, sa faca un pic de gimnastica sau sa te invete ce exercitii sa faci cu el. Daca vrei, iti pot face o recomandare pe PM. Restul insa, TOT restul...rabdare, mami, e devreme, chiar e devreme! Unii copii nici macar fara intentie nu spun la 11 luni toate silabele acelea; unii copii nici la 2 ani nu mananca singuri; batutul din palme si gestul de "pa" sunt normale dupa 1 an (a, bun, daca le face cineva inainte f bine, dar nu e deloc obligatoriu). M-a chiar amuzat un pic (dar sa nu te superi) faptul ca spui ca intelege ce inseamna nu dar nu se supune intotdeauna...Mami...nu o va face nici cand va avea 20 de ani
Mie Iulia mi-a dovedit ca multe lucruri pe care nu o credeam in stare sa le faca/inteleaga le face bine-mersi, dar cand vrea ea. Ti s-a intamplat in scoala cand profesorul punea o intrebare sa nu ridici mana chiar daca stiai f bine raspunsul? Ti-a trecut prin cap ca poate copilul nu are chef de demonstrat ceva celor din jur?
Cat despre ce spun alte mamici...dupa ultima experienta in parc cand o mamica mi-a zis ca vaaaiii, cum nu merge fata mea, sa o duc urgent la doctor, ca baiatul ei (care nu era acolo in parc) de aceeasi varsta, 1 an si 2 luni repet, deja bate mingea de fotbal...sa ma mai lase. Dar poezii de Eminescu nu recita pe de rost copiii de 11 luni ai acestor mamici??

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

P.S. Acum am vazut ca esti din Toronto, nu am ce recomandare de kinetoterapeut sa-ti fac....dar e cu atat mai bine daca esti acolo!

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Draga mamica,

Eu am un baietel de 1 an si 4 luni si imi amintesc inca de perioada de la 11 luni. Voi lua pe rand toate problemele enumerate de tine ca sa vezi ca ai un copilas f normal:

- despre primele 2 iti spun doar atat ca am doi baietei in gasa din parc care s-au intors singurei de pe burta pe spate (deci nici vorba de tarat sau de ridicat singurei in fundulet) la 10 luni. La un an si o luna amandoi mergeau deja in picioare si nu au/avut absolut nici o problema. Intr-adevar, una dintre mamici a consultat un kinetoterapeut pt ca era ingrijorata si acesta a facut vreo luna niste exercitii cu puiul ei. Vreau sa-ti spun ca acesti baietei au fost putintel mai lenesi iar acum sunt f precauti cand merg. Adica nu alerga de nebuni ca fie-meu (care a avut deja o lovitura serioasa la cap si o mana luxata), ci s euita pe unde merg, iar eu consider ca mamicile respective sunt niste fericite (nu intra in casa transpirate si disperate ca mine ).
- mama si tata cu intentie Matei a spus la 1 an si o luna si de abia la 1 an si 2 luni am inceput sa ne arate mai clar ce-si doreste, insa avem si copilasi in gasca care la 1 an si 4 luni nu arata prea multe si sunt mai lenesi la vorbit. Nici Matei al meu nu este f atras de vorbire (o sa intalnesti copii la 1 an si 4 luni care fac propozitii din 2 cuvinte, lucru normal dupa 2 ani);
- daca nu are dentitia macar pe jumatate nu te astepta sa-ti manance bucati. Tu incearca zilnic sa-i dai bucati de banana sau de morcov fiert, pufuleti, mar copt, biscuiti speciali pt bebei. Stai langa el cand le mananca. Daca nu e pregatit inca, nu dispera. Matei exact la 11 luni a inceput sa manance mancarica bucatele, insa avem prieteni in gasca care de f putina vreme (pe la 1 an si 2 luni) au inceput sa manance ce ti-am enumerat eu mai sus.
- peekaboo la 11 luni e mult prea devreme;
- daca nu are chef copilul nu bate din palme;
- te rog sa fii realista si sa intelegi ca nu va intelege cuvantul nu pana pe la 2 ani (asta e varianta optimista ). Ii zic pe un ton sever lui Matei ca nu are voie sa faca o chestie, se uita in ochii mei si continua. E perioada cand ei exploreaza, descopera si e bine sa spunem nu cat mai rar. Eu mi-am protejat toata casa si in afara de baie are voie peste tot. F rar aude nu in casa, in schimb in parc ....
- referitor la a face pa, vreau sa-ti spun ca din gasca noastra de vreo 10 copilasi, doar vreo 3 fac pa cu adevarat. Matei are zile cand zice pa dupa ce pleaca persoana respectiva, zile cand ridica un deget lenes, zile cand nu face deloc. oricum la 11 luni sigur nu facea.

Deci, draga mea, sunt copii precoce si copii normali (unii putintel mai lenesi, dar tot normali sunt). Nu mai face comparatii. Daca te simti mai safe, mergi la un kinetoterapeut si vezi ce-ti zice, in rest fii sigura ca ai un copilas f normal






Citat:
citat din mesajul lui eeda2008

Buna tuturor mamicilor,

Am si eu o intrebare pentru mamicile care au bebei in jurul virstei de 11 luni sau care isi mai amintesc ce faceau bebelusii lor la virsta asta.
Al meu bebe are aproape 11 luni si:

-nu se tiraste inca,
-nu se ridica singurel de pe spate/burtica in sezut (sta foarte bine in sezut)
-nu imi zice mama cu intentie, babaie mama dada tata nana dar nu zice nimic cu intentie adica sa imi ceara apa sau sa ma strige mama.
-nu maninca singur decit biscuiti de orez care se topesc in gura.
-nu joaca peekaboo
-bate din palme doar cind are chef
-intelege cind ii zic nu desi nu de fiecare data se supune
-nu face pa adica nu da din minuta

Cunosc alte mamici care au bebei si ziceau ca la virsta asta deja ar trebui sa inceapa sa iti arate ce vor daca nu vocal prin semne si ar trebui sa inceapa sa te strige ....

E singurul meu copil si nu stiu ce e normal si ce nu. Pediatrul spune ca totul e in regula. Voi ce credeti? Ce faceau/fac copiii vostri la 11 luni?

Multumesc mult.

medeea


Roxana, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 18+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

abuna!codrin face pe 22 mai 11 luni,dat tinand cont ca s a nascut cu o luna mai devreme si la prematuri se aplica varsta corectata,la achizitii ar avea cam 10 luni.totusi,a fost mult mai precoce decat fratiorul sau,care s a nascut la 38 de saptamani ,dar care a fost cam hipoton.

sa ti zic ce face-de la 7 luni jumatate merge de a busilea
de la 8 luni se ridica in picioare si merge de manute

de la 2 luni se intoarce pe parti.
de la 4 luni se intoarce pe burta.
la 6 luni s a intors si de pe burta pe fata.
de la 10 luni jumatate merge tinut de o manuta si daca i dau drumul merge cativa metri singurel,dupa care se cam impleticeste.
intelege sensul lui ''nu''
mananca bucatele de cascaval,biscuite,de banana.
mentionez ca varsta pe care am scris o e cea reala,nu cea corectata.

sa ti spun ce nu face.
nu zice ''mama'' constient.de fapt,nu zice ''mama''deloc,doar tata si nu sunt convinsa ca o zice constient.
nu face ''pa'' cu manuta.
nu bate din palme.
insa bolboroseste f mult pe limba lui,intelege f multe cuvinte pe care i le spun,stie,de ex,cand ii spun de baita,se joaca cu fratiorul lui de 4 ani.

eu cred ca ai un copil perfect normal,nu ti mai face griji.fiecare copil se dezvolta intr un anumit ritm.
cand baiatul cel mare era mic,doamne,cate griji imi mai faceam,!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui eeda2008

Al meu bebe are aproape 11 luni si:

-nu se tiraste inca,
-nu se ridica singurel de pe spate/burtica in sezut (sta foarte bine in sezut)
-nu imi zice mama cu intentie, babaie mama dada tata nana dar nu zice nimic cu intentie adica sa imi ceara apa sau sa ma strige mama.
-nu maninca singur decit biscuiti de orez care se topesc in gura.
-nu joaca peekaboo
-bate din palme doar cind are chef
-intelege cind ii zic nu desi nu de fiecare data se supune
-nu face pa adica nu da din minuta

Cunosc alte mamici care au bebei si ziceau ca la virsta asta deja ar trebui sa inceapa sa iti arate ce vor daca nu vocal prin semne si ar trebui sa inceapa sa te strige ....

E singurul meu copil si nu stiu ce e normal si ce nu. Pediatrul spune ca totul e in regula. Voi ce credeti? Ce faceau/fac copiii vostri la 11 luni?



Gabriel are 11 luni jumate si pentru ca tocmai a adormit, hai sa-ti spun ce face si ce nu face:

- nu se taraste si nu s-a tarat niciodata, n-a mers de-a busilea etc
- se ridica singur de pe spate in fund - a reusit prima data la 9 luni jumate; nu se ridica de pe burta in fund, da din piciorute ca un gandacel dar nu stie cum sa se aseze intr-o rana si apoi in fund; se ridica direct in picioare in patut tinandu-se de tot ce nimereste
- zice 'tata' cu intentie; mai zice si 'baba' si un fel de 'psa-psa' dar nu stiu ce inseamna; 'mama' zice la orice
- nu mananca singur nimic (in afara de hartie si cartoane)
- joaca peekaboo si se prapadeste de ras
- nu bate din palme
- intelege 'nu', 'da', 'bravo',' si probabil milioane de alte chestii dar continua sa faca ce facea cu ochii la mine (care repet 'nu', 'nu', 'nu' pana ma bufneste rasul)
- face cu mana cand te astepti mai putin, adica in mijlocul conversatiei, dupa ce pleaca persoana respectiva etc; daca-i spui 'fa pa-pa, mama', incepe sa plescaie, intrucat confunda 'pa-pa' cu 'papa'
- arata cu degetul toate obiectele pe care le vrea si face 'im', 'im', 'im', adica 'da-mi', probabil; scuipa suzeta cand vede biberonul cu ceai, iaurtul sau fructele.

Sper ca ti-a fost de folos.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eeda2008 spune:

Multumesc tuturor mamicilor de raspuns si incurajari/sfaturi. Pediatrul nostru de aici considera ca bebe e perfect sanatos si se incadreaza in virsta pe care o are.
Poate faptul ca e mai dolofan il impiedica sa fie mai activ fizic? Are 11 kilograme si aproape 10 luni si trei saptamini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Eeda, daca nu se taraste, nu merge de-a busilea si nu se ridica singur in fundulet la varsta asta are cu certitudine o hipotonie a muschilor responsabili cu miscarile respective.

Poti sa-l lasi asa, cum prost te-au sfatuit celelalte mamici sau sa-l duci la kinetoterapie (in prealabil poate sa-l vada si un neurolog).

Eu la 9 luni l-am dus pe baietelul meu la un control neurologic pt ca nu se ridica singur in fundulet si i s-a indicat kinetoterapie pt muschii spatelui, diagnosticul fiind hipotonie usoara a muschilor spatelui.

Si pediatrul nostru a zis ca totul e OK, dar peste tot se specifica faptul ca la 9 luni trebuie sa se ridice singur in fundulet si eu nu m-am lasat niciodata pe vorba aia (care ma si enerveaza) "fiecare are ritmul lui" Poate, dar pana la un punct si nu in ce priveste motricitatea.

Si, faptul ca un copil face tot ce tine de motricitate la timp, spre deosebire de altul care e in intarzire, cred eu ca face diferenta dintre adultii de mai tarziu - cei care fac sport regulat si cei care fac o discopatie la 30 de ani de nici la piata nu se mai pot duce.

Eu cred ca ar trebui sa iei masuri in ceea ce priveste dezvoltarea motrica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Ah, am uitat ceva: Ghidul Larousse spune ca sunt unii copii care sar peste etapele - tarat, mersul de-a busilea, si merg direct. Deci asta n-ar fi o pb. Dar la varsta asta trebuie sa se ridice singur in fundulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina20 spune:

Eeda si baietelul meu are 11 luni si o saptamana.
Descrierea pe care ai facuto tu i se potriveste si baiatului meu.

