Gravidute prin FIV (37)

Gravidute prin FIV (37) | Autor: Moniland

Link direct la acest mesaj

Dedic acest capitol fetelor ce au devenit mamici .
Bombonique de
Sima de

si bineinteles lui Micky careia ii dorim o nastere usoara si copilasi perfecti




Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1;cap.2;cap.3;cap.4; cap. 5;cap.6;cap.7; cap.8; cap.9;cap.10;cap.11; cap.12; cap.13; cap.14;cap.15; cap.16; cap.17; cap.18; cap.19; cap.20; cap.21; cap.22; cap.23; cap.24; cap.25; cap.26; cap.27;cap.28;cap.29; cap.30; cap.31; cap.32; cap.33; cap.34; cap.35; cap.36



Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.





hepilica
UM 14 decembrie 2008, DPN 20 septembrie 2009, reusit natural dupa 3 incercari de FIV,

ralucapaun
ET: 18 decembrie 2008, DPN: 07septembrie 2009, FIV 2 la Kaali Budapesta, dr Peter Kovacs

dear_bambie
Et cu blastocisti - 16 martie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 1 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu


doris 71
Et 9 martie 09, DPN 27 noiembrie 2009, FIV 5, Clinica Humanitas Milano


lorelai_lorelai
Et 24 februarie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 3, Giulesti, dr. Marinescu+Dascalescu


Laura Garner
Et - 24 februarie 09, DPN 12 noiembrie 2009, FIV2, dr. Kovacs, Kaali Budapesta


betty78
Et - 18 februarie 09, DPN 09 noiembrie 2009, FIV, dr. MNL


pishko
Et cu blastocisti - 14 februarie 09, DPN 05 noiembrie 2009, FIV Viena Goldenes Kreuz, dr. Obruca


Evy28
Et 3 martie 09, DPN 28 octombrie 2009, FIV Gynera


dariaioanaxx
Et cu blastocisti - 06 decembrie 08, DPN 24 august 2009, FIV Giulesti, dr. Laura Dracea + dr. Monica Dascalescu


missy
Et 04 decembrie 08, DPN 25 august 2009, FIV 3 Ungaria - Szeged, dr. Zadori


vally
Et 22 noiembrie 08, DPN 15 august 2009


KLU1973
Et 23 noiembrie 08, DPN 14 august 2009, FIV Ungaria - Szeged


ayda_m
Et 28 oct 08, DPN 15 iulie 2009, FIV 3 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu


Elenada
ET 10 noiembrie 2008, DPN 12 iulie 2009,
FIV-Austria-Viena


Moniland
Et 10 noiembrie 08, DPN 07 iulie 2009, ET cu blastocisti, FIV 5 Kinderwunsch Klinic Wels,


ana_p
Et 31 oct 08, DPN x.x. 2009, FIV Gynera, dr. Dracea


nusy
Et 10 oct 08, DPN 30 iunie 2009, FIV Gynera


kineta
Et 3 oct 08, DPN 23 iunie 2009, FIV Giulesti


Buluna
Et 29 sept 08, DPN 22 iunie 2009, FIV, Szeged


Sima1
Et 15 sept 08, DPN 8 iunie 2009, FIV Ungaria, Debrecen , din 24 aprilie 2009 de sanatoase

Katykaty
Et 11 sept 08, DPN 04 iunie 2009, FIV, Sibiu


Raloucoutza
ET cu blastocisti - 16 sept 2008, DPN mai/iunie 2009, FIV Gynera (Dracea+Dascalescu)


Liana30
Et 06 septembrie 08, DPN 29 mai 2009, FIV Ungaria - Szeged


Micky2007
Et 4 sept 08, DPN 15 mai 2009, FIV Ungaria, Szeged


Bombonique
ET 03 august 2008, DPN 24 aprilie 2009,
FIV Wels, Austria, dr Loimer , din 25 aprilie ora 4 de de 3,500 kg si 54 cm







Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: burtici_fiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa-i dati un PM lui Pussi[/red]


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

[size=1]1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro




25+Laura Ioana Irina Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

As vrea sa fie un capitol in care sa avem mamici cu puiuti in brate si sa vina prospete gravidute.

25+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pishko spune:

Moni multumim pentru noul capitol

Ii uram gravidutei Micky sa devina mamica Micky cu bine si sa-si tina bebelusii in brate fericita.

Si sa n-o uitam si pe Bombonique ce are un flacau taaaare rabdator. Si sa-i uram si gravidutei Bombonique sa devina mamica Bombonique cand trebuie si cu sanatate.

Am fost si eu azi la eco si am vazut mandrete de bebelus somnoros de 4,66 cm. L-a masurat nenea dr din cap pana in picioare si i-a numarat si degetelele si i-am vazut si ochii si nasucul si gurita.
Si sa vezi ce se mai stramba si ce nu-i convenea ca-l inghiontea nenea dr ala si nu-l lasa sa doarma.
Asa ca acum imi explic eu de ce stau noaptea si admir peretii din dormitor, ca al meu jucaus cred ca face noaptea disco, si ziua doarme de zici ce-i aia.

Eu sunt euforica, in orice caz si abia astept sa-l vad luna viitoare iar.

toate burticutele fericite

Paste fericit tuturor si caldura sufleteasca!

pishko +11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Multumim,Moni,pentru noul capitol,sa fie plin numai cu vesti bune!

Bombonique,Micky: nasteri usoare,bebei sanatosi si refacere rapida!!!

Eu sunt bine, bebelina misca continuu (nu stiu,zau,cand doarme)..burtica se intareste de cateva ori pe zi,nedureros...in rest,toate bune.Peste 2 saptamani intru si eu in odihna,apoi in prenatal.

Va pe toate si va urez Paste fericit, multa sanatate si lumina in suflet si in case!!!

Nusy 29+ Ingrid Cristiana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Girls,

Am intrat sa va urez Paste fericit!, sa petreceti frumos alaturi de familie si sa aveti numai bucurii!

Noi azi plecam la parintii mei, sa ma cocoloseasca un pic mama:)

Va pup cu drag,

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Moni multumim pentru noul capitol, multumesc pentru urari dar cred ca mai deschizi capitole pana nasc .
pishko multumesc pentru urari si tie iti doresc acelasi lucru. Felicitari pentru bebelusul somnoros
nusy multumesc. La fel fac si bebelusii mei se misca tot timpul, mai ales baietelul, imi este tare drag.


Micky 34+ +

AMR 28 zile si sunt o mamica fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Burtici va doresc si eu alaturi de cei dragi,sarcini cat mai usoare in continuare

MONILAND ce nume frumoase au printesele.
NUSY imi place si numele printesei tale.

Cristina deBianca Maria 4.03.2008

Bianca
Cum cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Buna dragi burtici!

Fie ca Sfanta Sarbatoare a Pastelui sa va aduca voua si celor dragi sanatate, pace si liniste, sa va lumineze sufletul si viata, ocrotindu-va casele,iar Iepurasul sa va puna pe masa un cos mare cu cozonac, vin, oua rosii si multe bomboane de ciocolata. HRISTOS A INVIAT !
Va pup si va imbratisez pe toate cu mare, mare drag!

7+


comorile mele

"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Am venit de la doctor cu vesti bune! Avem 170 bpm! A fost super sa-i auzim iar inimioara. Eco n-am facut, am ascultat doar inimioara cu dopplerul, iar eco mai fac abia la 18 saptamani. Asta e, o sa rezist... Sper... Dr a zis ca totul e bine, inimioara bate cum trebuie, analizele sunt bune, asa ca n-am de ce sa ma stresez cu prea multe eco. La noi nu se fac asa multe ca in RO, pt ca nu acopera asigurarea decat daca sunt facute ca e nevoie, nu ca-mi vine mie.

Pishko, felicitari!

Paste fericit!



Laura 10+ baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Fetelor help ...sunt asa suparata ...
Am fost ieri la eco si mi-a dat vesti aiurea: sac gestational de dimensiuni reduse, aplatizat, turtit.
In fine, deci arata anormal.
Dimensiuni 1 si ceva pe 0,56 (scuze, nu am eco la mine)

Dr s-a exprimat cam dur gen ...<mda, ar fi ceva sanse sa supravietuiasca>
Mentionez ca am avut o evolutie cam lenta la un moment-dat al beta, adica a scazut timp de cateva zile la o rata de dublare la aprx 3 zile. Acum a crescut din nou, am ajuns la 2.5 zile

In fine, as fi ramas optimista dar azi dimineata am observat un spot mic usor colorat pe protej-slip iar cand am folosit hartia a lasat usoare dare ... foarte pale.

Intrebarea mea: 1.in primul rand a mai avut cineva saculet gestational asa mic si pricajit ?
2. e posibil ca petele sa semnaleze o pierdere de sarcina? Dr asa mi-a spus ...

Am citit pe net ca la sarcini FIV in 36 % din cazuri embrionul e mult mai mic ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pishko spune:

Pisix Nu stiu exact ce varsta gestationala are saculetul tau. Dar pot sa-ti spun cat avea al meu la 5 saptamani, adica 1,31 cm. Stai linistita ca toti doctorii sunt destul de circumspecti in primele saptamani mai ales cand vine vorba de sarcina fiv. Nici al meu nu prea parea foarte convins de ce vazuse acolo si uite ca am ajuns cu bine pana acum. Stai linistita ca asta este cel mai important. Sangerarea nu inseamna neaparat semn de pierdere de sarcina. Poate aparea din diverse motive si avem o groaza de exemple de fete care au dus la bun sfarsit sarcini care au debutat cu usoare sangerari. Si apropos de cresterea bhcg nu trebuie sa calculezi chiar asa de strict ca la urma urmei nici organismul nostru nu e chiar un calculator electronic. Si eu am fost tentata sa refac hcg dar m-am abtinut tocmai de frica sa nu ma impacientez degeaba. Ca am si eu asa un mare talent la asta. Si m-am gandit ca fetele care raman usor nici nu stiu de analiza asta.
Isi fac si ele un test de urina si gata. Se bucura pur si simplu. Uneori trebuie sa mai abordam si noi atitudinea asta sa scapam de toate himerele esecurilor.

Te pupic si te rog sa stai linistita sa nu-l stresezi pe bebe.

pishko +11

Mergi la inceput