Nu mai suntem bobocei ! Clasa a II-a,2009-2010 *5*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Multumesc de urari.
8 ani..parca nici nu-mi vine sa cred.

In tabara i-a placut, n-a pus niciodata ca vrea sa vina mai repde acasa, sau sa mergem sa-l luam, dar in ultima seara deja il apucase dorul cam tare si era cam necajit. Asta-seara, inainte sa adoarma mi-a zis ca nu crede ca mai merge totusi in alta tabara, pentru ca pentru el 7 zile fara noi e cam mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Corina, Happy Belated Birthday pt. Luca . E o experienta interesanta tabara din RO fara parinti. Yasmine a fost si ea la Summer Camp aici, dar cum e moda pe aici, seara era acasa. Eu una n-as vedea-o pe ea stand fara noi sub nici o forma. Mai nou nici la bunici n-ar vrea sa mearga fara frate’su.


Alina, din fericire pt. mine Yasmine e tare grijulie cu fratiorul ei. Nu-mi fac prea multe griji caci il pazeste ca pe ochii din cap . Cu ridicatul mi-e cam frica si mie, si nu prea o las sa-l ridice, dar in rest au inceput sa se joace impreuna, vad ca si Chris incepe sa-i raspunda si sa fie din ce in ce mai activ . In masina, stau amandoi fiecare in car seatul lui si fiimea il mai indoapa cu diverse, ii mai da cate un biscuite, sau apa in timp ce conduc eu, in rest preiau eu joburile astea. Tu mai ai un pic doar pana la marea intalnire ? Cum te simti ?

Christel, bucurati-va de ultimele zile de vacanta si sa aveti un an usor .


Ar cam trebui schimbat titlul topicului, Nina faci tu oficiile?

Yasmine a juns sa citeasca la nivel de clasa a doua-treia chiar, lecturand in fiecare zi cel putin cate o carticica daca nu doua. Ma amuza ca ma vede pe mine citind pe unde apuc si acum isi ia si ia carticelele de citit dupa ea. Si la matematica a progresat binisor face adunari si scaderi cu 2 sau 3 cifre si a invatat inmultirea logic (nu tabla inmultirii insa). Deci cred ca va avea o clasa a doua relativ usurica, o simt ca e mult mai pregatita fata de anul trecut, ea e si mai micuta, 7 ani va face abia in decembrie. Aici scoala incepe pe 8 septembrie.


Cristina

Mlle Yasmine et le bébé Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


M-am conformat si am schimbat titlul subiectului, daca tot se incepe cl. a II-a, deja !
Aseara, Cristina chiar mi-a zis ca asteapta sa inceapa scoala, sa o revada pe d-na. invatatoare, colegii si...pauza mare, cand alearga pe afara dupa baieti si baietii dupa fete.
Cricor, e bine ca i-a placut ! Probabil 7 zile au fost la fix, departe de familie. Cred ca serile sunt mai grele, cand se baga in pat si nu-i mami sau tati pe acolo.
devoska, Sarei ! Mai aveti un pic si voi !
khristin, Yasmine e junioara topicului, bravo ei !
Eu cred ca din ciclul primar, cl. a II-a este cea mai usoara.
Vacanta super faina, in continuare fostilor bobocei !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

devoska, eu am comandat caiete(poti sa comanzi manuale) din care sa lucram in aceasta vara de aici:

www.edituraana.ro
www.edituraparalela45.ro
www.edituraaramis.ro - de aici inaca nu am primit, desi am facut comanda in 26 iunie

Anina, multumim ca ai schimbat titlul capitolului, esti o draguta, ca de obicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Neata, mamici de fosti bobocei!
Multumim Nina de titlu nou!
Incepe miscarea la subiect? Eeeee, se vede ca se apropie scoala.
Nina, si Sara, ca si Cristinica, abia asteapta sa inceapa scoala. Noi inca nu stim invatatoarea, colegii. In fiecare an se schimba componenta clasei. Abia cu o zi inainte de inceperea scolii aflam toate acestea. Pe 26 august avem deschiderea oficiala cu parinti si tam-tam, de pe 27... la scoala cu adevarat.
khristin ce draguta e Yasmine cu fratiorul ei. Si ce sarguincioasa in privinta invatatului. Bravo ei!
danamiha, multumesc pentru sugestie . Pe mine nu m-a dus capul cat am fost in tara, desi anul trecut asa am comandat niste caiete.

Vacanta placuta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

si noi inca ne bucuram de vacanta.
mara a venti duminica din tabara - 2 sapt in germania. desi nu a fost prima tabara, a fost cea mai lunga de pana acum si cea mai departe de casa.
in ziua plecarii mie mi-a fost fizic rau... de grija. nu ma asteptam la o asemenea reactie din partea mea.... dar totusi asta mi s-a intamplat.
seara ne-a sunat si era foarte incantata.. de mersul cu avionul, de aventura prin aeroport, de faptul ca doare la etaj ... si ne-a tot sunat in fiecare zi, la 11.30 fix cand aveau pauza. primul lucru pe care l-a spus la intoarcere a fost ca ea mai vrea si la anu'...
altfel, cat este acasa, merge zilnic la tenis si la inot. dupa amiaza mai citeste sau mai scrie cate ceva.
altfel, nu pare deloc nerabdatoare sa inceapa scoala

mada si mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Am vazut subiectul si parca nu mi-a venit sa cred ca scriu la "clasa a II-a".
La noi e trai pe vatrai. Am fost la mare si in cateva excursii de 3-4 zile. Vom mai merge. Eu inca nu am avut curajul sa-l trimit pe Vlad in tabara. Chiar daca abia astept sa poata merge la munte in taberele de cercetasi sau de alpinism. Noi suntem mari matori de munte si speram chiar sa-i facem anul acesta initierea in tehnica de corada. Din pacate de cand cu ursii din Bucegi care ataca la drumul mare toata lume s-a mai temperat cu mersul in grupuri mici ori campatul pe langa cabane.

In rest Vlad nu se prea omoara cu studiul. El sta la mama mea la Campina pe timpul vacantei si-l iau acasa in weekend unde fac cu el ceva engleza. In rest... are un caiet de vacanta pe care trebuie sa-l termine si face cand si cand o pagina doua. Mult prea usor caietul...

Ii mai zic uneori "Meeei... sti ca pe creierul neted patineaza musca? Din directia ta se aud mustele cum se dau cu veselie "Yuhuuuuu". Patinoar mai bun nu cred ca gaseau pe o raza de 100 de km." Radem. Pana la urma... e vacanta. Si el are doar 8 ani...

Vacanta placuta in contiuare tuturor.

Christel... la voi se pare ca s-a cam terminat cu patinoarul.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

N-am mai facut nici noi mai nimic din lectii. mai sunt cateva lectii de facut din caietul de vacanta..dar parca nu am inima sa-i spun sa le faca.

Cu tabara..sa stiti ca mi-a fost foarte greu. Dar am vrut sa fac asta sa-l desprind un pic de noi, si mai ales sa vada el ca se poate descurca singur si orice probleme ar aparea, ele se pot rezolva si nu-i sfarsitul lumii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

M-am gandit sa aduc subiectul pe prima pagina... poate mai povestiti cum va pregatiti pentru clasa a 2-a.
Eu am luat o culegere astazi (nu i-am aratat-o totusi) de la Paralela 45. Am avut una si in clasa I (nu ca ne-am omorat sa facem din ea, dar era uneori bagata in seama :) ) si mie mi s-a parut buna, oricum mai buna decat cea recomandata de dna invatatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

am inceput si noi scoala luni dupa o vacanta lunga si frumoasa, micuta s-a reacomodat urgent, eu mai putin ha ha.
are invatatoare noua dar o cunoaste fiindca a facut ore de franceza cu ea anul trecut. vad ca anul asta se pune mai mare accent pe religie fiindca e anul primei comuniuni...se pare ca va trebui sa mergem la "mass" macar o duminica pe luna...eu care n-am mai fost la biserica de nu stiu cind...
nu a avut teme de vacanta si nici eu nu i-am dat de lucru...a citit insa citeva carticele din propria ei initiativa si cam asta a fost...
planuim sa invitam ambele bunici de Craciun la noi, micuta e tare incintata iar eu ma bucur ca va avea cu cine sa vorbeasca numai romaneste.
activitati extrascolare n-am prea planificat anul asta, va merge la niste ore de pian o data pe saptamina si pe la inceputul lui octombrie sper sa reluam orele de inot.

Mergi la inceput