costumul reciclabil

costumul reciclabil | Autor: adarius

Link direct la acest mesaj

buna tuturor,am o mica dilema,baietelul meu are serbare si trebuie sa-i confectoinez un costum din materiale reciclabile,refolosibile,cum vreti sa le ziceti voi,si nu prea stiu cum ar trebui sa il fac.El vrea sa fie ori clovn,ori indian,dati-mi si mie cateva idei sau daca aveti poze si alea sunt bune,ca as putea sa vad mai exact ce am de facut.Sper sa ma ajutati ca trece vacanta si trebuie dus la gra[di,deci nu mai am mult timp.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ai rezolvat cu costumul?

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarius spune:

inca nu sunt cam in criza de idei,daca tot e criza.Ma cautat cineva dar eu nu tare am timp sa stau pe mess,va fac poze dupa desi nu stiu daca le pot pune ca aparatul meu le face alta dimensiune si nu stiu sa le fac mai mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Deci lucrezi la ceva.
M-am uitat si eu de curiozitate si placere pe Net si singurul care mi-a atras atentia (pt. baieti) a fost unul de LEGO:

http://jas.familyfun.go.com/arts-and-crafts?page=CraftDisplay&craftid=10246

Pare totusi destul de multa munca... Succes (poate reusesti sa pui poze)!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Cred ca cel mai simplu e sa il faci din pungi de hartie reciclabile in gen hartie creponata pe care le colorezi.

Ca sa fie clovn ii faci un coif intarit cu carton reciclabil, il vopsesti pe fata si pe o helanca plus un pantalon bufant sau iegari ii lipesti tot felul de buline/benzi colorate din hartia reciclata. Poti sa ii faci si un fel de bratari bufante din hartie ca sa i le pui la incheietura mainilor si la picioare.

Ca indian ai putea sa ii faci un sort de indian din pungi de rafie (din alea mari care se gasesc la supermarket) si tot din ele o bentita pentru cap pe care lipesti niste "pene" facute cu hartie si sarma (casa le tina). Il vopsesti pe fata si cauti o vestuta de bumbac pe care o faci sa para din piele (tot cu culori si hartie).

Sper sa te ajute cu ceva ideile astea. Spor la confectionat .

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarius spune:

multumesc tuturor,ce ma bucur cand vad ca imi raspunde si mie cineva.Am ceva de lucru,la inceput cand m-ia spus educatoarea am crezut ca e simplu,dar nu e asa.Voi pune si poze,dar cred ca va fi o mica problema caci pozele pe aparat sunt mai mari decat formatul care trebuie pe site si nu stiu cum sa le fac eu mai mici,dar voi incerca sa fac ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

In general daca deschizi pozele cu Paint (e pe orice calculator) si ii dai Save as (pui la tip jpg) ti le micsoreaza considerabil.

Oricum, asteptam rezultate

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maristef spune:

Buna ziua tuturor,
Ai rezolvat cu costumul?
Anul trecut am avut si eu aceeasi problema si am facut fetita mea "albinuta".
Problema e ca trebuie sa folosesti numai MATERIALE RECICLABILE adica: conserve, hartie, carton, plastic, saci de gunoi, pungi de plastic sau de carton. Se "lipesc" numai cu capse sau scotch. (nimic altceva).Nu trebuie sa existe nimic din bumbac sau alt material textil.

Si eu caut acum idei pentru un astfel de costum.
Bafta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarius spune:

Sanziana multumesc de sfat voi incerca asa si voi vedea.Maristef deocamdata am hartia,pungile,fac o pauza de cateva zile ca mi baietelul bolnav si nu mai imi sta capul la costum,are febra f mare si pina nui trece nu mai lucru pe el.La gradi au ales si albinuta si strugure,fluture,tigan si multe altele,dar el nu a vrut numai indian.Am cautat poze si pe net dar nu am gasit mare lucru,bine nici nu sunt experta in calc si poate ar mai trebui sa caut.Bafta si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maristef spune:

Adarius, multa sanatate lui bebe!!!
Anul trecut au fost 2 albinute, dar total diferite. Pe internet degeaba auti ca nu gasesti nimic. Eu oricum caut idei pentru fiica-mea, daca vad ceva si imi vin idei pentru baietelul tau ti le trimit cu mare placere. Nu stiu cum e la voi dar la gradinita la fiica-mea e de fapt lupta si orgoliile parintilor (mai putin concursul in sine).
Sanatate multa!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Multa sanatate si sa scapati repede de boala.


Cateva idei de costume de indian (doar pt amanunte ca nu prea le poti realiza din hartie, dar iti pot da idei):

http://www.wondercostumes.com/indian-costumes-qsindian.html

Aici ai un exemplu dupa care ai putea sa ii faci bluza.
http://www.anytimecostumes.com/ecommerce/control/product/~product_id=001749223

Iei o plasa mare de rafie, patrata, de genul celor de la supermarket. Ii faci o gaura pt cap si doua pt maini. Pe marginea taieturilor lipesti hartie creponata(carton) taiata cu franjuri.
Tot dintr-o plasa din asta ii poti si sortul (care nu apare aici) din ala in fata si in spate.
Pt cap poti folosi si un PET (o sticla de 2-5 litri pe care o tai ca sa ii faci podoaba cu pene pentru sef de trib). Ea va fi suportul de baza si pe ea lipesti(capsezi) hartie de toate culorile.
Iar pe fata il poti vopsi cu suc de capsuni ca e ecologic .

Maristef, veci ca pe primul link e un site de costume de carnaval americane, poate iti da si tie vreo idee.
Ai putea sa o faci capsuna ca sa fie de sezon . Din doua pungi de rafie i-ai facut repede o rochita pe care o colorezi cu hartie creponata in functie de ce vrei sa fie.


Hai ca mi-ati facut pofta de facut un costum, dar la fiica-mea la gradinita nu se face nici un carnaval

Mergi la inceput