Sentimentul de vinovatie

Sentimentul de vinovatie | Autor: Mindy

Link direct la acest mesaj

Am gasit acest articol 'Unde si cand incepe sentimentul de vinovatie' articol interesant zic eu, dara lasa loc de multe adaugiri..

http://www.eva.ro/dragoste/articol483.html

Nu aveti uneori sentimentul ca nu faceti destul si va simtiti vinovate pentru asta?
Mi se intampla uneori sa ma simt vinovata ca nu petrec destul timp cu ea, ca nu fac destul, cu toate ca o supraveghez clipa de clipa si fac tot ce imi sta in putinta sa ii fie bine.

As vrea sa fiu cea mai confidenta mama si sa strig sus si tare "Da, eu fac totul sau aproape totul bine, nu am nimic ce sa imi reprosez".
Ufff...as vrea sa fie totul mai simplu.

Uneori simt ca e prea grea viata asta pentru un simplu (sau mai degraba complicat) om ca mine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mindy, cainele care latra nu prea musca. Daca ai striga sus si tare ca tu le faci pe toate si cel mai bine, te-as suspecta pe loc.

E ca la faza cu nebunia. Numai ala care se crede perfect normal e nebun genuin. Restul au 'scaparile' lor, le constientizeaza dar nu se califica in marea finala.

Vina e cel mai naspa sentiment omenesc. Vinovat mi se pare cel care incearca sa te faca sa te simti vinovat. O sa incerc din rasputeri sa nu apas pedala asta in relatia cu fi-miu.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Vina e cel mai naspa sentiment omenesc.


Ai dreptate! Si e nasol cand cineva incearca sa te faca sa te simti vinovat pt ceva.

Ma simt vinovata ca nu mai merg asa des la biserica (aici iar am o mie de semne de intrebare de ce am sentimentul asta de oaie ratacita de orice turma - contradictii multe in mintea mea complicata)... sau ca am sarit peste o saptamina si nu am sunat-o pe mama si ea saraca asteapta..
si ar mai fi dar nu imi vin acum in minte.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy
Nu aveti uneori sentimentul ca nu faceti destul si va simtiti vinovate pentru asta?

Ma voi simti vinovata toata viata ca nu am facut destul, si mai ales cand a trebuit, pt fetita mea, acum ingeras in cer.

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Mindy,

Cele mai aprige sentimente de vinovatie le am numai in legatura cu fii-mea.

Mi-as dori sa am energia ei, pt a fi in stare sa o duc oriunde vrea ea si ori de cate ori doreste. Dar eu am 40 ani, iar ea doar 5... Oricate sentimente de vinovatie m-ar incerca, nu voi putea niciodata sa tin pasul cu energia ei, mai ales ca eu fac mancare, curatenie, spal, calc...

Fizic, nu avem cum sa le facem noi pe toate.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

cel mai rau ce i se poate intampla unui copil e un parinte perfect. parintele nu e nici pedagog, nici psiholog. e parinte. toti parintii mai gresesc - dar numai cateodata.

articolul vorbeste si despre pedeapsa si iertare. cica pedeapsa te elibereaza de sentimentele de vinovatie. io zic ca dimpotriva. cica iertarea e un deserviciu. io zic ca iertarea elibereaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

cel mai rau ce i se poate intampla unui copil e un parinte perfect.




Iar cel mai bun lucru pt copii este sa aiba un parinti buni, iubitori, de incredere.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonicutu spune:

Am avut si eu asemenea sentimente,uneori le mai am,dar vreau sa va spun ca doar cu ajutorul unui bun pshiholg le-am depasit( in destul de scurt timp)dar in cea mai mare parte cu ajutorul lui D-zeu si a Maicii Lui,sfinte,la care m-am rugat f mult si care m-a ajutat si ma ajuta,desi uneori imi pierdeam credinta si speranta,rugaciunea si mersul la biserica m-au ajutat enorm.Incercati si voi,cat de putin puteti si o sa vedeti rezultatul. Va doresc numai bine si un Paste Fericit !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giasurdu spune:

vinovatia fata de baietelul meu cel mare, Calin, ma urmareste zi de zi, desi fac mai mult decat posibil sa atenuez lovitura pe care a primit-o cand m-am despartit de tatal lui - unii ar putea spune ca sunt nebuna, altii ca viata mea e o telenovela, dar eu fac orice pentru Calin; problema este ca sentimentul de vinovatie nu dispare si ma face sa gresesc in educatia lui; stiu ca ar trebui sa fiu mai stricta, ar trebui sa nu-l mai cocolosesc atat de mult, dar nu pot sa fac asta din cauza vinovatiei; cunosc teoria foarte bine, dar din pacate nu o pot pune in practica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui giasurdu
stiu ca ar trebui sa fiu mai stricta, ar trebui sa nu-l mai cocolosesc atat de mult

Eu aici te incurajez sa nu-ti mai faci complexe de vinovatie. E normal sa-l cocolosesti, e copilul tau si pt copilul tau nu este niciodata "prea mult" cand e vorba de iubire.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput