ce fel de tensiometru?

ce fel de tensiometru? | Autor: miriama

Link direct la acest mesaj

As vrea sa cumpar un tensiometru si nu stiu la ce sa ma opresc: mecanic, electronic, automat, semiautomat, pentru brat sau pentru incheietura sau cine stie daca mai sunt si alte modele.
Asa ca indraznesc sa va cer ajutorul, daca este cineva cunoscator si poate da ceva informatii.
Evident vreau unul cat mai precis si nu foarte scump.
Multumesc







"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dupa ce am avut mai multe tipuri, acum am (si zic ca-i cea mai buna varianta) unul mecanic, pentru brat. Unul obisnuit.
In principiu, pentru ca e cel mai exact.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna,

Acelasi lucru mi-a recomandat si mie un medic - tensiometrul obisnuit (mecanic), care se pozitioneaza pe brat.

Explicatia a fost urmatoarea : se pare ca cele electronice/automate/semiautomate se decalibreaza in timp, in plus la cele cu baterii (electronice) apar erori de masurare in conditiile in care bateriile/acumulatorii se descarca in timp.

Vorba d-lui doctor : "Doamna, pai daca ar fi asa de bune alea electronice, am avea peste tot in spitale si policlinici, ca sunt si mai ieftine decat cele clasice..."

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Subscriu celor spuse de Rufus si Corina.
E drept ca e mai greu de utilizat decat cele electronice, dar e mai sigur si mai stabil.
Recomandare: daca alegi aceasta varianta, sa te invete un cadru medical cum se masoara corect tensiunea( de preferinta medic, rezident).
Saptamana viitoare la Romexpo este targul anual de echipamente medicale ROMMedica. Acolo vei gasi o gramada de oferte si mecanice si electronice.
Daca alegi un tensiometru electronic , te sfatuiesc sa ibtezi pentru unul cu manseta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Votez si eu cu tensiometrele mecanice. Cel mai bun tensiometru care l-am avut a fost unul nemtesc cu mercur. Din pacate l-am spart si nici nu cred ca se mai comercializeaza.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu am unul electronic care se pune la incheietura mainii..e super bun si foarte usor de folosit. De la OMRON

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


margele si alte zorzonele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Multumesc pentru raspunsuri!

Sincer, si eu inclin spre unul mecanic. Am fost la un magazin specializat, aveau acolo fel de fel de modele, insa... am testat vreo 3 aparate electronice (ca deh, sunt mai fatoase si mai usor de folosit ) si, in interval de cateva minute, fiecare mi-a indicat alta valoare a tensiunii, cu diferente importante intre ele. Ceea ce m-a pus pe ganduri...

Multumesc inca o data.




"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput