Salina Praid

Salina Praid | Autor: dalina2x2

Link direct la acest mesaj

Buna!
Intentionez sa merg si eu cu fetitele mele de aproape trei anisori in vara asta la Salina Praid.
Spuneti-mi, va rog, cine stabileste cat sa stam acolo? Cate zile si cate ore in salina, de cate ori pe zi.. etc... Medicul lor sau mergem acolo la ceva medic al salinei? (mentionez ca fetitele nu au nici o afectiune pulmonara, Doamne fereste! Doar ca prefer salina si muntele in locul Marii.. )

Daca a mai fost cineva, imi puteti da si mie niste detalii?
Si poate un nr de tel sau recomandari pentru un loc bun de cazare...

Multumesc!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa aveti vacanta placuta !
In salina se stau in medie 4 ore pe zi; se merg cam 6-7 zile. In mina cobori cu autobusul dimineata si revii la pranz. Vezi ca sunt multe scari, sa va pregatiti echipamentele sportive
Sa cereti trimitere de la med. de fam. si pediatra pt. voi toti pt. tratament sa platiti biletele in salina cu reducere.
In salina temperatura este de 17-18 grade, asa ca sa aveti hainute mai groase, mai ales voi adultii care nu veti alerga prea mult
Pt. fete sa pui sosete extra ca la gonflabile nu ai voie cu incaltari.
Pt. cazare poti intra pe www. cazare-praid. ro.




Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Daria, multumesc mult!

Mai spune-mi, te rog: trimiterea de la medicul de familie trebuie sa fie data chiar inainte de plecare, nu? (ma gandesc.. )
Si cam cat costa (aprox) tratamentul in salina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Dalina iti recomand sa suni la salina direct si sa intrebi acolo detaliile ce te intereseaza. Cere cu medicul de acolo si te va lamuri. Aveam un numar de telefon de la doctorita de acolo dar nu stiu unde l-am salvat. Aici e situl oficial:
http://www.salinapraid.ro/ro/allproducts.php

Eu am fost la salina cand avea fetita mea 4 ani, am facut 3 tratamente (primavara, toamna, primavara) ca asa se recomanda. Stiu ca turistii merg mai mult vara la salina ca atunci sunt concediile dar tratamentul cel mai bun se face primavara si toamna. 6-7 zile e foarte putin..minim 10 zile sa stati ar fi ideal asta scazand duminica cand e inchisa salina.
Pretul unui bilet nu stiu cat e acum dar cu recomandari la de medicul de familie nu platiti atata. Voi ca parinti platiti bilet de insotitor iar copiii bilet de tratament (asta in cazul in care medicul nu va da si voua tot bilet de tratament).
In salina va duce un autobuz dimineata la 8 si va intoarceti la ora 12. Aveti de coborat o gramada de scari si de urcat tot atatea (eu a doua zi am facut febra musculara). pe acolo aveti ce face mai ales ca acum s-a amenajat frumos nu ca acum cativa ani. Adica sunt gonflabile, masinute , biserica chiar (asta era si inainte)..hinti , mese si o lumina difuza.
Era o vreme cand mergeau autobusele din ora in ora sa scoata turistii dar asta depinde de sezon, nu stiu ce sa iti spun.
Stiu de la doctorita de acolo (cand ajungeti acolo in prima zi veti fi consultati de doctorita de acolo si ea va prescrie tratamentul cat sa stati) ca copii sub 2 ani nu au ce cauta in salina, copii intre 2-3 ani au voie 1-2 ore in salina, copii de 3-4 ani cate 3-4 ore maxim.
Cel mai bine e sa vorbesti telefonic cu doctorita de acolo, sa ii spui ce varsta au fetele si vezi daca e recomandata salina la varsta asta si cat timp. Nu de alta dar sa nu veniti degeaba pentru ca plamanii copiilor sunt mai sensibili si de asta nu e recomandat la varste fragede.
Salina ela 60 km de mine dar deocamdata nu mergem...poate in toamna prin ocombrie sa incepem tratamentul cu baiatul care in ianuarie a implinit 3 ani.
Cat am fost cu fetita a fost bine, nu s-a mai imbolnavit aproape deloc...2 raceli maxim pe an dar usoare, nu am stat in gazda pentru ca nasi nostrii de casatorie sunt din Sovata (7 km de salina) asa ca normal ca nu am stat in gazda. In caz ca nu gasiti cazare convenabila in Praid puteti cauta si in Sovata ca in 10 minute sunteti acolo cu masina.
Daca mai ai alte intrebari iti stau la dispozitie cu ceea ce stiu.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Wow, Bianca, multumesc! Cate detalii mi-ati dat... (tu si mamagiuliei); esti o draguta!
As fi vrut sa putem merge si noi acum, primavara, dar depind de parintii mei care vor merge cu noi si ei nu-si pot lua concediu acum..
Mersi, oricum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Cu placere

