Fibrom uterin si sarcina

Fibrom uterin si sarcina | Autor: carmen _d

Link direct la acest mesaj

Sunt in 2 luni si lacontrol pe langa sarcina mi-a fost descoperit si un fibrom de aprox. 40mm .Cum afecteaza fibromul sarcina ? Ce se poate face ?


Ai incercat sa postezi problema ta si la "clinica virtuala"?Poate primesti un raspuns mai complet si competent.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns July spune:

Bine ai venit,Carmen si felicitari!
Poti pastra sarcina si duce la termen f.bine.Supravegheata indeaproape,fibromul nu-l va afecta pe bb.Stiu ca nasterea este indicata sa se faca prin cezariana.Acum depinde si de marimea fibromului la incheierea celor 9 luni.
Sanatate multa mamicii si bb.-lusului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

si eu am fost diagnosticata cu fibrom in timpul sarcinii, dar spre fericirea mea diagnosticul a fost gresit. Medicul mi-a zis ca va trebui sa nasc prin cezariana, atat imi mai aduc aminte.
Am si o amica care a nascut (prin cezarian) si avea fibrom. Si ea si bebele erau ok, dar ce stiu e ca si in timpul sarcinii a facut nush-ce tratament.
Sanatate multa!

-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIONI spune:

Bun venit, Carmen ! Daca sarcina este supravegheata si fibromul nu mai creste poti sa nasti linistita.La aceasta marime solutia cea mai buna ar fi sa nasti prin cezariana.Am cunoscut pe cineva care a nascut normal si in timpul sarcinei, fibromul se vedea ca o lamaie.
Bafta si ai gjija de tine si bebe !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Si mie mi-au zis ca am fibron nu unul ci 2 dar foarte mici la inceputul sarcinii.
Nu am avut nici un fel de probleme in timpul sarcinii,am nascut normal cu epidulara acum bebelusul are 4 luni si sintem foarte bine.

Deci nu-ti fa probleme.

Va pupici
Dana si Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani hesson spune:

Nu ai motive de ingrijorare. Eu la inceputul sarcinii nu am avut nimic, doar o insuficient de corp galben care s-a concretizat intr-un chist pe ovarul drept; insa la 14 saptamani, la eco, mi-a descoperit un fibrom de 36 mm. Acum la 20 de saptamani nu mai are decat 20mm si probabil va disparea. Oricum doctorul mi-a zis de la inceput ca nu vor fi probleme, fibromul este deasupra copilului deci nu-l va afecta la nastere, deci e important si unde este. Ca tratament: din saptamana 8-12 utrogestan (asta pt. corpul galben dar apoi mi-am dat seama ca e bun si pt. fibrom) apoi nimic. Deci pt fibrom nu am luat nimic si tot a dat inapoi. Aceste fibroame se dezvolta excesiv in timpul sarcinii din cauza hormonilor iar dupa pot disparea. Singurul tratament inofensiv este cel cu progesteron natural (utrogestan).
Va trebui sa discuti cu doctorul si-ti va spune ce trebuie sa faci in continuare.

multa sanatate tie si bebeului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

eh, depinde de fiecare organism si cu tratamente si fara, cum evolueaza fibroamele. Eu am dinainte de sarcina doua fibroame, unul plasat mai sus pe uter iar celalalt aproape de iesire, spre marginea colului.
La inceputul sarcinii aveau cam 1,5 cm fiecare, iar pe la finalul trim I de sarcina aveau cam 2,5 cm fiecare, deci crescusera cam la fel. Am luat tot trim I (pina in sapt 140 si utrogestan pt fixarea si mentinerea sarcinii, deci nu au scazut sub acest tratament, din contra...
Parerile sunt impartite, majoritatea medicilor spun ca trebuie lasate in pace, mai ales in sarcina, caci se pot resoarbe singure sub actiunea hormonilor naturali de sarcina.
Acum eu sunt in sapt 39 de sarcina si nu i-am mai putu vedea la ecograf deoarece trebuie sa am vezica plina si acest lucru imi este im-po-si-bil in ultima perioada. Deci nu stiu cum au mai evoluat, in orice caz pot spune ca mi-au dat ceva batai de cap in sarcina si anume contractii - pe care le-am calmat cu No-Spa, si care medicul imi spunea ca pot fi generate de fibroame, acestea constituind o "spina iritativa" pt uter. Ma rog, am trecut cu bine, slava Domnului, si bebe nu a fost incomodat de fibroame. Basca medicul mi-a zis ca nu-i nici o problema si ca se poate naste foaaarte natural cu tot cu fibroame, important e sa fie supravegheate bine.
Asa ca io iti zic sa le urmariti pe toata perioada sarcinii si poate ai noroc sa scapi de acest fibrom, daca nu, no problemo!
Hai sanatate si bafta la burtikutz!


danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

In salon cu mine la Polizu - cand am nascut - era o femeie care a nascut in aceeasi zi cu mine o fetita superba si perfect sanatoasa avand un fibrom uterin de marimea unui cap de copil. A reusit sa nasca normal si n-a avut nici un fel de complicatii. In functie de marimea fibromului de cum este situat etc probabil ca medicul va opta pentru cezariana sau nastere normala, dar cred ca nu ai de ce sa-ti faci probleme, in rest. Sa-ti traiasca puiutul. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renate73 spune:

Cred ca cel mai sigur ar fi sa apelezi la medicul ginecolog; mi se pare cel mai in masura sa iti explice si sa decida.
Multa sanatate.

Mergi la inceput