El nu se ridica in fund decat daca il tin de picioare,in rest ii place sa se rostogoleasca,nu vrea sub nici o forma sa mearga dea busilea,iam aratat,lam tinut ca sa vada cum e,nu vrea si pace.
Nici el nu mananca singur decat daca ii dau cate ceva,dar ca sa manance el cu lingurita,niciodata.El vb in legea lui,ba-ba,ma-ma,ta-ta,dar niciodata ceva intentionat.

De mers,merge numai tinut si pe varfuri.Din cauza ca iam luat o pereche de papucei usori si ii erau un pic largi si de aceea merge pe varfuri acum,el mergea pe toata talpa,dar de acum incepe sasi revina din nou,lucram mult ziua la mers.Am vrut sal pun la masuta sa invete sa mearga,nui place,si da sa plece.Am o prietena care fetita ei are 9 luni si merge deja singura.De multe ori imi e ciuda.

Cu toate astea nu cred ca ar avea vreo problema,al meu e doar lenes.Nici eu nu am mers dea busilea,am plecat direct in picioare de la 7 luni,iar sotul de la un an si 4 luni,deci nui graba mare,cand a merge a merge.

A , de curand a inceput sa bata din palme,iar pa,nu face decat foarte rar.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=724e548b768b30618f9a7a&source=category&category_id=12" target="_blank">album 1;www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=7458c364f09f6e60b2d077&source=category&category_id=all" target="_blank">album 2; www.onetruemedia.com/shared?p=7e53fc2f14b83fa6df78e2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Faby la 8 luni;

www.onetruemedia.com/shared?p=7c6534b75f4fce2bec111f&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj nou; www.onetruemedia.com/shared?p=7e3f9de70122621331eba0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Fabi in girelo; www.onetruemedia.com/shared?p=801ef5ea45694371e9ba2d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">mersul fara girelo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Eeda, din pacate nu pot sa iti raspund din proprie experienta la intrebari, fetita mea va face 7 luni peste 3 zile.Insa, am citit mesajul Fionei adineauri, si ceea ce a spus ea referitor la 'fiecare cu ritmul lui' deja m-a pus pe ganduri.
Mai precis la subiectul 'mancatului singur'.Tu spui ca fiul tau nu mananca singur la 11 luni.Toti 'colegii' de babygroups ai fetitei mele mananca singuri de la 6-7 luni.Si cand spun toti, chiar spun toti.Si nu din spusele mamicilor, ii vad eu.Fetita mea 'mananca ' doar biscuitei pt bebelusi (rusks) si mananca e un fel de a spune.Adica mozoleste putin si restul...cade pe jos (vai de covoarele mele...)
Eu deja ma ingrijorez,cu toate ca nu are 7 luni inca.Astept din zi in zi sa devina interesata.Una dintre fetite nici nu vrea sa auda de lingurita, TOT mananca singura.Are 7,5 luni.
Le-am intrebat cum au procedat, si mi-au spus ca le-au pus in fata la inceput doar biscuitei si toast si incet incet au inceput sa manance singuri.???!!! Zau?? Asa fac si eu....
Si fetita mea apuca/ridica obiecte/jucarii, le baga in gurita dar nu pare interesata prea mult sa 'se serveasca' singura cu mancare.
Am citit ca mai sunt si alti bebei la varsta fiului tau care nu mananca singuri.Oare facem noi ceva gresit???
Sa va mai zic ca fiica mea adoarme la 9 in conditiile in care mai tarziu de 7.30 nu am auzit pe nici o mamica sa isi culce bebele.Bine aici si copiii mari de scoala , la 8 sunt in pat.Dar cum reusesc mai fratilor ca si eu am nascut tot aici, imi cresc fata dupa aceleasi metode.
Nu inteleg.Stiu ca nu e bine sa faci comparatii intre bebei...si pana acum imi tot ziceam ca fiecare 'cu ritmul lui' dar dupa ce a povestit Fiona....nu mai stiu ce sa zic.

Mergi la inceput