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Si noi vrem sa mergem in vara asta la Praid. Vom sta la pensiunea Csatari panzio. Stiti ceva de aceasta pensiune ?(noi am gasit-o pe net si pare Ok).

Am sunat la Salina, la un nr. de telefon gasit pe net si un domn de acolo mi-a zis ca nu e nevoie de trimitere de la medic de familie pentru tratament in salina ci doar trebuie sa-mi iau un abonament de 5-6 zile pentru a plati biletele de intrare la un pret redus.

Si mi-a spus ca pot discuta acolo cu medicul balneoclimatolog despre perioada de stat in salina.

Voi (care ati mai fost acolo) ati avut trimitere de la medicul de familie? V-a folosit?

Va multumesc si astept raspunsurile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi am avut trimiteri sa platim mai putin abonamentul pe zilele petrecute in salina.
Medicul - o doamna doctor - de acolo nu mi s-a parut mare experta. Adica recomanda salina. Punct.
Pe noi ne-a trimis med.alergolog de la Cluj.

Ana, nu stiu despre pensiune, din pacate, insa poate ceri fotografii de la proprietar, pe mail.


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Noi am fost la Praid intre 7-17 apr. anul acesta. Cura pt. copii e cam de 10 zile, primavara si toamna, vara, din cauza diferentelor de temperatura, copiii racesc usor... Asta ti-o vor spune si localnicii!
Date despre orar si preturi gasesti pe salinapraid.ro.
Noi am stat la pensiunea Kelemen (cam 2 km pana la salina) (115), o gasesti pe www.sovidek.ro si a fost minunat! Gazde primitoare, curte mare cu iarba, flori, pomi, leagane, curatenie zilnica si transport pana la salina (nu avem masina). Iar padurea era la cativa pasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamacangur

Noi am fost la Praid intre 7-17 apr. anul acesta. Cura pt. copii e cam de 10 zile, primavara si toamna, vara, din cauza diferentelor de temperatura, copiii racesc usor... Asta ti-o vor spune si localnicii!
Date despre orar si preturi gasesti pe salinapraid.ro.
Noi am stat la pensiunea Kelemen (cam 2 km pana la salina) (115), o gasesti pe www.sovidek.ro si a fost minunat! Gazde primitoare, curte mare cu iarba, flori, pomi, leagane, curatenie zilnica si transport pana la salina (nu avem masina). Iar padurea era la cativa pasi!

Va astept in vizita ! RECLAMA ILEGALA - avertisment


mamacangur, multumesc mult pentru site! De asta chiar nu dadusem..
imi poti spune, te rog, ce presupune locul de joaca? am vazut in imagini niste leagane dar parca aerau in curtea vecina...
pe mine ma incanta cele care au si topogane, gropa de nisip.. bla-bla.. ca buburuzele mele au aproape trei anisori si sunt innebunite dupa dinastea
Ziceai ca e si transport. Cat costa?
Multumesc mult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

mamacangur, as mai vrea sa te intreb ceva:
Imi poti, spune, daca stii, trebuie sa schimbi trenuri in Targu Mures pana la Praid?
Mersi mult!

Mergi la inceput